10 nej Íránu

|
Růžová mešita - Nasir al-Mulk v Shirazu, foto: pixabay
Teherán, foto: pixabay
Írán, foto: pixabay
Mešita v Isfahánu, foto: pixabay
Datle, foto: pixabay
Perský koberec, foto: pixabay

Írán. Persie. Země Árjů. Mýty opředená země v samém srdci Středního východu se otevírá jak zahraničním investorům, tak turistům z celého světa, aby přijeli obdivovat jednu z nejstarších civilizací na světě. Proč si tedy nepřipomenout deset nej, kterými se tato nádherná starověká země může pyšnit?

1 Největší zásobárna zemního plynu na světě
Írán se může kromě čtvrtých největších zásob ropy (v rámci OPECu druhých největších) pyšnit největší zásobou zemního plynu na světě, která zemi poskytuje energetickou soběstačnost. V současné době se vedou mnohá jednání za účelem zbudování několika plynovodů, které by z Íránu udělaly mocného hráče na trhu se zemním plynem.

2 Nejcharakterističtější tvar státu
Írán se na mapě nedá přehlédnout. Není to dáno jen jeho rozlohou (jedná se o šestnáctou největší zemi na světě), ale především jeho zcela unikátním tvarem, díky kterému se Íránu občas přezdívá sedící kočka. A skutečně! Dokonce má i uši!

3 Nejvyšší hora Blízkého východu
Nečinný vulkán Damávand, jenž se nachází jen několik kilometrů od hlavního města Teheránu, je se svými 5610 m. n. m. nejvyšší horou nejen v rámci Íránu, ale i celého Blízkého východu. A jakožto vulkán je dokonce největším v celé Asii!

4 Největší producent suchých plodů na světě
Íránské pistácie jsou proslaveny snad po celém světě, a Českou republiku nevyjímaje. Suché plody a oříšky tvoří nezanedbatelný podíl na íránském exportu. Kromě pistácií je Írán také na prvním místě v produkci fíků, datlí a vlašských ořechů.

5 Největší producent koberců na světě
Perské koberce či takzvané peršany byly odedávna symbolem luxusu a bohatství. Dnes jsou již značně dostupnějším zbožím (pochvaloval si je i „Dude“ Lebowski), ale v Íránu jsou i nadále ručně vyráběny. Íránský koberec znamená kvalitu, které se jen tak něco nevyrovná.

6 Nejstarší animace na světě
Pět malých obrázků kozy, která jí listy stromu, je nejstarším dokladem o animaci v lidských dějinách. Malby pocházejí ze třetího tisíciletí před naším letopočtem a nacházejí se na váze – pokud se s ní otáčí, proběhne nám před očima velice krátký, ale historicky nesmírně cenný snímek.

7 Nejstarší nepřetržitý národ na světě
Peršané se svou 6000 let starou historií patří k nejstarším národům na světě a zároveň jsou národem, který po nejdelší dobu nepřetržitě obývá jednu zemi. Ke změně názvu z původní Persie na nový Írán došlo až v roce 1936.

8 Nejlepší kaviár na světě
Kromě toho, že je Írán jedním z největších producentů kaviáru na světě (díky Kaspickému moři, které tvoří přirozenou hranici s Ruskem), je íránský kaviár považován za ten nejlepší na světě.

9 Nejstarší strom v Asii
V íránském Yazdu se nachází nejstarší strom v celé Asii a zároveň i nejstarší strom na světě. Je jím 4000 let starý cypřiš, který měří přes sedmadvacet metrů. Dnes se kolem něj rozkládá celý národní park.

10 Nejpoetičtější národ na světě
Každý Íránec vám dokáže zpaměti zarecitovat verše od libovolného básníka své země a v každém domě (i v té nejzapadlejší vesnici) najdete sbírku básní od Omara Chajjáma, významného badatele
a nejvýznamnějšího básníka Persie.

Text: Arian Ebrahimi

Írán, foto: pixabay
Yazd, Írán, foto: pixabay
Pistácie, foto: pixabay
Kaviár, foto: pixabay
Růžová mešita - Nasir al-Mulk v Shirazu, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Za nejmilejšími a nejpohostinnějšími lidmi na planetě

Nechce se vám mačkat na přeplněných evropských plážích, ale jste líní zařizovat si víza a ...

Na cestovní pojištění byste neměli zapomenout. Co vše tento produkt kryje?

Cestovní pojištění sice není při cestě do zahraničí povinné, může vám však ušetřit mnoho starostí. ...

Nic není černobílé

Nic na světě není jen černobílé… Tedy až na Jihoafrickou republiku, té se totiž přezdívá ...

V Evropě se pěstují ananasy na jedné jediné farmě

Hluboko v Atlantickém oceánu leží největší z devíti azorských ostrovů Sao Miguel. Právě tady je ...

Tajuplné Rumunsko. Po stopách legendárního Vlada Napichovače

Když se řekne Rumunsko, většina lidí si vybaví právě slavného Draculu, kterého zpopularizoval spisovatel Bram ...