Aspenský prašan

|
Aspen, Colorado v USA, foto: pixabay.com
Aspen, Colorado v USA, foto: pixabay.com
Aspen, Colorado v USA, foto: pixabay.com
Aspen, Colorado v USA, foto: pixabay.com
Aspen, Colorado v USA, foto: pixabay.com
Aspen, Colorado v USA, foto: pixabay.com

Kdo chce lyžovat se světovou smetánkou, nejobletovanějšími a nejbohatšími lidmi světa, pro toho je návštěva Aspenu nevyhnutelností.

Luxusní lyžařské a rekreační středisko Aspen v americkém státě Colorado poblíž jeho hlavního města Denveru je ze tří stran obklopeno lesy a nádhernou panenskou přírodou Skalistých hor. I přes malou rozlohu je v něm stále rušno a není se co divit, neboť toto malebné a odlehlé místo si pro svou dovolenou pravidelně vybírají přední světové celebrity, sportovci a boháči z celého světa, prostě lidé z titulních stránek časopisů Life či Time, pro něž peníze nehrají zpravidla žádnou roli, neboť jich mají jednoduše dost. Jezdí sem slavné hvězdy od Mela Gibsona po Viktorii Beckham a že se blíží Vánoce poznáte podle toho, že zde nakupuje Mariah Carey. Středisko ležící v nadmořské výšce 2 800 metrů má k dispozici 509 kilometrů sjezdových tratí s 46 lanovkami a vleky až do výšky 3 889 metrů, které přepraví za hodinu 48 000 osob. Špičkově upravené sjezdovky vzhledem k sněhovým srážkám a vysoké nadmořské výšce zaručují skvělé lyžování od listopadu do dubna. Ze svahů Aspen Highlands padají vůbec nejprudší sjezdovky v Coloradu, kdežto Buttermilk Mountain uspokojí méně náročné sjezdaře – obojí pak najdete v lyžařském areálu Snowmass.

Se zdejším lyžováním je spjat pojem Champagne powder, lehký prašan, kterého napadne kolem osmi metrů za sezónu! Kdo suchý vysokohorský americký sníh nezažil, těžko si jeho strukturu a lehkost, s jakou se v něm lyžuje, dokáže představit. Jestliže totiž klasický evropský sníh obsahuje kolem osmdesáti procent vlhkosti, sníh tady pouhá procenta dvě!

Ani ti, kteří neholdují sjezdování, se nudit rozhodně nebudou. Vedle perfektně upravených sjezdových tratí jsou připravené kilometry běžeckých stop, oblíbené jsou jízdy se psím nebo koňským spřežením, vzrušující je jízda na sněžném skútru či můžete vyzkoušet chůzi na sněžnicích a v neposlední řadě lze obdivovat krásu zdejší přírody z horkovzdušného balónu.

Nudit se nebudete ani po lyžování. Bohaté Aprés ski na diskotékách nebo v barech a kavárnách na Mall či Copper Street, a pak pokračování třeba až do ranních hodin, stačí si jen zvolit, o co máte zájem. A to bez ohledu na váš věk.

Hudba a tanec jsou největší zdejší atrakce. Nejdříve se porozhlédněte po vašem hotelu a když vás tam nic nezaujme, vyrazte do ulic. Téměř vše je v docházkové vzdálenosti, pokud ne, vezměte si taxíka nebo jeďte autobusem. Budete-li pít, rozhodně nechte vaše auto v garáži, policie, která jezdí v drahých Saabech, ani v Aspenu alkohol netoleruje. Jinak za kulturní centrum platí Wheeler Opera House na East Hyman Avenue, v níž se po celý rok pořádají divadelní a taneční představení i krásné koncerty.
Nakupování vás také dostane. Je zde množství specializovaných obchodů a namísto obvyklých krámků s lyžařskou výbavou narazíte na drahé obchody s kosmetikou, módní salony, přepychové restaurace a luxusní solária. Nenechte se vyvést z míry, že většina z nich je přes den zavřených a otvírají až večer – přijeli jste sem přece především lyžovat a denní hodiny chcete trávit na sjezdovkách.

