Olé! Mexiko volá! Nabízí své úžasné pláže, nevídané památky, tropickou přírodu a spoustu zážitků

|
Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Riviera Maya , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Riviera Maya , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Riviera Maya , foto: Vivu
Mexiko, Grand Bahia Principe Tulum , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu

Nejdřív to nejdůležitější. Hlavní turistická sezóna v Mexiku trvá od listopadu do května, takže pokud to s Mexikem myslíte vážně, a to byste měli, právě teď nastává ta pravá chvíle k výběru vašeho zájezdu.

Co vás čeká? Samozřejmě cesta letadlem z Prahy s mezipřistáním ve Frankfurtu nebo v Paříži. Počítejte s tím, že v průměru poletíte asi 17 hodin – však taky cestujete skoro přes půl zeměkoule. Letecké společnosti s tím počítají a nabízejí na palubách svých Boeingů 767-300ER nejen maximální možné pohodlí, ale také palubní občerstvení vč. nealkoholických nápojů zdarma.

Ať už se na místě ubytujete v kterémkoliv přímořském hotelu, určitě budete ze všeho nejvíc zvědaví na místní pláže. Věřte, že vás nezklamou. Bílý písek a spousta slunce, před nímž vás budou, kromě jiného, chránit listy palem, které tady známe tak leda ze skleníků. V teplém moři se můžete věnovat vodním radovánkám, jak dlouho budete chtít, a třeba při šnorchlování sledovat zdejší pestrý a mnohotvárný podvodní svět. Pokud jde o stravování, záleží na vás, zda se vedle klasické mezinárodní kuchyně rozhodnete ochutnat i tu místní. V každém případě to bude all inclusive.

Až se nabažíte lenošení na pláži u hotelu, určitě se necháte zlákat na nějaký výlet. A opět, je to na vás, zda se vydáte na zdejší unikátní památky z dob předkolumbovských civilizací, jako byli Mayové a Aztékové, anebo spíše za exotickou přírodou. Aspoň jednu pyramidu byste ale vidět měli a na některé z nich můžete dokonce i vylézt. Pokud toužíte po zážitku opravdu unikátním, dopřejte si koupání v cenote, posvátných podzemních krasových jezerech, anebo ve slaném jezeře u vesničky Las Coloradas zvaném mexické Mrtvé moře.

Poznávání přírodních krás Mexika, včetně korálových ostrovů, se můžete věnovat i v mexických přírodních parcích a rezervacích. Mezi vyhlášené atrakce patří také plavání s delfíny a želvami a především žraloky velrybími, i když jen po část roku a mimo hlavní turistickou sezonu, od 1. června do 15. září. Jsou to opravdoví obři, dosahují délky až 8 – metrů. Na rozdíl od ostatní žraloků jsou zcela mírumilovní a živí se stejně jako velryby planktonem. Pokud ale nejste ani na památky, ani na přírodu, najdete všude dostatek jiného rozptýlení, přinejmenším v akvaparcích a zábavních parcích.
Když se na chvíli vrátíme ještě k „technickým záležitostem“, do Mexika nebudete potřebovat vízum, postačí jen pas, který bude platit ještě 6 měsíců po návratu. Nečeká vás ani žádné zvláštní očkování, pouze se doporučuje vakcinace proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, žluté zimnici a tetanu. Na místě nebude problém se na čemkoliv domluvit, všichni průvodci mluví česky a k dispozici 24 hodiny denně je i česká telefonická asistenční služba. Mexiko je zároveň zemí považovanou za velmi bezpečnou, jejíž zdravotnictví odpovídá evropské úrovni.

A užijete si i nakupování. I když cenová hladina v Mexiku obecně je vyšší než u nás, výhodný bude určitě nákup místního národního nápoje tequilly. Ty nejlepší se vyrábějí pouze z agáve a jsou tak také označeny. Další symbol Mexika, sombrero, nabízejí pouliční prodavači ve slámovém provedení v cenách už od 50 Kč. Platí pravidlo, že na trhu se počítá se smlouváním, v kamenných obchodech ne. Zrak vám bude nejspíš přecházet z nabídky textilních výrobků všech podob, barev a druhů, a ty už tak levné nebudou. Trvalou hodnotu naopak výhodně získáte nákupem výrobků ze stříbra, především šperků, tradičně v masivním provedení. Na výběr se nabízí i nepřeberné množství výrobků z mušliček, kamínků, kousků korálků a keramiky i zdejší zvláštnost, výrobky, především loutky, z papíroviny, tzv. papírmašé. A dokážete odjet, aniž byste si pořídili nějakou figurku z obsidiánu, dalšího symbolu Mexika? Pozor jen na to, že ze země je pod přísnou pokutou zakázáno vyvážet korály, mušle a výrobky ze želvoviny a z želví a hadí kůže, a to bez ohledu na to, že jste je v zemi nakupili. Zvlášť přísný zákaz platí pro vývoz rostlin a jejich semena (orchideje, kaktusy). I když to člověku přijde možná i líto, že nemůže mít kousek té nádhery doma, to nejdůležitější si odvezete stejně – nádherné zážitky pomalu se přetvářející do podoby hřejivých a milých vzpomínek.

A málem bychom zapomněli! Pokud se vám bude v Mexiku opravdu líbit, klidně si svůj pobyt naplánovaný na obvyklých 7 nocí, můžete libovolně prodloužit.

Zaleťte si s námi do Mexika!

Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu

Podívejte se také na:

Kolibříci na hranici života a smrti

Při návštěvě tropických lesů Latinské Ameriky si určitě všimnete, že se kolem vás ozývá množství ...

Pojištění storna letenky nepodceňujte

Plánujete dovolenou v zahraničí a jako způsob dopravy zvolíte letadlo? Kromě toho, že si musíte pohlídat, ...

„Mořská kráva“ je už opět na vzestupu. Byla vědci zachráněna na dalších sto let

Přibližně před padesáti lety se zdálo, že tito zvláštní mořští tvorové zcela vyhynou. Díky vědcům ...

Na Vánoce do Keni? Proč ne. A nejen na Vánoce

Máme listopad a zkušení cestovatelé vědí, že to v této oblasti znamená konec dešťů. Další ...

Pojďte pane, budeme si hrát

Co hrajete, když se sejdete s přáteli? Bowling, šipky, na slepou bábu (to je moje ...