Plavení slonů na Cejlonu

|
Plavení slonů na Cejlonu, foto: pixabay
Plavení slonů na Cejlonu, foto: pixabay
Plavení slonů na Cejlonu, foto: pixabay
Plavení slonů na Cejlonu, foto: pixabay
Pinnawala Elephant Orphanage, foto: pixabay
Plavení slonů na Cejlonu, foto: pixabay

Ostrov Cejlon fascinuje návštěvníky z celého světa. Na rozloze menší, než jakou čítá Česká republika, se nacházejí deštné pralesy, vysoké hory, slunné pláže i přírodní rezervace připomínající africké safari. Tuto zemi, kromě těžko uvěřitelných dvaceti milionů obyvatel, obývá nesčetné množství živočichů, rostlin a také rekordní množství endemitů. Živočichem pro Srí Lanku nejtypičtějším je ale bezpochyby slon. Konkrétně se jedná o slona cejlonského, který je jedním ze tří poddruhů slona indického (je to ten s menšíma ušima). Po Srí Lance jich pobíhá něco okolo pěti tisíc, což je téměř čtvrtina všech žijících slonů indických na celém světě.

Běžnému turistovi se naskytuje více možností, jak se s těmito stvořeními setkat. Například úplný neznalec se může nechat zlákat na předraženou projížďku na hřbetu tohoto často zuboženého zvířete sloužícího k obživě nějakého vychytralého místního obyvatele. Tyto případy však naštěstí s přehledem převyšuje množství slonů žijících v rezervacích či v sirotčincích. Právě takové rezervace nabízejí nejautentičtější pohled do života divokých slonů. V parcích, jakými jsou Yala National Park nebo Uda Walawe, jsou k vidění sloní rodinky zasazené do nádherných přírodních scenérií. Při takové návštěvě však potřebujete trochu štěstí a trpělivosti, jelikož rezervace nejsou žádné zoo, zvířata se pohybují zcela volně a často z dohledu turistova oka. Takže pokud hledáte o něco bližší kontakt s těmito tlustokožci, pak se vaše sny mohou splnit v jednom z cejlonských sloních sirotčinců.

Pravděpodobně nejznámějším sloním sirotčincem je Pinnawala. Toto zařízení se již od roku 1975 ujímá nemocných, starých či zraněných slonů a dává jim šanci na další život. Postupem let se řady zachráněných zvířat značně rozšířily a dnes se zde nachází více než sedmdesát slonů, z nichž se někteří narodili už v zajetí. Areál je značně rozsáhlý a je uzpůsoben dychtivým turistům, kteří jsou zvyklí na prostředí běžné zoo. Zásadní rozdíl však spočívá v tom, že se většina zvířat pohybuje v rozsáhlých výbězích bez plotů a v těsné blízkosti lidí. Troufám si ale tvrdit, že největší atrakcí, a to i pro slony, je každodenní plavení v blízké řece Ma Oya. K tomuto řečišti vede cesta přes hlavní silnici ulicí plnou obchodů a kaváren. To však nepředstavuje pro pinnawalské stádo žádný problém. Stačí totiž hrstka pracovníků, kteří dají signál autům, rikšám, cyklistům a kavárníkům o tom, že se sloni blíží. Ti se pak s vidinou vytouženého osvěžení cpou jeden přes druhého úzkou uličkou vedoucí k vodě.

Desítky slonů se nakonec rozběhnou do širokého okolí, ale z nějakého (nezasvěcenému pozorovateli nevysvětlitelného) důvodu z nich žádný neuteče. Už samotný pohled na tato majestátná stvoření užívající si slunného dne v nedotčené krajině je dechberoucí. Sílu zážitku nejspíš dodává i vzácnost samotného druhu. Naštěstí (možná i díky turismu) se na Srí Lance objevuje čím dál více míst, jakým je právě Pinnawala. A i mnohé další podobné rezervace úspěšně bojují s úbytkem sloní populace.

Text: Klára Djemel

Pinnawala Elephant Orphanage, foto: pixabay
Pinnawala Elephant Orphanage, foto: pixabay
Pinnawala Elephant Orphanage, foto: pixabay
Pinnawala Elephant Orphanage, foto: pixabay
Plavení slonů na Cejlonu, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Kouzelné vodopády. Víte, jak vznikají a kde leží největší na světě?

Vodopády fascinují svou krásou nejednoho z nás. Vysoký, nízký, široký… každý má své kouzlo. Jak ...

Byl výjimečný, extravagantní, neuchopitelný. O kom je řeč?

Miloval surrealismus. Ostatně jeho citát: „Jediný rozdíl mezi surrealisty a mnou je ten, že já ...

Volání Blízkého východu. Objevte krásy Ománu

Dnes pokračujeme nevšedními destinacemi, které stojí za to navštívit. Určitě vás nepřekvapí, že dnes vám ...

Báječný ostrov Hispaniola

Jsme v Dominikánské republice, zemi bílých písečných pláží, koloniálních památek, národních parků, přátelských a pohostinných ...

Pohodlným fotografem divoké přírody

Přestože stále platí, že za přírodou a exotickými zvířaty musíte hlavně do odlehlých a divokých ...