Ischia, italský ostrov mnoha tváří

|
Útesy Faraglioni, Capri, foto: pixabay
Capri, foto: pixabay
Aragonský hrad, Ischia, foto: pixabay
Ischia, foto: Petr Matura
Ischia, foto: Petr Matura
Ischia, foto: Petr Matura
Ischia, foto: Petr Matura
Ischia, foto: Petr Matura

Italský ostrov Ischia v Neapolském zálivu v poslední době navštěvuje stále více českých turistů, a to zejména díky termálním pramenům, kterých je na ostrově opravdu požehnaně. Díky vulkanickému původu ostrova se v podzemí nachází doposud aktivní, žhavé magma, jež tyto vyvěrající, léčivé prameny ohřívá, a to až na teplotu 90 stupňů Celsia. Na ostrově najdeme celou řadu pozůstatků vulkánů. Jednou z nejznámějších vyvřelin je tzv. hřib, nacházející se přímo u pobřeží v Lacco Ameno. Poslední významná sopečná erupce zde nastala v roce 1302.

Ostrov s rozlohou 47 km2 obývá přibližně 60 tisíc stálých obyvatel, o počtu zahraničních turistů v letních měsících nemluvě, takže je tu celkem živo. To se projevuje zejména v hustém dopravním ruchu na ostrově, který je pro turistu neznalého italského pojetí dopravy celkem oříškem, jelikož pohyb v úzkých uličkách, kterými projíždí v průběhu jakékoliv denní i noční doby mnoho automobilů a motocyklů, je velmi náročný. Po zkušenostech z jiných italských destinací se mi jeví pěší pohyb po Ischii v tomto ohledu poněkud náročnější. Částečně je to velkým množstvím lidí, kteří se ve městech na ostrově musí nějakým způsobem směstnat – a zřejmě zde má svůj podíl i temperament místních obyvatel, který se podle mých zkušeností projevuje tím víc, čím blíže se k jihu Itálie, Sicílii, pohybujeme. Záleží samozřejmě na našem osobním založení, někomu se takový zvýšený pouliční ruch líbí a považuje ho za milé rozptýlení a zpestření, jiný raději vyhledává klid hotelových komplexů, kde cena ubytování často zahrnuje i hotelová taxi, díky nimž turista prakticky nepozná, jak město ve skutečnosti funguje.

Na ostrově nalezneme mnoho turisticky atraktivních míst, která určitě stojí za návštěvu. Dominantou ostrova je Aragonský hrad ve městě Porto Ischia. Ten spatří každý návštěvník Ischie už zdálky z trajektu, který pravidelně připlouvá z Neapole a okolních přístavů. Hrad se vypíná 115 metrů nad hladinou moře na vulkanickém ostrůvku spojeném s městem mostem. Jeho první výstavba spadá již do 5. stol př.n.l. Za svoji současnou podobu vděčí dynastii Aragonců z 15. století. Král Alfons nechal postavit i již zmíněný most Ponte Aragonese. V době největšího rozkvětu žilo na hradě až několik tisíc lidí.

Při návštěvě hradu určitě nezapomeňte na klášter Klarisek s děsivou kryptou, kam byly zemřelé nebo umírající jeptišky přeneseny a posazeny na kamenné stolice s otvorem uprostřed, připomínající suché toalety. Tekutiny odcházející z těl zemřelých byly jímány do nádob pod otvory a zbylé kosti byly posléze uloženy v kostnici. Tento morbidní způsob pohřbívání měl zdůraznit pomíjivost lidského těla. Klášter byl zrušen až v roce 1810. V další kryptě na hradě pak nalezneme nádherně dochované zbytky nástěnných fresek. V prostorách hradu se rovněž nachází několik kostelů, muzeum zbraní a mučících nástrojů a také kavárna. Výstupu na hrad se nemusíme obávat, protože tu byl zbudován výtah. Z vyšších pater hradu se nám naskytne úchvatný výhled do mořských dálav a v horkých dnech nás zde alespoň částečně osvěží mořský vánek.

