Na cestovní pojištění byste neměli zapomenout. Co vše tento produkt kryje?

|
Ilustrační foto. Zdroj: Pxhere

Cestovní pojištění sice není při cestě do zahraničí povinné, může vám však ušetřit mnoho starostí. Jde navíc – vzhledem k celkovým výdajům za průměrnou zahraniční dovolenou – o cenově dostupný produkt. Rozhodně byste jej proto neměli opomenout či na něm dokonce úmyslně šetřit. Jaká rizika cestovní pojištění kryje a co brát při jeho sjednávání v potaz?

Škoda způsobená třetí straně

I malé nedopatření vás na cestách může přijít draho. V zahraničí kvůli neznalosti prostředí roste riziko, že způsobíte újmu nejen sobě, ale třeba i jiné osobě. Může jít například o poškození sportovního vybavení, třeba když přejedete někomu na svahu lyže, či neúmyslné poničení hotelového zařízení. Případně omylem zavadíte o produkty v regálu v obchodě a rozbijete tak drahý elektrospotřebič. Vhodně zvolené cestovní pojištění za vás tyto škody finančně pokryje, a to až do výše zvoleného limitu.

Zdravotní péče

Hlavním důvodem, proč si většina klientů cestovní pojištění pořizuje, jsou zdravotní výlohy. Pokud vás v zahraničí začne bolet zub nebo si zlomíte ruku, nemusíte se bát výdajů spojených s návštěvou tamního lékaře. Pojištění by mělo vždy odpovídat typu dovolené. Budete-li pojištěni pro rekreační dovolenou u moře a zranění si přivodíte při extrémním sportu, který není součástí pojištění, pojišťovna se s vámi vůbec nemusí bavit. Pojistěte se tedy dle toho, jaké aktivity plánujete na dovolené provozovat.

Asistenční služby

Pokud dojde k situaci, kdy budete v zahraničí potřebovat řešit pojistnou situaci a ujistit třetí stranu, že škodu či výdaj uhradíte, poskytne vám pojišťovna asistenční služby. Vše tak bez problémů domluvíte a všechny strany získají potřebný klid.

Ztráta zavazadel

Cestovní pojištění kryje také ztrátu zavazadel a krádež vašeho majetku. Nezapomeňte se pojistit v limitu odpovídajícím hodnotě vašeho majetku. Máte-li v kufru, který dáváte do letadla, elektroniku v hodnotě 100 000 Kč, pojistný limit 20 000 Kč nepochybně není dostatečný.

Storno zájezdu

Připojistit se lze i proti zrušení zájezdu. V tomto případě je však nutné si pečlivě prostudovat podmínky, za kterých vám zrušení zájezdu – a tedy patřičné storno poplatky – pojišťovna uhradí. Obecně lze říct, že pro zrušení budete potřebovat dobrý důvod – typicky zdravotní komplikace. Pojišťovna neuhradí storno zájezdu jen proto, že jste si dovolenou nakonec rozmysleli.

A další připojištění

Existuje celá řada připojištění, kterými lze cestovní pojištění vylepšit. Někdy nejsou v základní ceně ani výše zmíněné složky produktu. Při výběru tedy pečlivě sestavte své cestovní pojištění tak, aby odpovídalo aktivitám a rizikům spojeným s vaší dovolenou.

Podívejte se také na:

Dovolená na Rhodosu – moře, květiny, hospůdky i výlety do měst

Dovolená na řeckém ostrově Rhodos skýtá pohodu i prohlídku památek. V jednom týdnu toho lze ...

Nejzápadnější evropskou pevninou je portugalský ostrov Corvo

Je to jeden z devíti Azorských ostrovů. Se svými sedmnácti čtverečními kilometry, kde žije necelých ...

Vysočina je místem tří památek UNESCO

Vyvýšenou zvlněnou krajinu obepínají na severu Žďárské vrchy a na jihozápadě Jihlavské vrchy. Střídají se ...

Ostrov Césara Manriquea – Lanzarote

Z letadla vypadá jako pustina. Aby ne, vždyť v roce 1730, kdy se tady začala ...

Ischia, italský ostrov mnoha tváří

Italský ostrov Ischia v Neapolském zálivu v poslední době navštěvuje stále více českých turistů, a ...