Tuleňka Argyro se naučila člověčí zvyky, brázdila řeckým ostrovem Sámos

|
Tuleňka, ostrov Samos, foto: Andrea Cerqueirová
Tuleňka, ostrov Samos, foto: Andrea Cerqueirová
Tuleňka, ostrov Samos, foto: Andrea Cerqueirová

Už při příjezdu na řecký ostrov Samos nám v roce 2016 delegát říkal, že občas na pobřeží vypluje tuleňka. Když byla malinká, nějací lidé ji vylovili a naučili člověčí zvyky – třeba vyvalování se na lehátku na pláži. Co se v mládí naučíš…

A tak se tuleňka občas vynořila a slunila se. Delegát říkal, že se objevuje hlavně na úplně jiném místě, že by byla náhoda, kdyby připlula i k „nám“. To ji asi neuvidíme, říkala jsem si… A ejhle, jdu si sednout do plážového baru a za chvíli se něco velkého dere z moře. Ano – tuleňka!

Chvíli se povalovala na kamenech, pak „skákla“ na lehátko, přičemž nejdřív ležela na bříšku, pak na zádech, následně na boku. A tak pořád dokola. Místní ekologické pracovnice daly kolem lehátka jemnou výstražnou pásku, aby k ní nikdo nechodil.

Tuleňka dostala jméno Argyro

Přece jen se jedná o ohrožený druh, a jak nám říkal delegát, tuleňka si občas ráda hrála a nevědomky kousla. Tehdy se slunila celé odpoledne a místo neopustila několik následujících dnů. Podobné historky zažívali i jiní místní a turisté, oblíbená tuleňka dostala jméno Argyro.

Dlouho se vedly spory, zda jde o tuleňku, nebo lachtanku, i o to, zda je dobře, že ji kdysi lidé ochočili, nebo zda to je pro ni nepřirozené. Jak jsem ji pozorovala, přišla mi šťastná – žádné cepování v cirkuse, žádná atrakce pro turisty, ale volnost – připluje si, kam chce a kdy chce, ona spokojená, lidé kolem užaslí a nadšení.

Tuleňka zůstane v myslích i srdcích

Když chtěla, poležela na pláži, když chtěla, vrátila se do moře. Prostě svobodomyslná ženská, na co nějaké konvence. Proč ten minulý čas? V roce 2017 byla krásná Argyro nalezena na jedné z pláží mrtvá. Někdo ji zabil několika střelnými a jednou bodnou ranou. Ohavné a nepochopitelné! V myslích a srdcích lidí, kteří ji kdy měli možnost potkat, navždy zůstane. A věřme, že na plážích na ostrově Sámos se zalíbí jiné tuleňce.

Podívejte se také na:

Brazilské pláže jsou přístupné široké veřejnosti, žádná není soukromá!

Brazílie je nejen zemí krásných pláží, kde se povalují turisti, místní tam hledají odpočinek po ...

Hrozně moc vody

Oceán je obecně obří masa vodní (či jiné kapaliny) plochy na vesmírném tělese nebo pod ...

Nejkrásnější pláže Evropy

Za plážovou romantikou nemusíte cestovat desítky hodin a utratit statisíce. Krásné pláže, které přímo vybízí ...

Copacabana, Ipanema, Botafogo… Pláže Ria jsou rozmanité

Rio de Janeiro je doslova ráj, kde je na jednom place oceán, nádherné pláže, hory ...

Portugalsko chutná, voní a žije neopakovatelně a po svém

Portugalská turistická oblast Algarve, zasazená v jižním cípu Portugalska, má mírné klima, nádherné pláže, modrozelené ...