Pojďte pane, budeme si hrát

|
Stick Fight, tradice pro kmen Nguni a Zulu, foto: pixabay.com
Tanečníci Zulu, foto: pixabay.com
Příslušník národa Zulu, foto: pixabay.com
Hudebníci Zulu, foto: pixabay.com
Příslušník brazilského kmene Xingu, foto: pixabay.com
Corrida de toros, foto: pixabay.com

Co hrajete, když se sejdete s přáteli? Bowling, šipky, na slepou bábu (to je moje oblíbené) nebo něco více netradičního? V tomto článku bych vás rád provedl všelijakými netradičními hrami, které své místo zaujímají v různých částech světa. Jsem sám zvědavý, jestli se něčím inspirujete a příště si nějakou z těchto her třeba i zahrajete.

Donga

Jestli máte rádi klidné sporty, kde půl hodinu vlastně jenom sedíte a čekáte, až protihráč odehraje tah, tak tohle rozhodně není pro vás. Tato „hra“, nebo spíše bojové umění, je tradiční pro kmen Nguni a Zulu v jižní Africe. Alternativní název pak zní dialaʼnduku, což doslovně znamená „hrát si s klackem“. Jde v ní o to, že máte k dispozici dva klacky – jeden na obranu a jeden k útoku. Je ovšem také možné mít pouze jeden klacek na obranu a místo druhého mít lehký štít. Účelem hry je ukázat, kdo je silnějším útočníkem, anebo se tato hra může stát součástí svatebního obřadu. Když si totiž jedinec vybere za nevěstu slečnu z jiné rodiny, obě rodiny se při tomto rituálu poznávají. Kdo chce, přidá se. Tuto hru si většinou lidé z kmene Nguni a Zulu oblíbili a považují ji za nejen velkou poctu, ale i legraci.

Huka-Huka

Je to hra domorodého brazilského kmene Xingu, které se přezdívá wrestling kmene Xingu. Huka-Huka je spjatá s ceremonií quarup, což je sešlost všech sousedících rodin, při které se oslavuje smrt, život a znovuzrození. Během této slavnosti jsou též prezentovány mladé ženy, které již dospěly a mají načase si vybrat partnera. Zároveň se tímto „festivalem“ uctívají zemřelí, a hra proto rovněž funguje jako jakýsi obecný pohřeb. Taky bych si chtěl na pohřbu vybrat nevěstu, oslavit život a zawrestlovat si! Huka-Huka začíná tak, že vlastník zápasu vyvolá svého oponenta. Zápasníci jsou pomalováni všelijakými barvami a symboly na znamení síly. Poté si kleknou a točí se po směru hodinových ručiček. Ve chvíli, kdy se na sebe podívají, pustí se do sebe. Cílem je oponenta zvednout z kolen a praštit s ním o zem. Huka-Huka není čistě mužská záležitost – provádějí ji i ženy!

Karapan Sapi

Jestli si rádi vsázíte na koně, tak tohle je něco pro vás. Na indonéském ostrově Madura se každý rok sejdou tamní farmáři a pastevci, aby poměřili sílu svých býků. Zapřáhnou je do speciálního spřežení z dřevěných klacků, které ale nemá kola. Představte si ho jako číslo pí – π. Přičemž na dvou býcích je postroj uchycen spojeným koncem a ten, který spřežení ovládá, stojí na nespojených koncích. Při Karapan Sapi máte za úkol uběhnout co nejrychleji 130 metrů a nespadnout při tom, což není zrovna snadné. Závody jsou velkou slávou a výhra značí, že máte zkrátka nejlepší býky. No, kdo by tohle nechtěl! Závod je vzdáleně podobný tethripponu neboli závodu dvoukolových vozů se čtyřspřežením, který je znám ze starověkého Řecka.

Rarajipari

Máte rádi fotbal? Tak tohle je hra přesně pro vás! V Mexiku hraje tuhle vychytávku kmen jménem Tarahumara, který je znám taktéž pod jménem Raramuri – v překladu „ti, co běhají“. Hru proti sobě hrají dva týmy po čtyřech lidech. Hlavním atributem v celé hře je dřevěný míček o velikosti míčku baseballového. Týmy se dohodnou, jakou vzdálenost musejí uběhnout, a ten který tuto vzdálenost uběhne první, vyhrává. První z týmu vykopne míč a druhý tým pro něj musí běžet a kopnout míč dál, poté pro něj zase běží další a tak dál, dokud nedoběhnou do konce. Tuto hru mohou hrát i ženy, akorát místo míčku házejí kroužek na klacku. Tato hra se většinou hraje mezi vesnicemi po dlouhých oslavách, během kterých se pije kukuřičné pivo. Většinou se uběhne něco okolo čtyřiceti kilometrů, ale hra se může protáhnout i do několika dní, podle toho, jak se hráči baví.

