Temná historie třetího největšího zámku v Polsku, který je také nazýván polským Versailles

|
Zámek Książ, foto: pixabay
Zámek Książ, foto: Petr Matura
Zámek Książ, foto: Petr Matura
Zámek Książ, foto: Petr Matura
Erb Zámek Książ, foto: Petr Matura
Zámek Książ, Cedule u vstupu do podzemí, foto: Petr Matura
Podzemí zámku Książ, foto: Petr Matura
Podzemí zámku Książ, foto: Petr Matura
Podzemí zámku Książ, foto: Petr Matura

Zámek Książ (kdysi Fürstenstein) se nachází v těsné blízkosti města Walbrzych v Dolním Slezsku. Najdeme ho necelých třicet kilometrů od našich hranic, a tak je velmi vítaným cílem i pro české turisty. Zámku se dokonce přezdívá polské Versailles, a to díky jeho romantickému vzhledu. Leží v nadmořské výšce 395 metrů na strmém skalnatém ostrohu.

Podle legendy měl být hrad postaven již někdy v roce 933 z příkazu Henryka Ptáčníka. První písemná zmínka však uvádí, že svídnicko-javorský kníže Boleslav I. Surový v letech 1288 – 1292 nechal postavit hrad na ochranu obchodní stezky vedoucí z Čech do Slezska. Hrad často střídal majitele. Asi nejdéle pak na hradě sídlil rod Hochbergů, a to od roku 1509 až do roku 1941. V roce 1941 byl hrad zkonfiskován Třetí říší, a právě v této době se začala psát nejtemnější část jeho historie, která tento zámek snad nejvíce proslavila. Hrad, jenž si údajně oblíbil mimo jiné také Heinrich Himmler, totiž neměl být jen reprezentativním sídlem Adolfa Hitlera. Pod hradem se navíc začalo budovat mohutné podzemí, které je pro nás dodnes záhadou. Existují i teorie o tom, že z podzemí Książe byl vybudován tunel, jenž se napojoval právě na další utajované podzemí budované nacisty. Na práce byli využíváni vězni a zajatci z blízkého tábora Gross Rosen.

Po druhé světové válce hrad okupovala Rudá armáda, která také zřejmě pátrala po tom, co zde nacisté ukryli. Bádání po těchto záhadách se dodnes věnují i skupiny hledačů. Věřme, že se jim jednou podaří doplnit chybějící střípky z nedávné historie.

I když hrad prošel kompletní rekonstrukcí již v sedmdesátých letech, nebyl nikdy, i přes svůj působivý vzhled, tak hojně navštěvován jako dnes, a to právě díky pátrání po tajemstvích Třetí říše. Hrad si zahrál i v polském seriálu Tajemství šifrovací věže, který diváci mohli vidět i u nás. Seriál se odehrává právě v době druhé světové války, a i on má zásluhu na zvýšené návštěvnosti až do dnešních dnů. Hrad nabízí několik prohlídkových tras a tento rok byla po dlouhé době poprvé zprovozněna další prohlídková trasa, která návštěvníky provede právě částí již zmíněného podzemí.

V okolí můžete navštívit také palmové tropické skleníky postavené v letech 1911 – 1914, zříceninu zámku Starý Książ vzdálenou jen 2,3 kilometrů či zcela nedaleké (pouze 700 metrů) mauzoleum rodiny Hochbergů. To bylo postaveno v roce 1734 a jako poslední zde byla uložena kněžna Daisy von Pless. Těla však v mauzoleu dnes již neleží. Kvůli obavám ze znesvěcení byla služebnictvem v roce 1945 přemístěna na neznámé místo.

Ve vzdálenějším okolí pak najdete mnoho dalších turisticky atraktivních cílů jako například podzemní komplexy v Osowce, na vrchu Wlodarz a další objekty též budované Třetí říší. Za zmínku určitě stojí i nedaleká historická Svídnice. Okolní kopce v Sovích horách pak za dobrého počasí lákají k pěší turistice a návštěva rozhledny Velká Sova, zbudované již v roce 1889, kterou objevíte v nadmořské výšce 1015 metrů, vás jistě nezklame.

Dolní Slezsko se tak jistě stává oblíbenou turistickou destinací i českých turistů, neboť každý si zde může vybrat dle svého založení. Velkou výhodou pro české turisty je už zmíněná nevelká vzdálenost od našich hranic, jazyková blízkost a v neposlední řadě i přijatelné ceny.

Zámek Książ, foto: Petr Matura
Zámek Książ, foto: Petr Matura
Bašta zámek Książ, foto: Petr Matura
Zámek Książ, foto: Petr Matura
Park zámku Książ, foto: Petr Matura
Interiér zámku Książ, foto: Petr Matura
Interiér zámku Książ, foto: Petr Matura
Interiér zámku Książ, foto: Petr Matura
Výzdoba stropu, Zámek Książ, foto: Petr Matura
Interiér zámku Książ, foto: Petr Matura
Interiér zámku Książ, foto: Petr Matura
Zámek Książ, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Pojďte pane, budeme si hrát

Co hrajete, když se sejdete s přáteli? Bowling, šipky, na slepou bábu (to je moje ...

Navštivte Hitlerovo Orlí hnízdo a městečko Berchtesgaden

Hitlerovo legendární Orlí hnízdo na hoře Kehlstein, která se vypíná 1834 m.n.m, navštěvuje stále více ...

Pojištění storna letenky nepodceňujte

Plánujete dovolenou v zahraničí a jako způsob dopravy zvolíte letadlo? Kromě toho, že si musíte pohlídat, ...

Nejvyšší hora Evropy: Mont Blanc nebo Elbrus?

Některé zdroje udávají, že nejvyšší horou Evropy je Mont Blanc, jiné Elbrus. Jak je to ...

Vydejte se do luxusních světových klubů

Také patříte k těm, koho už nebaví pražské podniky, a rádi byste vyrazili do světa ...