V Moskvě jako by všechny cesty vedly na Rudé náměstí

|
Chrám Vasila Blaženého, Moskva, foto: pixabay
Kreml, Moskva, foto: pixabay
Velký kremelský palác, Moskva, foto: pixabay
Rudé náměstí, Moskva, foto: pixabay
Historické muzeum, Rudé náměstí, Moskva, foto: pixabay
Moskevské metro, foto: pixabay
Zimní palác, Petrohrad, foto: pixabay

Já píší vám, co mohu více? Co ještě mohu dodati? Snad jen, že letíme na Rusko!

Rusko je nepochybně zemí, která dodnes v mnoha lidech vyvolává spoustu emocí, ať už těch hořkých nebo slastného vítězství v devadesátém osmém. Tak, či onak Rusko je krajina tuze malebná a my ji dnes prozkoumáme.

Jeden gigant vedle druhého

Rudé náměstí

Je topmodelkou mezi náměstími. Kromě toho, že toto hlavní náměstí v Rusku je památkou UNESCO, má hlavně historickou hodnotu. Kdo by neslyšel o slavných vojenských přehlídkách konaných právě zde během druhé světové války. Leží tu mimo jiné chrám Vasila Blaženého, Leninovo mauzoleum nebo také Chrám Ikony Matky Boží Kazaňské. Dostanete se tam veškerými cestami a prostředky jaké si jen dokážete představit, jako by snad v Rusku vedly všechny cesty na Rudé náměstí. 

Chrám Vasila Blaženého

Jestli jsem Rudé náměstí označila za topmodelku, tak potom stavba ležící v jeho srdci bude nepochybně miss Moskva. Palác Vasila Blaženého – oranžová stavba a symbolické točené zmrzliny tyčící se do oblak. Jeden z nejznámějších ruských vládců se zasloužil o stavbu tohoto ruského giganta, byl to právě Ivan Hrozný, který na počest vítězství ruského národa vydal příkaz ke stavbě dnes tak notoricky známého chrámu. Chrám se skládá z osmi kostelů a nesmí být na žádné z návštěv Ruska opomenut.

Zimní palác – Petrohrad

Jedinou vzpomínkou na mé dějepisné hodiny na střední škole je příběh, jak Petr Veliký dokázal v bažině vybudovat carské honosné město. Petrohrad, Sankt-Petěrburg či v bolševické éře Leningrad tam přesně leží další historická památka východního kontinentu. Zimní palác má hluboké kořeny v historii Ruska, útokem na tuto stavbu započala jedna z nejznámějších revolucí – Říjnová (bolševická) revoluce. Palác se stal sídlem i jedné z nejznámějších ženských panovnic na světě – Kateřiny Veliké. Zimní palác je krásnou památkou s velice bohatou historií, která na vás dýchne i po tolika letech. 

Od Evžena Oněgina k Anně Karenině 

Puškinovo muzeum 

Toto nejznámější umělecké muzeum najdeme v Moskvě. Nesmíme se ale nechat mystifikovat názvem, jestli čekáte muzeum plné Puškinovy osoby, jste na velkém omylu. V muzeu najdeme sbírky největších uměleckých skvostů Ruska. Obrazy El Greca, Rembrandta nebo Sandra Botticelliho na vás už netrpělivě čekají. 

Dostejevského muzeum

Je úplně jiným šálkem kávy než předešlé, zmiňované muzeum. Nachází se v bývalém bytě známého spisovatele v Petrohradu. Tento zážitek je skvělou exkurzí do literárního srdce ruské literatury. 

Sport

Rudá mašina

Jak bych vůbec mohla zapomenout na pýchu ruského sportu. S těžkým srdcem českého hokejového fanouška se mi píšou tyto řádky o jedné z nejlepších hokejových reprezentací světa. Ale ruskou sbornou a její balet na ledě nejde minout, když se vám zrovna poštěstí vidět ruské hráče v akci, zůstanou vám určitě nezapomenutelné vzpomínky spojené se skvělou atmosférou! 

Sochi

Je ruské město, především ale dějiště dvacátých druhých Olympijských her. Pro české fanoušky je neodmyslitelně s tímto místem spjat úspěch českého biatlonu a medailová sbírka dvou českých stálic Martiny Sáblíkové a kníraté Evy Samkové. Ze sportovní nostalgie stojí za navštívení.

Východní pokrmy

Snad se mi ještě ani jednou nestalo, že bych v nějakém svém článku nezmínila jídlo a ani dnes tomu nebude jinak. Boršč, šašlik a pirohy, to je za mě Rusko. A na řadu samozřejmě přichází i konkrétní doporučení. Kromě toho, že Oblomov je známý ruský román, je to také jedna z nejznámějších a nejvyhlášenějších restaurací v Moskvě. Tato restaurace nabízí pravou ruskou kuchyni a na denním menu je vždy milá a usměvavá obsluha.

Tak dobrou chuť!

Spasská věž a Chrám Vasila Blaženého, Moskva, foto: pixabay
Moskva, foto: pixabay
Chrám Vasila Blaženého, Moskva, foto: pixabay
Moskevské metro, foto: pixabay
Moskevské metro, foto: pixabay
Moskva, foto: pixabay
Moskva, foto: pixabay
Chrámová mešita v Moskvě, foto: pixabay
Zimní palác, Petrohrad, foto: pixabay
Zimní palác, Petrohrad, foto: pixabay
Interiér, Zimní palác, Petrohrad, foto: pixabay
Interiér, Zimní palác, Petrohrad, foto: pixabay
Tradiční ruská dřevěná panenka, matrjoška, foto: pixabay
Chrám Vasila Blaženého, Moskva, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Všechny cesty stále vedou do Říma…

Pokud nejste motoristé a do Říma, za účelem navštívit nejvýznamnější památky, dorazíte letadlem nebo autobusem, ...

Brixen, místo pobytu Karla Havlíčka Borovského

Je to třetí největší město italské autonomní provincie Bolzano, čili Alto Adige. Karel Havlíček Borovský ...

Ve městě Pythagorion si vzpomenete na Pythagorovu větu

Malé přístavní městečko Pythagorion se nachází na ostrově Samos, odkud pocházel i filosof, matematik a ...

Ve Švédsku nemůže být problém s obezitou ani zkaženými zuby. Ochutnejte typickou sladkost – lékořici a sůl. Pochopíte

Lékořice, lékořice, všude samá lékořice a ještě ke všemu obalená v soli! Švédsko je hned ...

Romantická plavba po kanálech. Čím vás překvapí italské Benátky?

Ulička, most, zmrzlina, pizza, ulička, další ulička a potom pro změnu most. Tak nějak vypadá ...