Na Vánoce do Keni? Proč ne. A nejen na Vánoce

|
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Masajové, Keňa, foto: pixabay

Máme listopad a zkušení cestovatelé vědí, že to v této oblasti znamená konec dešťů. Další přijdou až v dubnu, máme tedy k dispozici celé čtyři měsíce na poznávání krás v Keni. Včetně tamních vyhlášených safari.

Do Afriky a na jih obecně jezdíme kvůli teplu a zklamáni nebudeme ani v tomto případě. Teplota vzduchu se v zimě pohybuje kolem 30 – 32 stupňů a voda má jen o pět stupňů méně. Pokud zimu v našem provedení zrovna nemusíte, prožít ji aspoň část právě v Keni není úplně špatný nápad.

A když už máme teplo a slunce, není nic snadnějšího, než je doplnit i plážemi. Mezi ty vyhlášené patří Diani Beach, která je považovaná za jednu z dvaceti nejkrásnějších pláží na světě. Ještě před 40 lety byla pouhou rybářskou osadou a přes všechny od té doby vybudované hotely a další infrastrukturu včetně blízkého letiště dodnes neztratila své kouzlo. Prostě po pár hodinách letu se vám otevře úplně nový svět. Nádherně barevný, domorodý a zároveň kosmopolitní, s korálovými útesy lákajícími k potápění a šnorchlování a s exotickými drinky ve stínu palem.

Nudíte se na pláži? Vyrazte na safari jako praví dobrodruzi! Na lvici Elsu můžeme dnes už jen vzpomínat, ale najdete tu samozřejmě její příbuzné, možná dokonce i pokrevní. Do slavné velké pětky se kromě lvů počítá také levhart, slon, buvol a nosorožec, a i když se vám je třeba nepodaří spatřit úplně všechny, kouzlo buše si vás podmaní stejně, jako všechny, kdo ji navštívili před vámi. A při air safari uvidíte navíc i všechno pěkně seshora.

Doprava a hotely? Ve srovnání s východem slunce nad mořem nebo nejbližší akácií, jejíž větvičky právě obírá dlouhý modrý žirafí jazyk, nutná nuda. Tak jen krátce. Dopravu do Keni zajišťují renomované aerolinky jako Turkish Airlines (přes Istanbul) a Qatar Airways (přes Doha) s odletem z Prahy nebo z Vídně, případně z dalších letišť dle požadavku. Na palubě jejich letadel je zdarma k dispozici palubní občerstvení s výběrem teplých i studených nápojů, a to včetně piva a vína, které svým rozsahem odpovídá nárokům dálkových letů. Nebude chybět ani příslušná porce zábavy. Tří až pětihvězdičkové hotely, ať už si vyberete kteroukoliv destinaci, nabízejí stravování all inclusive. Vaši jistotu při pobytu v Keni posílí pohotovostní (emergency) linka v českém jazyce 24 hodin denně a anglická asistence přímo v destinaci.

Pokud jde o cestovní doklady, do Keni je nutné mít vízum, které však zajišťuje cestovní kancelář, a pas, který bude platit ještě půl roku po návratu. Ceny v Keni obecně jsou nižší než u nás, pivo vyjde přibližně na 20 Kč, oběd v restauraci 60 – 80 Kč, jeden banán je za korunu. Místní měnou je keňský šilink s kursem cca 100 šilinku/20 Kč. Protože se nesmí ze země vyvážet ani dovážet, je nejlépe s sebou na výměnu vzít dolary. Možnosti platit kartou jsou velmi omezené, a pokud už je taková platba možná, obvykle fungují pouze karty VISA. Bez hotovosti se tedy neobejdete.

A co si za ni koupit za suvenýry? Keňa patří mezi země, která je doslova rájem pro nákup ručně vyráběných suvenýrů. V první řadě to jsou různé sošky ze dřeva, ebenového i jiného, a také z mastku, měkkého, snadno tvarovatelného nerostu (kamene). Dále narazíte na místní typické košíky a oděvy, tkaniny a textilie, samozřejmě správně „africky“ barevné, hudební nástroje – především bubny, různé masky, které se však v Keni historicky nikdy nevyskytovali, anebo náramky ze sloní srsti, často falešné. V každém případě je při nákupu třeba smlouvat a dostat se lze až na třetinu původní ceny. Pevné ceny jsou stanoveny pouze v hotelech a velkých nákupních centrech.

Stejně jako i v jiných zemích, je i Keňa citlivá na vývoz přírodního bohatství bez povolení, ať už jde o lovecké trofeje, slonovinu nebo kůže chráněných druhů zvířat i mořskou faunu. Zakázaný je ale i tranzit takového zboží a dovoz, takže pokud třeba máte nějaký oblíbený šperk ze slonoviny, je lepší nechat jej doma.

A nakonec to nejlepší. Ceny za cestu do tak exotické destinace, jakou Keňa bezpochyby je, vás nejspíš příjemně překvapí. Pořídíte ji už za necelých 40 000. Navíc si můžete co do data i délky pobytu naplánovat individuálně, a to včetně až osmidenního safari. Proč si tedy evropskou nepříjemnou zimu nezkrátit o týden či delší dobu strávenou na keňském sluníčku?

Text: Jitka Lenková

Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Kilimandžáro, Keňa, foto: pixabay
Samburové, Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Keňa, foto: pixabay
Diani Beach, Keňa, foto: pixabay
Diani Beach, Keňa, foto: pixabay
Diani Beach, Keňa, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Vlk. Největší psovitá šelma žijící ve volné přírodě

Milujeme je i nenávidíme. Pravěký lovec si oblékl vlčí kožešinu, aby na něj přešla vlčí ...

Cestovní pojištění sjednávejte přes internet a ušetříte čas i peníze

Zejména při cestách po Evropě stále více lidí zanedbává cestovní pojištění. Ano, sice vás v ...

Temná historie třetího největšího zámku v Polsku, který je také nazýván polským Versailles

Zámek Książ (kdysi Fürstenstein) se nachází v těsné blízkosti města Walbrzych v Dolním Slezsku. Najdeme ...

Slapové jevy, aneb jak vzniká příliv a odliv

Měsíc působí na naši planetu obrovskou silou a každý den se nám snaží dvakrát denně ...

Muzeum zítřka v Riu de Janeiru propojuje přítomnost s budoucností

Kdo navštíví Rio de Janeiro, neměl by minout Museu do Amanhã - Muzeum zítřka. Nachází ...