Pokud nejste motoristé a do Říma, za účelem navštívit nejvýznamnější památky, dorazíte letadlem nebo autobusem, bude pro vás asi nejlepší a nejjednodušší volbou cestovat po městě metrem, které zde není nikterak spletité. Musíte si však přivyknout většímu chaosu na některých stanicích, jenž někdy převyšuje i ranní špičku pražského metra. Jednorázové jízdné v Římě činí 1,5 euro a celodenní pak 7 euro. U vstupu do metra naleznete turnikety, kam jízdenku vložíte a ona celá projede vnitřním mechanismem, což tu a tam některé místních poměrů neznalé turisty poleká. Centrální přestupní stanicí je Termini. Odtud se dostanete i na destinace srozumitelně označené jako Colosseo, Circo Massimo apod.
Velkým problémem z hlediska turistů jsou tu veřejné toalety. Je jich poměrně málo, a ne všude bohužel odpovídají hygienickým normám. Navíc za využití toalety zaplatíte až 1 euro a ve spojení s ne vždy právě vzornou čistotou je tak určitě vhodnější využít restaurací nebo muzeí, kde většinou mají uklizeno.
Pokud svoji prohlídku chcete začít antickou částí města, doporučuji dostavit se již před devátou hodinou, kdy je začátek otevírací doby. Vstupenku na památky v této části Říma určitě zakupte u jiného vstupu než do Kolosea, kde se kvůli organizovaným zájezdům tvoří dlouhé fronty. Vstupenka je na určitou dobu, záleží však na vás, zda svoji prohlídku začnete právě v Koloseu nebo třeba na Palatinském pahorku či Forum Romanum. Na tato místa platí právě hromadná, jednotná vstupenka v ceně 10 euro. Pozor si dávejte při vstupech na bezpečnostní kontroly, které jsou občas velmi přísné a často zde nepronesete ani kapesní nožík.
Pokud jste nadšenými milovníky památek a historie, určitě se zabavíte celý den a ani tak nebudete mít pocit, že jste viděli všechno. Při svižnějším tempu prohlídek lze, kromě výše jmenovaných, zvládnout například ještě muzeum na Kapitolu, kde se ukrývá originál sochy císaře Marka Aurelia, což je jediná jezdecká socha pohanského císaře, která se nám dochovala z Říma ještě před příchodem křesťanů. V muzeu také najdete původní sochu vlčice kojící zakladatele města, Romula a Rema. Její kopie pak stojí právě u Kapitolského náměstí stejně jako kopie již zmíněné jezdecké sochy. V muzeu jsou pak shromážděny originální nálezy z Kapitolu.
Během případného delšího pobytu v Římě za vaši pozornost rozhodně stojí též legendární Andělský hrad, který se nachází nedaleko Vatikánu a vedla do něj tajná cesta, kterou v případě ohrožení mohl papež uniknout. Andělský hrad však nechvalně proslul zejména jako kruté vězení, v jehož kobkách byl vězněn například Giordano Bruno, jenž byl později za své pokrokové názory upálen. Andělský hrad byl původně mauzoleem císaře Hadriána a byl vybudován již mezi lety 131 – 139. Dnes je tato pevnost muzeem a naskytne se nám z ní i zajímavý výhled do okolí.
Dalším místem, které bychom rozhodně neměli opomenout, je známý Pantheon. Byl to původně středověký kruhový chrám zasvěcený všem bohům a od roku 609 zasvěcený Panně Marii mučedníků. Patří k nejzachovalejším antickým stavbám vůbec. Při vstupu do chrámu spatříte 16 žulových sloupů s korintskými hlavicemi. Sloupy pocházejí z Egypta a každý váží úctyhodných 60 tun. Zajímavým svědkem tehdejšího stavebního stylu je kopule s otvorem uprostřed, ukázka geniálního stavitelství. Otvor o průměru 9 metrů poskytuje přirozený zdroj osvětlení. Chrám později sloužil i jako čestné pohřebiště. Jsou zde pohřbeni například italští králové Umberto I. a Viktor Emanuel II.
Další zastávkou, kterou nesmí snad žádný návštěvník Říma vynechat, je nově zrestaurovaná Fontana di Trevi. Byla vybudována v letech 1732 – 1762 podle návrhu Nicoli Salviho. Fontána bývá obležena turisty snad v každou denní i noční dobu. Dávejte si zde pozor na místní kapsáře.
Na Vatikán samotný bychom si měli vyhradit také minimálně jeden celý den, a to už vzhledem k vatikánským muzeím. Na prohlídku muzeí doporučuji rezervaci vstupenky po internetu, jelikož jsou zde opět velmi dlouhé fronty a čekací doba se může protáhnou i na dvě hodiny. Určitě však své návštěvy muzeí litovat nebudete, už jen díky Sixtinské kapli, kterou prohlídka muzeí končí.
Žádný turista zřejmě nezapomene ani na prohlídku Baziliky sv. Petra včetně výstupu do její kopule. Vstup do kopule je 8 – 10 euro podle toho, zda chceme vystoupat pěšky až na vrchol – nebo jestli si ušetříme část cesty výtahem. Chrám jistě není nutné představovat a popisovat. Určitě se však nezapomeňte dotknout nohy sv. Petra, jehož jediná socha je v chrámu bedlivě hlídána. Za pozornost pak stojí i krypta, kde můžete vidět náhrobky některých papežů.
Ve výčtu zajímavých míst, která lze v Římě a jeho okolí navštívit, bychom mohli pokračovat snad do nekonečna. Je jisté, že Řím za jednu – byť i delší – návštěvu není možné si prohlédnout skutečně důkladně, a tak nám nezbývá, než se stále vracet.
Konečně – vždyť všechny cesty vedou do Říma…