Moskevský obchodní dům GUM

|
Moskevský obchodní dům GUM, foto: publicdomainpictures.net
Moskevský obchodní dům GUM, foto: pixabay
Moskevský obchodní dům GUM, foto: publicdomainpictures.net
Moskevský obchodní dům GUM, foto: pixabay
Moskevský obchodní dům GUM, foto: publicdomainpictures.net

Nejlidnatější město v Evropě nabízí turistům kromě historických památek také jeden z nejslavnějších obchodních domů. Až se dostatečně nabažíte chrámu Vasila Blaženého a Leninova mauzolea, neměli byste vynechat ani návštěvu obchodního domu GUM, který patří mezi deset nejluxusnějších obchodních domů na celém světě.

Najdete ho na východě Rudého náměstí v historické budově z 19. století, která vás svou pompézností okouzlí téměř okamžitě. Budova ve stylu ruské středověké architektury se skleněnou střechou je výsledkem spojení sil architekta Alexandera Pomerantseva a stavebního inženýra Vladimira Shukhova. Přestože své první zákazníky přivítal ve velkém stylu GUM už 2. prosince 1893, svůj půvab neztratil ani dnes: každoročně ho navštíví přes 15 milionů lidí. Obchodní dům ale ne vždy sloužil svému účelu, v roce 1928 ho začal Joseph Stalin využívat jako kancelářské prostory, po sebevraždě své manželky Naděždy v roce 1932 dokonce použil GUM pro vystavení jejího balzamovaného těla. Po svém znovuotevření v roce 1953 (po smrti Stalina) se GUM opět dostal na výsluní a jako jeden z mála obchodů v Sovětském svazu nabízel nedostatkové zboží, na které se stály dlouhatánské fronty, táhnoucí se často přes celé Rudé náměstí.

Zkratka, která se vžila

Název GUM nemá nic společného s Gumídky, ani s Glumem z Pána prstenů, jde o zkratku sousloví Glavnyj Univerzálnyj Magazin, což v překladu znamená Hlavní obchodní dům. Na třech patrech plných obchodů, kavárniček a restaurací dnes najdete ty nejluxusnější módní značky jako Louis Vuitton, Hermès, Burberry nebo například Gucci. Najdete tu ale samozřejmě i banky, lékárny, květinářství a další služby. GUM je ale také uměleckou galerií a místem pro pořádání kulturních akcí i exkluzivních módních přehlídek. Úchvatná vnitřní hala, která je přímo uměleckým skvostem, posloužila i k natáčení několika filmů nebo třeba k různým kulturním setkáním společensky vysoce postavených lidí. Zajímavostí jsou také historické toalety, které byly v roce 2004 nově zrekonstruovány přesně podle předrevolučních návrhů. Mramorové zdi, bronzové lampy, muránské sklo, vše přesně jako v dobách minulých. Můžete si tu nejen ulevit, ale i osprchovat se, což se v obchodních domech jen tak nevidí.

Každoročně se před GUMem v zimě také otevírá obrovské kluziště, kdy se můžete prohánět na bruslích s architektonickým drahokamem v zádech. Právě tady v roce 2006 proběhlo mezinárodní utkání mezi hvězdami SSSR a dalšími světovými hokejovými legendami. Dostanete se sem pohodlně metrem, po červené na Okhotny Ryad nebo zelenou linkou na Teatralnaya. Návštěvu GUMu byste si neměli nechat ujít, jde totiž také o místo, kde se psala ruská historie.

Text: Pavlína Hajduová

Podívejte se také na:

Na Vánoce do Keni? Proč ne. A nejen na Vánoce

Máme listopad a zkušení cestovatelé vědí, že to v této oblasti znamená konec dešťů. Další ...

„Mořská kráva“ je už opět na vzestupu. Byla vědci zachráněna na dalších sto let

Přibližně před padesáti lety se zdálo, že tito zvláštní mořští tvorové zcela vyhynou. Díky vědcům ...

Vlk. Největší psovitá šelma žijící ve volné přírodě

Milujeme je i nenávidíme. Pravěký lovec si oblékl vlčí kožešinu, aby na něj přešla vlčí ...

Nejvyšší hora Evropy: Mont Blanc nebo Elbrus?

Některé zdroje udávají, že nejvyšší horou Evropy je Mont Blanc, jiné Elbrus. Jak je to ...

Dovolená v Chorvatsku nebo na oběžné dráze?

Třicet let po revoluci už nejspíš nikoho neuchvátíte zážitky ze Zlatých písků v Bulharsku. Vždyť ...