Leukerbad – největší termální lázně v Alpách

|
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez
Leukerbad, foto: Flickr by Andy Miah
Leukerbad, foto: pixabay.com
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez

Leukerbad je horské středisko, které díky svým termálním pramenům proslulo již v antických dobách, lázně tady měli již staří Římané 40 let před naším letopočtem.

Leží na konci horské silnice vedoucí z údolí Rhony ze starobylého Leuku do divoké skalní krajiny, jež byla po dlouhé časy jednou z hlavních transalpských cest. Ve Švýcarsku mají lázně stejnou vypovídající hodnotu jako u nás Karlovy Vary nebo Mariánské či Františkovy Lázně. Nejvýše položené lázeňské středisko země láká na kombinaci termálních koupelí a nenápadně ukrytého lyžařského rezortu v nadoblačné výšce přes 2 600 metrů nad mořem.

Lázně s bohatou historií

O léčivých silách horkého pramene s teplotou 51 °C se vědělo už od 12. století, ale k rozvoji Leukerbadu, rozprostírajícího se ve výšce 1 411 metrů nad mořem, došlo až na začátku 16. století, kdy se zde začaly stavět první lázeňské domy a hotely. Tehdy ho navštívil kardinál z blízkého Sionu – Matthäus Schiner a propadl jeho kouzlu i silně vápenité vodě. Do lázní pak zval na diplomatická jednání bohaté obchodníky a členy řádu, ti později přispěli k rozvoji oblasti.

Nebylo to však jednoduché. Vesnička je totiž doslova přilepena ke kolmým alpským stěnám a zimu co zimu postihovaly její obyvatele smrtonosné laviny, které zničily nespočet domů. V roce 1518 dokonce srovnala lavina celou vesnici se zemí a vyžádala si 61 mrtvých. Nebezpečí pominulo až v roce 1829, kdy radnice nechala vystavět protilavinovou zeď.

Druhé takové v Alpách nenajdete

Leukerbad, to je třicet venkovních či krytých veřejných i soukromých koupališť, do nichž nateče denně 3,9 milionů litrů termální vody o teplotě 51 °C. S počtem 22 termálních venkovních i krytých koupališť je to největší nabídka termálních lázní a wellness vybavení v celých Alpách. Lékaři doporučují trávit ve vodě zhruba třicet minut, pak odpočívat a znovu relaxovat v teplé vodě. Dvě až tři příjemné hodinky strávené v lázních oceníte především po dnu plném lyžování nebo chození po horách.

Horké prameny mají pro vesnici doslova klíčový význam. Než jsou dovedeny do termálních bazénů, v nichž stačí teplota vody pod 40 °C, musí se trochu zchladit, a tak se využívají ke kompletnímu vytápění zdejších domů a hotelů. Prudký proud vody také zásobuje zdejší hydroelektrárnu, takže z hlediska energií je Leukerbad soběstačný.

Bazény s výhledem na hory

Nejvýznamnějšími lázeňskými zařízeními jsou Burgerbad (občanské lázně) a Lindner Alpentherme (Lindnerovy alpské prameny). Obě zařízení nabízejí vnitřní i venkovní bazény s různou teplotou vody a s výhledem na okolní štíty. Burgerbad mají charakter aquaparku s velkým množstvím tobogánů, masážních trysek a otevřených bazénů – jsou určeny hlavně rodinám s dětmi.

Elegantnější a privátnější jsou lázně Lindner Alpentherme, kde si můžete kromě horkých termálních pramenů dopřát i sauny, různé masáže a lékařské rady od mezinárodních odborníků. Vyhledávané jsou zejména římské lázně, v nichž během dvou hodin absolvujete deset procedur v určeném pořadí a čase. Vyzkoušeli jsme si to. Na začátku jsme relaxovali ve dvou saunách, následoval peeling, masáž a několik bazénů a vířivek s léčivou vodou o různých teplotách. Na závěr nás čekalo překvapení v podobě minutové koupele ve vodě o teplotě 12 °C. Posledním zastavením v kopuli moderní stavby byla odpočívárna, v níž jsme milosrdně spočinuli na pohodlném lehátku, zabaleni do nahřátého prostěradla a teplé deky, kdy jsme doslova cítili, jak ze svalů i mysli mizí veškeré napětí a do těla vstupuje nová energie.

Jízda na prašanu

V možnosti užívat si lázní či wellness a současně si skvěle zalyžovat na alpských svazích, spočívá výjimečnost Leukerbadu. Podmínky k zimním sportům jsou tu výborné. Sjezdovky se nacházejí na alpských loukách bez kamenitého podkladu, a tak stačí relativně málo sněhové nadílky pro bezproblémové lyžování, přičemž jistotu sněhové pokrývky zvyšují sněhová děla, rozmístěna v celé spodní části lyžařské oblasti. Lyžovat tak ještě můžete i v dubnu. Na své si přijdou dobří i méně zkušení lyžaři a také děti, pro něž funguje dětský klub, kde se učí lyžovat za pomoci zkušených instruktorů.

Na západní svah Torrentu se z centra dostanete za několik minut visutou kabinovou lanovkou pro osmdesát osob nebo šestimístnými kabinkami ze sousední vesničky Albinen. Od horní stanice lanovek, u chaty Rinderhütte ve výšce 2 350 metrů, se můžete vydat dále nahoru šestisedačkovou lanovkou do nejvyššího bodu ve výšce 2 610 metrů, na stanici Schwalbennest. Odtud vedou dlouhé sjezdy k dolní stanici lanovky v Leukerbadu nebo do vsi Albinen-Flaschen, přičemž nejdelší má deset kilometrů a převýšení 1 300 metrů.

A až vás lyžování unaví, vraťte se do wellness a termálních bazénů.

Text: Bohumil Brejžek

Leukerbad, foto: Flickr by Andy Miah
Leukerbad, foto: pixabay.com
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez
Leukerbad, foto: Flickr by Olivier Bruchez

Podívejte se také na:

Dovolená na Rhodosu – moře, květiny, hospůdky i výlety do měst

Dovolená na řeckém ostrově Rhodos skýtá pohodu i prohlídku památek. V jednom týdnu toho lze ...

Vyrovnané šance nerovných protivníků

Žralok bílý je mohutný vodní predátor, který může vážit přes tři tuny. I přes tuto ...

Kouzelné vodopády. Víte, jak vznikají a kde leží největší na světě?

Vodopády fascinují svou krásou nejednoho z nás. Vysoký, nízký, široký… každý má své kouzlo. Jak ...

Neexistují pravé úhly, rovné stropy ani stejně velká okna. Kde to jsme?

Jsme ve Vídni, nedaleko Prateru, kde domy a ulice jsou tak stejně obyčejné jako stará ...

Krzywy domek: Hundertwasserhaus ztrácí prvenství, šlape mu na paty kolega z Polska

Sedím v autě a ploužím se ulicí s názvem Bohaterów Monte Cassino. Uhodli jste správně. ...