Pencak Silat

Jedná se o druh bojového umění, který je používán ve hrách především na Jávě a Sumatře. Pencak je termín pocházející z Jávy, jenž znamená vytrvalý trénink nebo esenci tréninku. Slovo silat pochází z Bornea a Sumatry a znamená samotnou aplikaci v boji. Pencak silat se pak vyznačuje precizním a pomalým nácvikem. Boj při hrách je zahajován velice elegantně a celý zápas provázejí velmi ladné pohyby.

Xikunahati

A opět je tu hra pro milovníky fotbalu. Při této hře proti sobě stojí dva týmy po šesti až dvanácti hráčích na hřišti velkém zhruba velikosti fotbalového hřiště. Úkolem je dopravit míč, který je tradičně vyroben z mízy stromu Mangabeira, do zóny protihráče; používat se však smí pouze hlava. Hra pochází z kmene lidu Parecis z Brazílie; prý ji vytvořila mytická bytost jménem Wazare, když dokázal, že právě hlava koordinuje pohyby celého těla.

Corrida de toros

Ano, jsou to býčí zápasy. Tradiční hra Španělska, Portugalska a některých zemí Latinské Ameriky. Cílem při koridě, především ve Španělsku, je, aby toreador zapichoval do rozzuřeného býka kopí a následně ho usmrtil mečem, ale přitom se mu celou dobu vyhýbal. V Portugalsku býk při hře není
usmrcován, jsou do něj „pouze“ zapichovány tzv. bandarilly, což jsou ozdobná kopí, býk je po zápase ošetřen. V severním Španělsku se provozuje recortes, kdy je cílem býkovi pouze elegantně uskakovat.

Dhopkel

Dhopkel je sport provozovaný v indickém státě Assam. V podstatě taková vybika. Hraje se na hřišti ohraničeném vlajkami a jde o to míčem knock-outovat protihráče ven ze hry, rychle získat míč a znovu házet. Hra se hrála především během festivalu Bihu, který byl svoláván na oslavu jara.

Lag ori

Hra s názvem Lagori je rozšířena po celé Indii a je velice oblíbená také mezi dětmi. Při této hře stojí proti sobě dva týmy na velkém prostranství. Cílem týmu je shodit míčkem o velikosti tenisového míčku hromadu kamení. Pokud se to podaří, druhý tým musí rychle kameny naskládat zpět na sebe. Během té doby, kdy dávají kameny do kupy, druhý tým po nich hází daným míčkem, a koho trefí, ten jde ze hry pryč. Prohrává ten tým, který nemá žádného hráče. Roztomilé…

Co se do množství sportů a her po celém světě týče, mohl bych o nich psát celý svůj život a neměl bych ani půlku. Myslím si ale, že toto jako malý průvodce může postačit. Zajímavé je, že v různých částech světa se mnohé sporty velmi podobají. Například Mayové a Aztékové hráli fotbal s hlavami mrtvých nepřátel, kdežto Keltové hráli fotbal s vycpaným kozím žaludkem. Obecně míčové hry jsou asi nejčastější. Tak jako tak, až příště půjdete s kamarády na pivo, zahrajte si třeba rarajipari. Stojí to za to.

Text: Jaroslav Denemark

Tanečníci Zulu, foto: pixabay.com
Příslušník národa Zulu, foto: pixabay.com
Stick Fight, tradice pro kmen Nguni a Zulu, foto: pixabay.com
Hudebníci Zulu, foto: pixabay.com
Příslušník brazilského kmene Xingu, foto: pixabay.com
Corrida de toros, foto: pixabay.com
Corrida de toros, foto: pixabay.com
Corrida de toros, foto: pixabay.com

Podívejte se také na:

Dopřejte sobě i svým dětem dovolenou v ráji. Exotickým Maledivám nahrávají speciální nabídky

Nejdřív ta základní informace. Ano, ostrovní stát Maledivy sestávající z 1996 korálových ostrovů leží v ...

Temná historie třetího největšího zámku v Polsku, který je také nazýván polským Versailles

Zámek Książ (kdysi Fürstenstein) se nachází v těsné blízkosti města Walbrzych v Dolním Slezsku. Najdeme ...

Jak se počítá čistá mzda?

Kolik vám zaměstnavatel pošle za měsíc práce, vidíte na svém běžném účtu. Zajímá vás ale, ...

Muzeum zítřka v Riu de Janeiru propojuje přítomnost s budoucností

Kdo navštíví Rio de Janeiro, neměl by minout Museu do Amanhã - Muzeum zítřka. Nachází ...

Na Vánoce do Keni? Proč ne. A nejen na Vánoce

Máme listopad a zkušení cestovatelé vědí, že to v této oblasti znamená konec dešťů. Další ...