Olé! Mexiko volá! Nabízí své úžasné pláže, nevídané památky, tropickou přírodu a spoustu zážitků

|
Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Riviera Maya , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Riviera Maya , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Riviera Maya , foto: Vivu
Mexiko, Grand Bahia Principe Tulum , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu

Nejdřív to nejdůležitější. Hlavní turistická sezóna v Mexiku trvá od listopadu do května, takže pokud to s Mexikem myslíte vážně, a to byste měli, právě teď nastává ta pravá chvíle k výběru vašeho zájezdu.

Co vás čeká? Samozřejmě cesta letadlem z Prahy s mezipřistáním ve Frankfurtu nebo v Paříži. Počítejte s tím, že v průměru poletíte asi 17 hodin – však taky cestujete skoro přes půl zeměkoule. Letecké společnosti s tím počítají a nabízejí na palubách svých Boeingů 767-300ER nejen maximální možné pohodlí, ale také palubní občerstvení vč. nealkoholických nápojů zdarma.

Ať už se na místě ubytujete v kterémkoliv přímořském hotelu, určitě budete ze všeho nejvíc zvědaví na místní pláže. Věřte, že vás nezklamou. Bílý písek a spousta slunce, před nímž vás budou, kromě jiného, chránit listy palem, které tady známe tak leda ze skleníků. V teplém moři se můžete věnovat vodním radovánkám, jak dlouho budete chtít, a třeba při šnorchlování sledovat zdejší pestrý a mnohotvárný podvodní svět. Pokud jde o stravování, záleží na vás, zda se vedle klasické mezinárodní kuchyně rozhodnete ochutnat i tu místní. V každém případě to bude all inclusive.

Až se nabažíte lenošení na pláži u hotelu, určitě se necháte zlákat na nějaký výlet. A opět, je to na vás, zda se vydáte na zdejší unikátní památky z dob předkolumbovských civilizací, jako byli Mayové a Aztékové, anebo spíše za exotickou přírodou. Aspoň jednu pyramidu byste ale vidět měli a na některé z nich můžete dokonce i vylézt. Pokud toužíte po zážitku opravdu unikátním, dopřejte si koupání v cenote, posvátných podzemních krasových jezerech, anebo ve slaném jezeře u vesničky Las Coloradas zvaném mexické Mrtvé moře.

Poznávání přírodních krás Mexika, včetně korálových ostrovů, se můžete věnovat i v mexických přírodních parcích a rezervacích. Mezi vyhlášené atrakce patří také plavání s delfíny a želvami a především žraloky velrybími, i když jen po část roku a mimo hlavní turistickou sezonu, od 1. června do 15. září. Jsou to opravdoví obři, dosahují délky až 8 – metrů. Na rozdíl od ostatní žraloků jsou zcela mírumilovní a živí se stejně jako velryby planktonem. Pokud ale nejste ani na památky, ani na přírodu, najdete všude dostatek jiného rozptýlení, přinejmenším v akvaparcích a zábavních parcích.
Když se na chvíli vrátíme ještě k „technickým záležitostem“, do Mexika nebudete potřebovat vízum, postačí jen pas, který bude platit ještě 6 měsíců po návratu. Nečeká vás ani žádné zvláštní očkování, pouze se doporučuje vakcinace proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, žluté zimnici a tetanu. Na místě nebude problém se na čemkoliv domluvit, všichni průvodci mluví česky a k dispozici 24 hodiny denně je i česká telefonická asistenční služba. Mexiko je zároveň zemí považovanou za velmi bezpečnou, jejíž zdravotnictví odpovídá evropské úrovni.

A užijete si i nakupování. I když cenová hladina v Mexiku obecně je vyšší než u nás, výhodný bude určitě nákup místního národního nápoje tequilly. Ty nejlepší se vyrábějí pouze z agáve a jsou tak také označeny. Další symbol Mexika, sombrero, nabízejí pouliční prodavači ve slámovém provedení v cenách už od 50 Kč. Platí pravidlo, že na trhu se počítá se smlouváním, v kamenných obchodech ne. Zrak vám bude nejspíš přecházet z nabídky textilních výrobků všech podob, barev a druhů, a ty už tak levné nebudou. Trvalou hodnotu naopak výhodně získáte nákupem výrobků ze stříbra, především šperků, tradičně v masivním provedení. Na výběr se nabízí i nepřeberné množství výrobků z mušliček, kamínků, kousků korálků a keramiky i zdejší zvláštnost, výrobky, především loutky, z papíroviny, tzv. papírmašé. A dokážete odjet, aniž byste si pořídili nějakou figurku z obsidiánu, dalšího symbolu Mexika? Pozor jen na to, že ze země je pod přísnou pokutou zakázáno vyvážet korály, mušle a výrobky ze želvoviny a z želví a hadí kůže, a to bez ohledu na to, že jste je v zemi nakupili. Zvlášť přísný zákaz platí pro vývoz rostlin a jejich semena (orchideje, kaktusy). I když to člověku přijde možná i líto, že nemůže mít kousek té nádhery doma, to nejdůležitější si odvezete stejně – nádherné zážitky pomalu se přetvářející do podoby hřejivých a milých vzpomínek.

A málem bychom zapomněli! Pokud se vám bude v Mexiku opravdu líbit, klidně si svůj pobyt naplánovaný na obvyklých 7 nocí, můžete libovolně prodloužit.

Zaleťte si s námi do Mexika!

Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu
Mexiko, Catalonia Royal Tulum Beach & Spa Resort , foto: Vivu

Podívejte se také na:

Dovolená u sousedů: Nejkrásnější místa Slovenska

S čím dál tím jednodušší leteckou dostupností dalekých zemí mnohdy zapomínáme, jaká nádherná místa máme ...

Slapové jevy, aneb jak vzniká příliv a odliv

Měsíc působí na naši planetu obrovskou silou a každý den se nám snaží dvakrát denně ...

Muzeum zítřka v Riu de Janeiru propojuje přítomnost s budoucností

Kdo navštíví Rio de Janeiro, neměl by minout Museu do Amanhã - Muzeum zítřka. Nachází ...

Kolibříci na hranici života a smrti

Při návštěvě tropických lesů Latinské Ameriky si určitě všimnete, že se kolem vás ozývá množství ...

K moři autem: Jak na letní dovolenou v roce 2022?

Omezili jste v posledních dvou letech kvůli epidemii covidu-19 cestování, letos už se ale chcete k moři ...