Z pohledu geologa je ostrov, který vznikl sérií mohutných erupcí na hranici dvou tektonických desek, poměrně mladý. Nejvyšší aktivní sopka se jmenuje Hekla, leží v jihovýchodní části ostrova, a přestože je stále činná, na jejím vrcholu je ledovec.
Země také oplývá termálními prameny. Nejvíce je jich soustředěno v oblasti Geysir na jihozápadě ostrova. Známý a stále aktivní je gejzír Strokkur, který tryská přibližně každých pět minut až do výšky třiceti metrů. Geotermální prameny se na ostrově běžně využívají k ohřevu vody a k vytápění.
Island to je vlastně asi tisíc metrů vysoká náhorní plošina, která je zčásti pokrytá ledovci a obklopená horami. Největší z nich je Vatnajokull na jihovýchodě země, z něhož vyčnívá i nejvyšší hory Islandu Hvannadalshnúkur. Jeho výška je 2119 metrů.
Kdo tu původně žil
Prvními obyvateli Islandu byli s největší pravděpodobností irští mniši, kteří byli někdy kolem roku 870 vytlačeni Vikingy z Norska, Irska a Skotska. V roce 1380 se Island dostal společně s Norskem pod nadvládu Dánska a pak následovalo dlouhé období hospodářského úpadku.
Až koncem 19. století, v roce 1874 byla dosažena autonomie, hospodářská situace země se začala pomalu zlepšovat a v roce 1918 byl vytvořen nezávislý islandský stát v personální unií s Dánskem.
Islanďané jsou na své vikingské kořeny hrdí a mnozí z nich mohou i po uplynulých staletích vysledovat svůj původ až k prvním osadníkům, jejichž jména jsou zapsána v Knize osadníků. A protože současná islandština vychází přímo ze staré norštiny, tedy z jazyka Vikingů, mohou středověké vikingské ságy snadno číst i současníci.
Co si vzít na sebe
Díky Golfskému proudu panuje na ostrově chladné oceánské podnebí. Znamená to, že je v létě chladno a velmi příjemně, bez velkých mrazů, v zimě. Počasí je ale proměnlivé a turisté musejí být připraveni na neočekávané změny. Sami Islanďané říkají, že pokud je špatné počasí, můžeme si být jisti, že za deset minut bude ještě hůř. Ovšem jedním dechem ještě dodávají, že neexistuje špatné počasí, ale jen nepřiměřené oblečení.
A tak je dobré, dokonce nezbytné vzít s sebou při cestě na Island svetr, pláštěnku, pro jistotu rukavice i šálu a pevné a voděvzdorné boty a nejlépe s profilovanou podrážkou, protože ztuhlá láva má často velmi ostré hrany. A zároveň s touto téměř zimní výbavou je ovšem třeba nezapomenout na plavky. A ještě rada pro ty, kteří cestují se stanem nebo na kole. Určitě s sebou vezměte teplé spodní prádlo a ponožky, také gumovky, ty oceníte při brodění potoků. Také dostatek nepromokavých obalů. Do nich je totiž nejlepší balit věci.
Během léta jsou jasné noci po celém Islandu. Na severu země během června slunce nikdy nezapadá celé za obzor. A je to samozřejmě jedinečná turistická atrakce. Na celé viditelné půlnoční slunce se pořádají výlety na ostrov Grímsey v Severním ledovém oceánu.
Obyvatelé ostrova jsou prý nejzdravějším národem na světě
A věří v přírodní síly, vlivy hvězd a na nadpřirozené jevy. Často navštěvují vykladače snů a kartářky, také nejrůznější seance a čtou budoucnost z čajových lístků. Jsou přesvědčeni o svých schopnostech předvídat, věří na předtuchy, převtělování i na telepatii.
Dodnes věří v existenci neviditelných tvorů, o nichž se vypráví ve starých ságách. Skřítkové, obři i duchové lidem pomáhají i škodí. Je s nimi třeba jednat opatrně. Téměř každá islandská rodina má svého dobrého trolla nebo elfa, který ji chrání před zlými silami.
Islandská kuchyně
Na to, abychom se nechali pozvat domorodcem na typické jídlo ostrovanů, si troufám tvrdit, že nemáme, co by Středoevropané, jaksi žaludek. Základem jídelníčku jsou ryby, proti tomu samozřejmě nic nelze namítat. Jenomže pak tu máme ještě pochoutky. A tou největší je speciálně připravené žraločí maso, tak zvaný hákarl. Maso se nakrájí na malé kostičky a podává se v dózách s víčkem. To proto, že silně zapáchá. Tato krmě se zapíjí pálenkou. Další pochoutkou je losos vyuzený podomácku na sušeném ovčím trusu. Takto připravené maso je prý nejchutnější.
Ubytovat se je možné doslova jakkoliv
Nabízí se bydlení levné a jednoduché, až po drahé hotelové. Nejvhodnější je využít turistické mládežnické ubytovny, kterých jsou po celém ostrově tři desítky. Jsou dobře a prakticky vybavené k samostatné přípravě stravy, některé z nich nabízejí i snídaně.
Možné je ubytovat se také v kempu, těch je na ostrově registrovaných přes sto. Otevřeny jsou od začátku června do konce srpna.
Na Islandu se však můžete také ubytovat na statku a využít možnosti rybaření, lovu nebo i stříhání ovcí. Ve městech a v osadách se nejčastěji turisté ubytovávají v soukromí, které bývá nejčastěji i se snídaní. Turisty přivítají i malé horské chaty a v horách lze přespat v samoobslužných chatkách.