Nejzápadnější evropskou pevninou je portugalský ostrov Corvo

|
Ostrov Corvo, Azory, foto: pixabay
Ostrov Corvo, Azory, foto: pixabay
Ostrov Corvo, Azory, foto: pixabay
Ostrov Corvo, Azory, foto: pixabay
Ostrov Corvo, Azory, foto: pixabay

Je to jeden z devíti Azorských ostrovů. Se svými sedmnácti čtverečními kilometry, kde žije necelých čtyři sta obyvatel, je nejmenším z celého Azorského souostroví.

Devět malých Azorských ostrovů vzniklo erupcí v tyrkysových vodách Atlantického oceánu. Největší je Sao Miguel, podle velikosti pak následují Pico, Terceira, Sao Jorge, Faial, Flores, Santa María, Graciosa a nejmenší Corvo.

Ostrov Corvo, který vznikl erupcí jediného vulkánu před dvěma miliony lety, byl dlouho izolovaný od okolního pevninského světa, vysoké a strmé útesy a burácející oceán ani neumožňovaly postavit tady bezpečný přístav, natož letiště. První osadníci se tu usadili až v 16. století, když portugalský správce Západoazorských ostrovů Gonçalo de Sousa nechal v roce 1548 na Corvo dovézt otroky z kapverdského ostrova Santo Antao.

Později se počet obyvatel ostrova Corvo rozšířil o další osadníky, kteří sem přišli ze sousedních ostrovů Flores a Terciera, také z Madeiry a ze severního Portugalska. Největší rozkvět zažil ostrov na konci 19. století, kdy tady žilo přes tisíc obyvatel.

Během 20. století ale lidé začali ostrov opouštět a nejčastěji emigrovali do poměrně blízké Ameriky a Kanady, vždyť nejbližší pevninou směrem na západ od Corva je jen necelých dva tisíce kilometrů vzdálený kanadský ostrov Newfoudland.

Jediné město, jediné letiště, jediný přístav, tak žije ostrov Corvo. Téměř všichni obyvatelé ostrova bydlí v hlavním městě Vila do Corvo, které má další nej… je nejmenším městem Portugalska a současně nejmenším ostrovním hlavním městem v Evropě.

Teprve v roce 1993 na ostrově otevřeli malé letiště, kam se turisté dostanou pravidelnou linkou z ostrovů Flores, Faial a Terceira.

Nepříliš dlouhou historii nemá ani lodní spojení s okolními ostrovy. Velká loď se sem ještě nikdy neplavila, z ostrova Flores sem jezdí více méně pravidelně čluny do přístavu Vila do Corvo.

Dominantou ostrova, který byl v roce 2007 zapsán na seznam biosférických rezervací UNESCO, a velkou turistickou atrakcí je velká kaldera. Je to jeden z nejpůsobivějších kráterů celých Azor, na jehož dně jsou vidět dvě vulkanická jezera s mými ostrůvky. Její obvod měří asi sedm kilometrů a výškový rozdíl mezi horním okrajem a dnem kaldery je až tři sta metrů. Ze svahů kolem kaldery stékají do moře i do vnitřního jezera říčky a potoky.

Nejvyšším vrcholem ostrova je sedm set metrů vysoký vrchol Morro dos Homens, v překladu doslova Kopec lidí.

Podívejte se také na:

Plavení slonů na Cejlonu

Ostrov Cejlon fascinuje návštěvníky z celého světa. Na rozloze menší, než jakou čítá Česká republika, ...

Indonésie a ostrov Bali – jednotni v araku

Vláda Indonésie prosazuje zásadu pěti jednot: mimo jiné jeden národ (žije v ní pár set ...

Kouzelný ostrov Gomera nelze vynechat

Druhý nejmenší ostrov Kanárského souostroví o rozloze necelých 370 km2 nabídne oproti ostrovu Tenerife, který ...

V Evropě se pěstují ananasy na jedné jediné farmě

Hluboko v Atlantickém oceánu leží největší z devíti azorských ostrovů Sao Miguel. Právě tady je ...

Není klokan jako klokan

Tak jako u nás lemují klikaté okresky cedule upozorňující na výskyt srnců a další zvěře, ...