Portugalsko chutná, voní a žije neopakovatelně a po svém

|
Algarve, Portugalsko, foto: pixabay
Lagos, Algarve, Portugalsko, foto: pixabay
Mys svatého Vincence, foto: pixabay
Pevnost Sagres, foto: pixabay
Lagos, Algarve, Portugalsko, foto: pixabay
Algarve, Portugalsko, foto: pixabay

Portugalská turistická oblast Algarve, zasazená v jižním cípu Portugalska, má mírné klima, nádherné pláže, modrozelené moře, hory a ulice plné bujné květeny.

Cestovatel si tady najde spousty zážitků, kterým nelze odolat, ať už je to safari, golf nebo surf. Samostatnou kapitolou je skvělá gastronomie. Jídla, nejčastěji z ryb připravovaná s péčí a láskou si zamilujete. V báječně dokonalé symbióze se snoubí se zdejší příjemnou atmosférou provoněnou mořem a sluncem.

Příroda byla k Algarve skutečně štědrá

Kochat se tady nádherou skalnatých útesů hnědé až červené barvy lze doslova na každém kroku. Vítr, déšť a slunce vymodelovaly skály během staletí do neuvěřitelných tvarů. Až tady si člověk uvědomí, že i útes může mít tvar oblouku, sloupu, hluboké jeskyně. Obrovitá skaliska a bizarní tvary skalnatých útesů nejenže oddělují oceán od vnitrozemí, ale díky nim tu cestovatel najde i malé písčité plážičky, kde není živáčka.

Skvělým zážitkem je ostrůvek Culatra v národním parku Ria Formosa. Chráněná svěží příroda se vzácným ptactvem a bujnou vegetací je místo, kam jezdí Portugalci odpočívat, ticho tu čas od času rozčísnou jenom zvuky mořských racků. Cesta kolem bílo modrých nízkých domků s květinami a mohutnými kaktusy dovede turistu až k jedné a jediné zdejší restauraci, odkud se vám nebude chtít.

Podávají se tu úžasné předkrmy podobné tapas a hlavní jídlo samozřejmě tvoří ryby. Portugalci tráví v restauracích poměrně dost času a dopřávají si pochoutky jedinečné národní kuchyně. Základem pro přípravu téměř všech jídel je česnek, nezbytným doplňkem portugalské víno a sladké zákusky.

Lagos, chlouba Algarve

To, že i pláže mají svého Oscara dokládá právě jedna z lagošských, jmenuje se Praia da Dona Ana a je nejen nejoblíbenější pláží celého Algarve, ale byla vyhlášena nejhezčí pláží Evropy. Ve zdejším rybářském přístavu kotví desítky lodí, ať už rybářských, které se sem s ránem vracejí s bohatými úlovky ryb, tak výletními. Nechybí ani jachty a plachetnice.

To je současnost, v době velkých zámořských objevů byl hlavní námořní základnou prince Jindřicha Mořeplavce, jehož pomník na náměstí připomíná jeho někdejší slávu. Právě odtud vyrazil mořeplavec Gil Eanes, který se jako první odvážil obeplout africký mys Bojador, jež odnepaměti naháněl strach generacím námořníků. Rohový starý dům s arkádou na náměstí Republiky, který nemůže přehlédnout nikdo, kdo tudy prochází do malebného křivolakého Starého města, má historii poněkud pohnutou, v 15. století tady byl první trh s černošskými otroky v Evropě.

Sagres, městečko, které leží na útesech

Typický kolorit nejzápadnější výspě Algarve dodávají jak typické obchůdky se zbožím z korku a ovčí vlny, a hospůdky s rybím menu, tak také historická pevnost. I toto městečko je spojováno s princem Jindřichem Mořeplavcem. Už v 15. století tady zřídil námořní akademii. Tento cílevědomý čin městečko natolik proslavil, že se sem brzy začali sjíždět mořeplavci, stavitelé lodí, i kartografové a astronomové. Studovali tady i nejznámější portugalští mořeplavci, Vasco de Gama, Fernão de Magalhães a Pedro Alvarez Cabral.

Jindřich Mořeplavec tu nechal postavit také pevnost, v níž značnou část svého života žil a také v roce 1460 zemřel. Výhledy na širý oceán a vysoké útesy jsou odsud úchvatné, stejně tak na a mys svatého Vincenta, o kterém se říká, že je samým koncem Evropy. Také místní prodejci berou toto označení za své, když si na obchůdky píší například tento text: „Poslední vuřt před Amerikou“ a průvodci vám řeknou, že vlevo za oceánem je Afrika a vpravo Amerika.

Zaleťte si objevit krásy Algarve.

Algarve, Portugalsko, foto: pixabay
Algarve, Portugalsko, foto: pixabay
Algarve, Portugalsko, foto: pixabay
Algarve, Portugalsko, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Tropické Filipíny. To je exotika, bujná příroda i znamenitý rum

Největší ostrov je Luzon s hlavním městem Manilou, který je zároveň politickým, ekonomickým a kulturním ...

Tuleňka Argyro se naučila člověčí zvyky, brázdila řeckým ostrovem Sámos

Už při příjezdu na řecký ostrov Samos nám v roce 2016 delegát říkal, že občas ...

Pláž Tsambika na Rhodosu se nachází pod klášterem opředeným legendou

Tři a půl kilometru je dlouhá pláž Tsambika, nacházející se na řeckém ostrově Rhodos. Někdy ...

Cestujeme mezi Terstem a Benátkami. Jsou tu samá noblesní letoviska

Ať budete kdekoliv určitě si dejte pizzu, je výborná a taková, jak má skutečně být. ...

Nejkrásnější pláže Evropy

Za plážovou romantikou nemusíte cestovat desítky hodin a utratit statisíce. Krásné pláže, které přímo vybízí ...