Další zajímavostí ostrova jsou bezesporu přírodní termální prameny Sorgeto, vyvěrající přímo do moře a mísící se tak s mořskou vodou. V místě, kde vyvěrají, mají teplotu skutečně až 90 stupňů Celsia, lidé si zde vaří vajíčka a například i brambory. Vstup sem je volný, ale cesta zpět k autobusové zastávce je celkem strmá, zdolat musíme nejen schody, ale i příkré stoupání.

Autobusovou dopravu na Ischii považuji za samostatnou kapitolu, protože zde nenajdeme žádné jízdní řády, jak jsme zvyklí. Na spoj prostě musíme čekat, dokud nepřijede, což často bývá poněkud zdlouhavé. Počítejte s intervaly 20 – 45 minut. Postrádají tu rovněž názvy autobusových zastávek, takže pokud neumíme italsky nebo jsme si dopředu přesně nenaplánovali cestu, můžeme zažít i pár dobrodružných chvilek. Ostrov však není zvlášť rozlehlý, takže se každý, s trochou trpělivosti, určitě nakonec vždy dostane tam, kam potřebuje.

Na ostrově také naleznete několik velkých termálních parků, jako například park Negombo nebo termální prameny Nitrodi, které navštěvovali již staří Římané a kde lze léčivou vodu kromě využití ke koupelím také pít. Městečko Forio, častá destinace českých turistů, vám pak nabídne několik příjemných kostelíků. Jeden z nich, Santa Maria, si zahrál i ve filmu „Nebožtíci přejí lásce“ (režie: Billy Wilder, 1972).

Pokud se nám bude zdát, že jsme již vyčerpali turistické nabídky ostrova Ischia, můžeme se vydat na návštěvu okolních ostrovů, a to zejména Procidy se středověkým městečkem, opatstvím a katakombami nebo legendární ostrov Capri, kam za relaxací připlouvali již římští císařové.

Co se zdejšího koloritu týče, na své si přijdou zejména milovníci dobrého vína a likérů. Ten nejproslulejší se vyrábí z místních, věhlasných citronů. Rovněž citronová parfumerie tu na naše smysly zaútočí na každém rohu, zejména v podobě voňavých mýdel ve tvaru citronu. Rovněž gurmáni milující ryby a mořské plody tu naleznou nepřeberné množství čerstvých zdrojů. A samozřejmě nejde opomenout vyhlášený olivový olej, hojně využívaný v místní kuchyni. Ischia je ostrovem mnoha tváří a záleží na každém z nás, kterou z nich si pro trávení své dovolené zde vybereme.

Text: Petr Matura

Procida, Ischia, foto: pixabay
Procida, Ischia, foto: pixabay
Ischia, foto: Petr Matura
Ischia, foto: Petr Matura
Ischia, foto: Petr Matura
Ischia, foto: Petr Matura
Ischia, foto: Petr Matura
Útesy Faraglioni, Capri, foto: pixabay
Útesy Faraglioni, Capri, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Kouzelné vodopády. Víte, jak vznikají a kde leží největší na světě?

Vodopády fascinují svou krásou nejednoho z nás. Vysoký, nízký, široký… každý má své kouzlo. Jak ...

Dovolená na Rhodosu – moře, květiny, hospůdky i výlety do měst

Dovolená na řeckém ostrově Rhodos skýtá pohodu i prohlídku památek. V jednom týdnu toho lze ...

Indonésie a ostrov Bali – jednotni v araku

Vláda Indonésie prosazuje zásadu pěti jednot: mimo jiné jeden národ (žije v ní pár set ...

S dronem do severní Ugandy

Pomalu otevírám oči, a dívám se ze stanu ven. První paprsky slunce se odrážejí od ...

Pohodlným fotografem divoké přírody

Přestože stále platí, že za přírodou a exotickými zvířaty musíte hlavně do odlehlých a divokých ...