Překrásný Milán vás přivítá třeba jenom na víkend

|
Katedrála Narození Panny Marie, Milán, foto: pixabay
Katedrála Narození Panny Marie, Milán, foto: pixabay
Hrad Sforzesco, Milán, foto: pixabay
Hrad Sforzesco, Milán, foto: pixabay
Galerie Viktora Emanuela II., Milán, foto: pixabay
Navigli, Milán, foto: pixabay

Břehy slunné Itálie zná kde kdo, ale co zkusit netradiční výlet? Dneska se podíváme do slunného Milána. Budete určitě překvapeni, co všechno zde můžete vidět. Jedná se o město, které je vhodné třeba jenom na prodloužený víkend.

Milán je oblíbená destinace na severu Itálie. Češi jej ale příliš nevyhledávají, nemají tady totiž moře. Přitom zde není nouze o krásné památky a zajímavosti.

Letiště je od města poměrně vzdálené. Po příletu je tedy potřeba počítat s tím, že ještě kus pojedete. Letenky jsou celkem dobře dostupné a cenově relativně přijatelné. Po příletu do této destinace, už v letištní budově narazíte na mnohé prodejce jízdného do samotného města. To vyjde cca na deset euro.

Ubytování je fajn mít pořešeno dopředu, ale určitě něco seženete i na poslední chvíli přímo na místě. Jako snad skoro všude na světě je vhodné ubytovat se spíše na okraji města, a ne v jeho středu, kde budou pořádně „natažené“ ceny. Hotel se třemi hvězdami bude úplně stačit. Nejspíše v něm budete mít klimatizaci i veškerý další komfort, který k pobytu potřebujete.

Za zhlédnutí určitě stojí Duomo, tedy Milánská katedrála narození Panny Marie. Ta byla postavena v letech 1386 – 1510. Její průčelí bylo přistaveno za Napoleona v roce 1805. Svými neuvěřitelnými rozměry (délka 157 metrů, šířka 92 metrů, výška klenby 45 metrů a výška centrální věže s pozlacenou sochou Madony 106 metrů) je třetí největší na světě. Dovnitř se vejde až neuvěřitelných 40 tisíc lidí. Dovnitř, respektive za výstup na věž se platí 10 euro.

Velmi zajímavý je také hrad rodiny Sforzů, hrad Sforzesco ze 14. a 15. století. Ten sloužil jako rezidence a pevnost. Dneska se zde nachází sochařské muzeum, obrazárna a archeologická sbírka. Kolem něho jsou také úchvatné staré zahrady. Za zmínku určitě také stojí divadlo La Scala, to bylo vystavěné v letech 1776 až 1778 za císařovny Marie Terezie. Dnes má přes 2800 míst a patří mezi nejslavnější operní scény.

Nedaleko Milána najdeme velkou atrakci pro milovníky motosportu, a to závodiště Monza. Sem si může zajít na formule nebo motorky. A kdyby to třeba někoho z rodiny nebavilo, tak může do přilehlých parků.

Velmi dobře se zde dá pohybovat pěšky, ale také veřejnou dopravou, tedy tramvajemi, které jsou vždy klimatizované, nebo metrem. Jízdenky koupíte u automatů v metru, které umí anglicky a berou platební karty.

Určitě ochutnejte chléb foccacia, mívají ho s olivami i se šunkou, je to speciální záležitost severní Itálie. Dále nezapomeňte na místní pizzu, i ta nejobyčejnější bude vážně výtečná a v neposlední řadě zajděte na zmrku, hlavně na tu s názvem Malaga. Jsou v ní rozinky máčené v rumu, se smetanovou zmrzlinou tvoří jedinečnou kombinaci, kterou hned tak někde neochutnáte.

Když už budete v Miláně, musíte každopádně večer zajít do čtvrti Navigli. Podél vodního kanálu tu najdete nepřeberné množství barů, které nabízí aperitivo. Je to rituál, společenská událost povýšená na umění. Každý bar nabízí něco jiného. K drinku, který si objednáte, nemusí být samozřejmě alkoholický, vám přinesou něco k zakousnutí nebo si chodíte k bufetovému stolu. Pití se pohybuje obvykle kolem 10 euro. Záleží jen na vás, jaký podnik si vyberete a z jakého místa si pak budete užívat pohled a atmosféru živé ulice plnou konverzujících Italů.

Text: Zaz

Okruh v Monze, foto: pixabay
Navigli, Milán, foto: pixabay
Foccacia, foto: pixabay
Katedrála Narození Panny Marie, Milán, foto: pixabay

Podívejte se také na:

V Moskvě jako by všechny cesty vedly na Rudé náměstí

Já píší vám, co mohu více? Co ještě mohu dodati? Snad jen, že letíme na ...

Can’t forget the motor city: Příběh z Detroitu

Detroit není město, o kterém sníte, ale jakmile se v něm jednou ocitnete, už ho ...

Brixen, místo pobytu Karla Havlíčka Borovského

Je to třetí největší město italské autonomní provincie Bolzano, čili Alto Adige. Karel Havlíček Borovský ...

Navštivte Hitlerovo Orlí hnízdo a městečko Berchtesgaden

Hitlerovo legendární Orlí hnízdo na hoře Kehlstein, která se vypíná 1834 m.n.m, navštěvuje stále více ...

Dějinami těžce zkoušená a s Čechami pevně spjatá historická polská Vratislav

Dolnoslezské město Wroclaw, které leží v blízkosti našich hranic, se stává stále častějším cílem turistů. ...