Leukerbad – největší termální lázně v Alpách

|
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez
Leukerbad, foto: Flickr by Andy Miah
Leukerbad, foto: pixabay.com
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez

Leukerbad je horské středisko, které díky svým termálním pramenům proslulo již v antických dobách, lázně tady měli již staří Římané 40 let před naším letopočtem.

Leží na konci horské silnice vedoucí z údolí Rhony ze starobylého Leuku do divoké skalní krajiny, jež byla po dlouhé časy jednou z hlavních transalpských cest. Ve Švýcarsku mají lázně stejnou vypovídající hodnotu jako u nás Karlovy Vary nebo Mariánské či Františkovy Lázně. Nejvýše položené lázeňské středisko země láká na kombinaci termálních koupelí a nenápadně ukrytého lyžařského rezortu v nadoblačné výšce přes 2 600 metrů nad mořem.

Lázně s bohatou historií

O léčivých silách horkého pramene s teplotou 51 °C se vědělo už od 12. století, ale k rozvoji Leukerbadu, rozprostírajícího se ve výšce 1 411 metrů nad mořem, došlo až na začátku 16. století, kdy se zde začaly stavět první lázeňské domy a hotely. Tehdy ho navštívil kardinál z blízkého Sionu – Matthäus Schiner a propadl jeho kouzlu i silně vápenité vodě. Do lázní pak zval na diplomatická jednání bohaté obchodníky a členy řádu, ti později přispěli k rozvoji oblasti.

Nebylo to však jednoduché. Vesnička je totiž doslova přilepena ke kolmým alpským stěnám a zimu co zimu postihovaly její obyvatele smrtonosné laviny, které zničily nespočet domů. V roce 1518 dokonce srovnala lavina celou vesnici se zemí a vyžádala si 61 mrtvých. Nebezpečí pominulo až v roce 1829, kdy radnice nechala vystavět protilavinovou zeď.

Druhé takové v Alpách nenajdete

Leukerbad, to je třicet venkovních či krytých veřejných i soukromých koupališť, do nichž nateče denně 3,9 milionů litrů termální vody o teplotě 51 °C. S počtem 22 termálních venkovních i krytých koupališť je to největší nabídka termálních lázní a wellness vybavení v celých Alpách. Lékaři doporučují trávit ve vodě zhruba třicet minut, pak odpočívat a znovu relaxovat v teplé vodě. Dvě až tři příjemné hodinky strávené v lázních oceníte především po dnu plném lyžování nebo chození po horách.

Horké prameny mají pro vesnici doslova klíčový význam. Než jsou dovedeny do termálních bazénů, v nichž stačí teplota vody pod 40 °C, musí se trochu zchladit, a tak se využívají ke kompletnímu vytápění zdejších domů a hotelů. Prudký proud vody také zásobuje zdejší hydroelektrárnu, takže z hlediska energií je Leukerbad soběstačný.

Bazény s výhledem na hory

Nejvýznamnějšími lázeňskými zařízeními jsou Burgerbad (občanské lázně) a Lindner Alpentherme (Lindnerovy alpské prameny). Obě zařízení nabízejí vnitřní i venkovní bazény s různou teplotou vody a s výhledem na okolní štíty. Burgerbad mají charakter aquaparku s velkým množstvím tobogánů, masážních trysek a otevřených bazénů – jsou určeny hlavně rodinám s dětmi.

Elegantnější a privátnější jsou lázně Lindner Alpentherme, kde si můžete kromě horkých termálních pramenů dopřát i sauny, různé masáže a lékařské rady od mezinárodních odborníků. Vyhledávané jsou zejména římské lázně, v nichž během dvou hodin absolvujete deset procedur v určeném pořadí a čase. Vyzkoušeli jsme si to. Na začátku jsme relaxovali ve dvou saunách, následoval peeling, masáž a několik bazénů a vířivek s léčivou vodou o různých teplotách. Na závěr nás čekalo překvapení v podobě minutové koupele ve vodě o teplotě 12 °C. Posledním zastavením v kopuli moderní stavby byla odpočívárna, v níž jsme milosrdně spočinuli na pohodlném lehátku, zabaleni do nahřátého prostěradla a teplé deky, kdy jsme doslova cítili, jak ze svalů i mysli mizí veškeré napětí a do těla vstupuje nová energie.

Jízda na prašanu

V možnosti užívat si lázní či wellness a současně si skvěle zalyžovat na alpských svazích, spočívá výjimečnost Leukerbadu. Podmínky k zimním sportům jsou tu výborné. Sjezdovky se nacházejí na alpských loukách bez kamenitého podkladu, a tak stačí relativně málo sněhové nadílky pro bezproblémové lyžování, přičemž jistotu sněhové pokrývky zvyšují sněhová děla, rozmístěna v celé spodní části lyžařské oblasti. Lyžovat tak ještě můžete i v dubnu. Na své si přijdou dobří i méně zkušení lyžaři a také děti, pro něž funguje dětský klub, kde se učí lyžovat za pomoci zkušených instruktorů.

Na západní svah Torrentu se z centra dostanete za několik minut visutou kabinovou lanovkou pro osmdesát osob nebo šestimístnými kabinkami ze sousední vesničky Albinen. Od horní stanice lanovek, u chaty Rinderhütte ve výšce 2 350 metrů, se můžete vydat dále nahoru šestisedačkovou lanovkou do nejvyššího bodu ve výšce 2 610 metrů, na stanici Schwalbennest. Odtud vedou dlouhé sjezdy k dolní stanici lanovky v Leukerbadu nebo do vsi Albinen-Flaschen, přičemž nejdelší má deset kilometrů a převýšení 1 300 metrů.

A až vás lyžování unaví, vraťte se do wellness a termálních bazénů.

Text: Bohumil Brejžek

Leukerbad, foto: Flickr by Andy Miah
Leukerbad, foto: pixabay.com
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez

Podívejte se také na:

Krzywy domek: Hundertwasserhaus ztrácí prvenství, šlape mu na paty kolega z Polska

Sedím v autě a ploužím se ulicí s názvem Bohaterów Monte Cassino. Uhodli jste správně. ...

Vysočina je místem tří památek UNESCO

Vyvýšenou zvlněnou krajinu obepínají na severu Žďárské vrchy a na jihozápadě Jihlavské vrchy. Střídají se ...

Sám na cestě

Cestování se stalo součástí moderní společnosti již dávno. Je jakousi protiváhou k dlouhým pracovním dnům, ...

Letní ohlédnutí. Pláž Šunj na chorvatském ostrově Lopud prý patří mezi ty nejkrásnější

Přesvědčit se, zda tomu tak opravdu je, není zas až tak složité ani finančně náročné. ...

Po Meklenburských jezerech na hausbotu

Meklenburská jezerní plošina s více než dvěma tisíci vodních ploch je největší jezerní plochou v ...