Wroclaw, víkendová destinace, která rozhodně není mainstream

|
Wroclaw, foto: pixabay.com
Wroclaw, foto: Matúš Madaras
Wroclaw, foto: Matúš Madaras
Wroclaw, foto: Matúš Madaras
Wroclaw, foto: Matúš Madaras
Wroclaw, foto: Matúš Madaras
Wroclaw, foto: Matúš Madaras
Wroclaw, foto: Matúš Madaras
Wroclaw, foto: Matúš Madaras

Co se vám v hlavě vybaví, když se řekne “výlet”? Množství lidí si pod tímto slovem představí například návštěvu hradu nebo procházku v přírodě. Poslední dobou se však lidé stále častěji vydávají relaxovat i do blízkého zahraničí a města jako Drážďany, Norimberk či Vídeň se stávají velmi vyhledávanými destinacemi. Ale co třeba takové Polsko? Dá se i tam najít zajímavé místo na rodinný výlet v dosahu několika hodin cesty? Poměrně velké oblibě se těší Krakov, ten je už ale pro obyvatele Čech opravdu daleko, z Prahy zhruba 500 km. Mým tématem tedy bude jiné město, a to Vratislav (Wroclaw).

Wroclaw ležící na řece Odře je jedním z nejstarších polských měst – první zmínky pocházejí již z 9. století, kdy na jeho místě údajně stála česká pevnost a osada jménem Vratislavia, pravděpodobně podle knížete Vratislava I. Už okolo roku 1000 zde bylo zřízeno biskupství a na počátku 13.století se Wroclaw stala hlavním městem Slezska. Zajímavé také je, že toto město více než 400 let patřilo pod země Koruny české – dodnes je v jeho znaku mimo jiné i český lev.

Během druhé světové války bylo centrum takřka zdevastováno, na jaře roku 1945 se zde Němci bránili postupující Rudé armádě za cenu nesmírných škod jak materiálních, tak na lidských životech, proto lze v poměrně velkém centru města najít mnoho architektonických kontrastů.

Dnes je toto město s bezmála 650 tisíci obyvatel čtvrtým největším polským sídlem a stále v něm probíhá intenzivní výstavba. Nachází se zde letiště, ze kterého létají pravidelné linky do různých evropských měst.

Hned po příjezdu na vás Wroclaw zapůsobí úplně jiným dojmem než česká města. Na ty, kteří cestují vlakem čeká nádherná (a čistá) budova hlavního nádraží a pokud jedete autem, není problém za slušné peníze zaparkovat blízko u centra.

Historické jádro je tedy hlavním turistickým lákadlem města, týká se to zejména náměstí Rynek, které je druhým největším náměstím v Polsku. Nachází se zde mimo jiné nádherná radnice, jejíž stavba a výzdoba trvala 300 let.

Památky však nejsou jediným důvodem k návštěvě, při dobrém počasí si lze odpočinout na některé z promenád u Odry, přes kterou ve městě vede 112 mostů a nachází se na ní 12 ostrovů. Na milovníky kultury čeká nejnavštěvovanější památka města, vyhlášené Racławické panorama – malba na plátně o rozměrech 114 x 15 m zachycující bitvu u Racławic.

Milovníci nočního života se nudit také nebudou, Wroclaw je vyhlášená svým nočním životem, po setmění stojí za návštěvu zejména neony vysvícené Ruské náměstí, nebo některý z obrovského množství klubů.

Z vlastní zkušenosti mohu výlet do Wroclavi doporučit a věřím, že kdo se tam na základě tohoto doporučení vydá, nebude zklamán 🙂

Text: Matúš Madaras

Podívejte se také na:

Ve městě Pythagorion si vzpomenete na Pythagorovu větu

Malé přístavní městečko Pythagorion se nachází na ostrově Samos, odkud pocházel i filosof, matematik a ...

Brixen, místo pobytu Karla Havlíčka Borovského

Je to třetí největší město italské autonomní provincie Bolzano, čili Alto Adige. Karel Havlíček Borovský ...

Hamburk, město superlativů s nejhříšnější ulicí na světě

Jsme na severu Německa, na dolním toku řeky Labe, hned při jeho ústí do Severního ...

Dějinami těžce zkoušená a s Čechami pevně spjatá historická polská Vratislav

Dolnoslezské město Wroclaw, které leží v blízkosti našich hranic, se stává stále častějším cílem turistů. ...

V Moskvě jako by všechny cesty vedly na Rudé náměstí

Já píší vám, co mohu více? Co ještě mohu dodati? Snad jen, že letíme na ...