Jsme v Dominikánské republice, zemi bílých písečných pláží, koloniálních památek, národních parků, přátelských a pohostinných lidí. Díky své kulturní a přírodní rozmanitosti je jednou z nejoblíbenějších cestovatelských destinací.
Když je naším cílem Dominikánská republika, pak musíme říct, že míříme na souostroví Velké Antily, na východní část ostrova Hispaniola. Jediným sousedním státem je Haiti, s nímž má společnou hranici v délce 360 km. Západně od ostrova leží Jamajka a Kuba, východně Portoriko.
Díky, Kryštofe Kolumbe
Asi tak nějak by mohlo znít spontánní zvolání, sotva člověk vystoupí z letadla v hlavním městě Santo Domingo. Nadechnete se voňavého svěžího vzduchu a víte, že vám bude skvěle.
Kryštof Kolumbus objevil ostrov 6. prosince v roce 1492. Když známý mořeplavec vystoupil na břeh ostrova, byl ohromen. Svůj obdiv ostrovu popsal v dopise králi Ferdinandovi a královně Isabele. Napsal, že objevil nejkrásnější zemi, kterou kdy lidské oči mohly spatřit…
Kryštof Kolumbus objevil ostrov při své první cestě do Nového světa a pojmenoval ho Hispaniola.
Ani Kolumbův bratr nezahálel
Bartoloměj, hlavní guvernér ostrova Hispaniola, založil v roce 1496 dnešní hlavní město. Velmi brzy se stalo reprezentačním sídlem španělského královského dvora a získalo moc a velký vliv.
Dnes je dominikánská metropole Santo Domingo díky své strategické poloze pro turisty jednak přístavem, odkud mohou cestovat na další karibské ostrovy, ale i jako tranzitní stanoviště při cestách za objevováním pobřeží. Známý a lehce zapamatovatelný je terminál Don Diego, kterým se přímo vstupuje do koloniální zóny města. Druhý terminál Sans Souci je nejmodernější v Karibiku.
Santo Domingo je památkou světového dědictví UNESCO
Návštěvníky města doslova jako magnet vždycky nejdříve táhne socha zakladatele Kryštofa Kolumba na náměstí, dlážděném kočičími hlavami. A to není samozřejmě z bohaté historie všechno. Na náměstí se tyčí katedrála Santa María de la Encarnacióna a pokud budeme pokračovat dál ulicí Las Damas dojdeme k pevnosti Ozama.
Kroky ale vedou také k jedné z dominant hlavního města, a tou je pevnost, ze 16. století. Smysl této mohutné stavby byl jednoznačný, chránit město a přístav před dobyvateli a piráty.
Bez karnevalů se neobejdou
Neobyčejně veselo je v ulicích měst La Vega, Santiago, Constanza, Samaná, Higuey i La Romana. Součástí karnevalu se stávají i turisté, kteří si původně mysleli, že se budou jenom dívat. Kulhaví čerti, kteří mají obrovské rohy a vyceněné zuby, totiž symbolicky pronásledují přihlížející diváky a „bijí“ je měchy zvanými vejigas, jež obsahují směs citronové šťávy, popela a soli, ale používá se i pěna nebo balonky naplněné vodou.
V Santo Domingu alegorické postavy symbolizují nejrůznější zvířata nebo ovoce, často třeba banány. Masky jsou výtvorem fantazie a představivosti umělců, září všemi barvami a jsou zdobené množstvím zrcadélek, rolniček, zvonků, pentlí, také banánovými listy, slámou, kůrou, peřím nebo skořápkami.