Kapverdy, ráj turistů i milovníků vodních sportů

|
Kapverdy, foto: pixabay.com
Kapverdy, foto: pixabay.com
Kapverdy, foto: pixabay.com
Ostrov Sal, Kapverdy, foto: pixabay.com
Boa Vista, Kapverdy, foto: pixabay.com
Kapverdy, foto: pixabay.com

V Česku panuje velmi podivná zima a člověk by byl nejraději někde u moře. Cestovky navíc nabízejí řadu krásných pobytů v mnohdy úžasných, tropických oblastech, které v nabídce last nebo first minute vlastně ani nevyjdou zas tak draho. Jednou z takových destinací mohou být například Kapverdské ostrovy. Tahle exotika milovníky moře rozhodně potěší.

Kapverdy jsou stát, který zahrnuje 10 ostrovů v Atlantském oceánu u pobřeží západní Afriky. Republikou jsou teprve od roku 1975 a svůj název získaly podle poloostrova Zelený mys, což je ve francouzštině Cap-Vert. Ten tvoří nejzápadnější bod kontinentální Afriky.

Trošku historie

Ostrovy uprostřed oceánu byly dlouhou dobu neobydlené, a to až do roku 1456, do doby portugalské kolonizace, kdy na jeden z nejznámějších, ostrov Boa Vista, doplul benátský mořeplavec, který se plavil ve službách Portugalska, Alvise Cadamosto.

Až další Portugalec António Noli ostrovy z větší části prozkoumal a také pojmenoval. Stal se dokonce prvním guvernérem Kapverd. Osidlování začalo až o něco později, v roce 1461. To lidé na ostrově Santiágo vybudovali vojenskou základnu a začali ji využívat jako zásobovací stanici při dalekých plavbách, protože byla po cestě. Později se zde začala pěstovat cukrová třtina a roku 1496 se souostroví stává oficiálně součástí portugalské koloniální říše.

Všechny časy tady ale zdaleka nebyly růžové. Kapverdy si například v letech 1773 až 1866, což je poměrně dlouhá doba, zažily tři hladomory. V té době zde vymřelo 40 procent veškerého obyvatelstva. Až ve 20. století se mění z kolonie na zámořskou provincii, čemuž předcházela velká vlna nepokojů. V roce 1975, 5. července, vyhlásilo nezávislost. A to po takzvané Karafiátové revoluci. Jednalo se o levicový vojenský puč.

Zajímavosti

Dneska se jedná o vyhledávanou destinace, převážně pro nás Evropany v zimě. Kapverdy lákají na krásné teplé moře po celý rok. Povrch ostrovů tvoří především kamenité pouště, provazce ztuhlé lávy nebo tmavý prach. Nedostatek jakékoli vegetace navíc může za větrnou erozi. Zůstal zde však zachovaný například mahagonový háj. Na ostrově Santiago, kde leží hlavní město ostrovů, najdeme nádherný prezidentský palác, krásné pláže a přírodu. Kromě toho stojí za vidění maják Farol de Dona Maria Pia z roku 1881.

Vyhledávaným turistickým cílem je také historické centrum městečka Cidade Velha, které je i na seznamu UNESCO, solné jezero Salinas, což je na ostrovech opravdová zajímavost. Zátoka Buracona, Stratovulkán Pico de Fogo a pláže na ostrově Boavista.

Od nás se létá převážně na ostrovy Sal a Boavista. Ale není problém si udělat celodenní výlet a prozkoumat i další ostrovy.

Když už jsme zmínili vítr, Kapverdy jsou rájem pro vyznavače kitesurfingu a jiných vodních sportů. Kdyby vás už nebavilo jen tak lenošit na pláži, na ostrově Sal ve městečku Santa Maria, se podél široké pláže nachází různé bary i půjčovny. Stačí si vybrat prkno, třeba i instruktora, jestli jste ještě nezkoušeli projížďku po vlnách a můžete vyrazit. Určitě to bude nezapomenutelný zážitek.

Text: Zaz

Boa Vista, Kapverdy, foto: pixabay.com
Kapverdy, foto: pixabay.com
Boa Vista, Kapverdy, foto: pixabay.com
Kapverdy, foto: pixabay.com
Kapverdy, foto: pixabay.com
Kapverdy, foto: pixabay.com
Itajubá, Boa Vista, Kapverdy, foto: pixabay.com
Kapverdy, foto: pixabay.com

Podívejte se také na:

Vyrovnané šance nerovných protivníků

Žralok bílý je mohutný vodní predátor, který může vážit přes tři tuny. I přes tuto ...

Trutnov, věnné město českých královen na prahu Krkonoš

Když jede turista do Trutnova musí počítat s tím, aby si udělal dost času na ...

Nic není černobílé

Nic na světě není jen černobílé… Tedy až na Jihoafrickou republiku, té se totiž přezdívá ...

Pohodlným fotografem divoké přírody

Přestože stále platí, že za přírodou a exotickými zvířaty musíte hlavně do odlehlých a divokých ...

Ischia, italský ostrov mnoha tváří

Italský ostrov Ischia v Neapolském zálivu v poslední době navštěvuje stále více českých turistů, a ...