Aspen je vyhlášen nejen jako oáza klidu a zábavy pro nejsolventnější klientelu toužící po odpočinku, ale především jako lokalita s nejvyšší cenou nemovitostí v celých Spojených státech. Vlastní rezidence v Aspenu platí proto jako známka prestiže – kdo tady nemá svou vilu, je prostě ve společnosti „out“.

Dům v Aspenu vlastní či vlastnila řada celebrit jako Jack Nicholson, Kurt Russell, Kevin Costner, Don Johnson, Charlie Sheen, Dean Cain, Mariah Carey, Cher, Goldie Hawn, Kate Hudson, Michelle Pfeiffer, David a Victoria Beckham, Michael Douglas a Catherine Zeta-Jones nebo Antonio Banderas a Melanie Griffith.

Dlouhou dobu žil v Aspenu zpěvák John Denver, který tomuto kraji věnoval dvě písně. Za 135 milionů dolarů pro občasnou lyžovačku si tu rekreační sídlo pořídil princ Bandar ze Saúdské Arábie, hodnotu 100 milionů dolarů má sídlo miliardáře Williama Kocha, který se v minulosti proslavil mimo jiné i tím, že nechal postavit přesnou kopii starého westernového městečka v Coloradu poblíž města Paonia.

Ve výčtu osobností bychom mohli dále pokračovat, z těch českých to jsou Martina Navrátilová či „pirát z Prahy“ Viktor Kožený. Ten zde koupil v roce 1997 svoji „chatu“ nazvanou Peak House o obytné ploše 1 185 m² za 19,7 milionu dolarů. V dvoupatrovém domě s výtahem měl 14 místností, z toho 5 ložnic a 7 koupelen, a také bazén, spa a posilovnu. O vilu, v níž pořádal večírky až pro 300 hostů, se staralo 10 služebných, pro něž koupil dům v sousedství. Koženého děti vozil speciální taxík a jejich pokoj fascinoval množstvím drahých hraček i zbytečných doplňků, jako například porcelánovým jednorožcem nebo dvoumetrovou keramickou žirafou. Nábytek v celém domě byl výhradně starožitný, stěny zdobily originály obrazů.

V Aspenu je drahé všechno – od hotelů přes restaurace až po suvenýry. Říká se, že je Rocky Mountain verze Soho na Manhattanu, stejně kdysi okouzlujícího a dnes snobského. Takže, pokud na to máte, vyrazte, Aspen je pro vás, je to jedno z těch pohádkových míst, které byste alespoň jedenkrát za život měli navštívit. Kdoví, možná se vám poštěstí, že budete lyžovat společně třeba s Georgem Clooneym či Megan Fox.

Text: Bohumil Brejžek

Podívejte se také na:

Neexistují pravé úhly, rovné stropy ani stejně velká okna. Kde to jsme?

Jsme ve Vídni, nedaleko Prateru, kde domy a ulice jsou tak stejně obyčejné jako stará ...

Nic není černobílé

Nic na světě není jen černobílé… Tedy až na Jihoafrickou republiku, té se totiž přezdívá ...

Vysočina je místem tří památek UNESCO

Vyvýšenou zvlněnou krajinu obepínají na severu Žďárské vrchy a na jihozápadě Jihlavské vrchy. Střídají se ...

Kouzelné vodopády. Víte, jak vznikají a kde leží největší na světě?

Vodopády fascinují svou krásou nejednoho z nás. Vysoký, nízký, široký… každý má své kouzlo. Jak ...

Objevte kouzlo památek Uzbekistánu

Toužíte zažít skvělou dovolenou, a válení se na pláži už vás nudí? Ve vnitrozemí v ...