Tuleňka Argyro se naučila člověčí zvyky, brázdila řeckým ostrovem Sámos

|
Tuleňka, ostrov Samos, foto: Andrea Cerqueirová
Tuleňka, ostrov Samos, foto: Andrea Cerqueirová
Tuleňka, ostrov Samos, foto: Andrea Cerqueirová

Už při příjezdu na řecký ostrov Samos nám v roce 2016 delegát říkal, že občas na pobřeží vypluje tuleňka. Když byla malinká, nějací lidé ji vylovili a naučili člověčí zvyky – třeba vyvalování se na lehátku na pláži. Co se v mládí naučíš…

A tak se tuleňka občas vynořila a slunila se. Delegát říkal, že se objevuje hlavně na úplně jiném místě, že by byla náhoda, kdyby připlula i k „nám“. To ji asi neuvidíme, říkala jsem si… A ejhle, jdu si sednout do plážového baru a za chvíli se něco velkého dere z moře. Ano – tuleňka!

Chvíli se povalovala na kamenech, pak „skákla“ na lehátko, přičemž nejdřív ležela na bříšku, pak na zádech, následně na boku. A tak pořád dokola. Místní ekologické pracovnice daly kolem lehátka jemnou výstražnou pásku, aby k ní nikdo nechodil.

Tuleňka dostala jméno Argyro

Přece jen se jedná o ohrožený druh, a jak nám říkal delegát, tuleňka si občas ráda hrála a nevědomky kousla. Tehdy se slunila celé odpoledne a místo neopustila několik následujících dnů. Podobné historky zažívali i jiní místní a turisté, oblíbená tuleňka dostala jméno Argyro.

Dlouho se vedly spory, zda jde o tuleňku, nebo lachtanku, i o to, zda je dobře, že ji kdysi lidé ochočili, nebo zda to je pro ni nepřirozené. Jak jsem ji pozorovala, přišla mi šťastná – žádné cepování v cirkuse, žádná atrakce pro turisty, ale volnost – připluje si, kam chce a kdy chce, ona spokojená, lidé kolem užaslí a nadšení.

Tuleňka zůstane v myslích i srdcích

Když chtěla, poležela na pláži, když chtěla, vrátila se do moře. Prostě svobodomyslná ženská, na co nějaké konvence. Proč ten minulý čas? V roce 2017 byla krásná Argyro nalezena na jedné z pláží mrtvá. Někdo ji zabil několika střelnými a jednou bodnou ranou. Ohavné a nepochopitelné! V myslích a srdcích lidí, kteří ji kdy měli možnost potkat, navždy zůstane. A věřme, že na plážích na ostrově Sámos se zalíbí jiné tuleňce.

Podívejte se také na:

Nejkrásnější pláž světa podle Instagramu

Instagram je takovým nekorunovaným králem sociálních sítí, většina z nás alespoň jednou denně postalkuje jak ...

Máme pláže na dosah a máme jich hodně

Doby, kdy jsme nemohli vyjet za hranice jsou nenávratně pryč a s nimi i časy, ...

Brazilské pláže jsou přístupné široké veřejnosti, žádná není soukromá!

Brazílie je nejen zemí krásných pláží, kde se povalují turisti, místní tam hledají odpočinek po ...

Cestujeme mezi Terstem a Benátkami. Jsou tu samá noblesní letoviska

Ať budete kdekoliv určitě si dejte pizzu, je výborná a taková, jak má skutečně být. ...

Pláž Tsambika na Rhodosu se nachází pod klášterem opředeným legendou

Tři a půl kilometru je dlouhá pláž Tsambika, nacházející se na řeckém ostrově Rhodos. Někdy ...