Máme pláže na dosah a máme jich hodně

|
Balos Lagoon, Řecko, foto: pixabay
Lefkáda, Řecko, foto: pixabay
Lefkáda, foto: pixabay
Tonnara di Scopello, Sicílie, foto: pixabay
Costa Brava, Španělsko, foto: pixabay
Costa Brava, Španělsko, foto: pixabay
Praia da Falésia, Portugalsko, foto: pixabay
Pláž v Národním parku Zingaro, Sicílie, foto: VP
Portugalsko, foto: pixabay

Doby, kdy jsme nemohli vyjet za hranice jsou nenávratně pryč a s nimi i časy, kdy nám stačila jedna malá plážička v Jugoslávii, slunečník a dva řízky k obědu.

V dnešní době máme nespočet možností poznávat exotické země a s tím i jejich největší pýchy. S nově nabytými možnostmi pochopitelně stoupá i touha poznávat další místa a trochu více se odvázat. Často ale končíme na přelidněné pláži patřící hotelu, ve kterém jsme právě ubytováni.

Jste dobrodruh a rád děláte věci na vlastní pěst? Láká vás vystoupit ze stereotypu vaší typické dovolené a vidět kousek světa, ale neměli jste na to ještě odvahu?

Nebojte se!

Nebojte se mluvit! I když neovládáte angličtinu, ruštinu jste zapomněli ihned po skončení střední školy a kdo by uměl německy, že. Jsme lidé, máme ruce, nohy a pivo mají ve slovníku snad všichni. Pokaždé se nějak dobelháte k výsledku, při nejhorším vás může zachránit malý kapesní slovník.

Nebojte se cestovat na vlastní pěst! Dle mého názoru je nejlepším způsobem pronajmutí si skútru, čtyřkolky, auta nebo motorky. Ve většině turistických destinací jsou půjčovny motorových vozidel na každém rohu, tak nemusíte mít obavy, že byste museli pro jednu motorku do kilometry vzdáleného města. Před tím, než vyrazíte bych doporučila seznámit se trochu s “pravidly” silničního provozu dané země. Často totiž můžete narazit na totálně neřízený chaos, kdy neplatí pravidlo pravé ruky ani stopka, ale prosté “kdo troubí ten jede”.

Další možností je hromadná doprava, tady ale pozor! Stává se, že v některých destinacích říká jízdní řád pane pouze aktuální náladě řidiče nikoliv vyvěšenému rozpisu na autobusové zastávce.

Nebojte se objevovat! Ty nejskvostnější pláže často bývají ukryty před zraky zvědavých turistů. K některým budete muset doplavat, k některým sešplhat a k některým dokonce podlézt tunelem ve skále. Někdy vám ale bude stačit překročit jen pár kamenů, smočit si lehce nohy a jste v ráji.

Jestli jste se právě rozhodli strávit příští dovolenou jinak než na hotelové pláži, tak právě pro vás tady mám pár exkluzivních písečných chuťovek.

Costa Brava Španělsko

Ačkoliv tahle španělská nádhera není velkou neznámou, zajisté stojí za navštívení. Nenechte se nasytit prvním pohledem, překonejte pár skal, kamenů a teprve poté se vám naskytne božský pohled.

Tip: Přímo na Costa Bravu se dostanete pohodlně cestovním autobusem.

Paleokastritsa Korfu

Vezměte si boty do vody, potápěčské brýle a pár eur do kapsy na půjčení šlapadla, paddleboardu či kajaku!

Tip: Nezapomeňte navštívit mužský klášter a jedinečnou restauraci na vrcholku skály s výhledem na celou oblast. Na místo sváží turisty pohodlný autobus, ale skútr už tak zajímavý zážitek ještě o něco povýší. 

Egremi Beach Lefkáda

Ať už zvolíte na Lefkádě jakoukoliv pláž nešlápnete zkrátka vedle. Vlivem silného zemětřesení v minulých letech se sesunula přístupová cesta, která vedla k této pláži, proto je nyní nejbezpečnějším způsobem přeprava lodí.

Tip: V aktuální období by měly probíhat nucené opravy právě příjezdové cesty, která vedla k této pláži, proto se nedoporučuje (i když jste odvážné duše) vydávat se tam na vlastní pěst.

Zlatni Rat Chorvatsko

Zapomeňte na pohádky o přeplněných, špinavých plážích, na které se sjíždí Češi ze všech koutů republiky. Tyto časy jsou dávno pryč, tohle je Chorvatsko! Oblázky, vítr, vlny…

Tip: Určitě stojí za navštívení, ale najdete i klidnější a turisty tolik nevyhledávané pláže.

A ušetřím vám ještě pár kliků a otevřených webových oken:

5 NEJNÁDHERNĚJŠÍCH PLÁŽÍ EVROPY PODLE TRIPADVISORU

1. La Concha Beach – Španělsko

Jak už místo na žebříčku napovídá budeme se muset připravit na větší příliv turistů. Takzvaná městská pláž je tvořena jemným pískem a bezkonkurenční přírodní scenérií útočící na všechny vaše smysly.

2. Spiaggia dei Conigli – Itálie

Maledivy Evropy. Bílý písek, tyrkysová voda a domov známých želv Loggerhead. Na pláž se dostanete krátkou procházkou, která za to určitě stojí.

3. Falesia Beach – Portugalsko

Červené útesy, zelené borovice to vše plynule navazující na jemný písek a rozbouřené moře? Jedna z nejčistějších pláží Evropy. Výborná na večerní procházky při západu slunce, nedílnou součástí jsou také plážové bary, které stojí za pár drinků.

4. Playa de Ses Illetes – Španělsko

Jedny Maledivy jsme tu již měli, tak teď nastal čas na pravý evropský Karibik. Asi nikoho nepřekvapí bílý písek a křišťálové moře. Tato pláž se také pyšní krásným výhledem na plavící se jachty po divokém moři.

5. Balos Lagoon – Řecko

Typické řecké taverny, kavárničky a růžovo-bílý písek. To je za mě nejkrásnější pláž Evropy. Doporučuje se doprava autem nebo pohodlnou lodí. Ale pozor pláž je turisticky hodně proslulá, doporučuji hledat a hledat až naleznete opuštěný kousek řecké nádhery jen pro vás.

Tak šťastnou cestu a spoustu písku v botách!

Lefkáda, foto:pixabay
Lefkáda, foto: pixabay
Zlatni Rat - Chorvatsko, foto: pixabay
Paleokastritsa - Korfu, foto: pixabay
Portugalsko, foto: pixabay
Itálie, foto: pixabay
Costa Brava - Španělsko, foto: pixabay
Balos Lagoon, Řecko, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Nejkrásnější pláže Evropy

Za plážovou romantikou nemusíte cestovat desítky hodin a utratit statisíce. Krásné pláže, které přímo vybízí ...

Hrozně moc vody

Oceán je obecně obří masa vodní (či jiné kapaliny) plochy na vesmírném tělese nebo pod ...

Na Pláž budoucnosti v brazilské Fortaleze chodí hlavně místní

Praia do Futuro, v překladu Pláž budoucnosti, se nachází ve Fortaleze, která je hlavním městě ...

Zlaté a černé pláže největšího kanárského ostrova Tenerife

Turisticky oblíbené a vděčné Kanárské souostroví je známé také jako ostrovy věčného jara, protože teplota ...

Brazilské pláže jsou přístupné široké veřejnosti, žádná není soukromá!

Brazílie je nejen zemí krásných pláží, kde se povalují turisti, místní tam hledají odpočinek po ...