„Mořská kráva“ je už opět na vzestupu. Byla vědci zachráněna na dalších sto let

|
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com

Přibližně před padesáti lety se zdálo, že tito zvláštní mořští tvorové zcela vyhynou. Díky vědcům jsou však „mořské krávy“ neboli kapustňáci prozatím zachráněni, a to alespoň nejméně na dalších sto let.

Často používaný název „mořská kráva“ kapustňáci získali díky spásání vodních rostlin. Svým vzhledem tito velcí vodní savci připomínají mrože či rypouše, ale s těmito ploutvonožci nemají nic společného.

Floridský poddruh kapustňáka širokonosého s výrazně rozštěpeným horním pyskem, jeden ze tří žijících druhů kapustňáků, byl jako jeden z prvních severoamerických zvířat v roce 1973 zařazen na Červenou listinu ohrožených druhů. Zoologové od té doby studují jejich životní podmínky a faktory, které by je mohly ohrožovat.

Pokud by kdykoliv v budoucnosti došlo k poklesu populace kapustňáka širokonosého pod pět set jedinců, byla by to hranice, za kterou již hrozí reálné vyhynutí… Na základě výzkumu a jeho vyhodnocení vědci došli ke třem základním hrozbám, jež by mohly dovést tento druh kapustňáka až na pokraj skutečného vyhynutí.

Jeden z ohrožujících faktorů představuje lodní doprava, a to zejména provoz lodních člunů, které se prohánějí v mělkých pobřežních vodách, kde jsou „mořské krávy“ doma. Pomalí a poněkud nemotorní kapustňáci mají v těchto případech problém s úhybnými manévry.

Velice významným nebezpečím se pro kapustňáky stalo rovněž přemnožení jednobuněčných organismů obrněnek, které se usazují na řasách a rostlinách, jimiž se kapustňáci živí.

Dalším limitujícím faktorem jsou bezesporu málo teplé vody. Vzhledem k úbytku zdrojů teplých vod, například z rušených elektráren, je kapustňákům prostě zima. Kapustňáci totiž nemají žádné vrstvy podkožního tuku a pokles teploty vody, v níž žijí, pod dvacet stupňů Celsia pro ně může být i smrtelný. Kapustňáci se v zimě snaží shromažďovat v okolí přírodních teplých pramenů.

Na základě všech těchto vědeckých zjištění se přistoupilo k nápravným opatřením, mimo jiné i k omezení rychlých motorových člunů okolo pobřeží, což již přineslo pozitivní výsledky. Vědci zjistili, že pravděpodobnost kritického poklesu stavu kapustňáků pod pět set jedinců je již menší než 9 % a na základě posledního sčítání kapustňáků širokonosých byl tento poddruh na Červené listině ohrožených druhů přeřazen z kategorie ohrožený do kategorie téměř ohrožený.

Kapustňák širokonosý, Wikipedia
Kapustňák jihoamerický, Wikipedia
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com

Podívejte se také na:

Chcete skutečně žít? Vyzkoušejte zážitky za hranou

Žijeme v krásné době. V čase, kdy jsme všichni bezlepkoví vegani a chodíme skákat backflipy ...

15 zajímavostí o Řecku a místních tradicích. Proč líbají každého na potkání, a co znamená siga-siga?

Jaká je úplně první věc, která se vám vybaví ohledně této země? Možná si vzpomenete ...

Jak se počítá čistá mzda?

Kolik vám zaměstnavatel pošle za měsíc práce, vidíte na svém běžném účtu. Zajímá vás ale, ...

Dovolená v Chorvatsku nebo na oběžné dráze?

Třicet let po revoluci už nejspíš nikoho neuchvátíte zážitky ze Zlatých písků v Bulharsku. Vždyť ...

Muzeum zítřka v Riu de Janeiru propojuje přítomnost s budoucností

Kdo navštíví Rio de Janeiro, neměl by minout Museu do Amanhã - Muzeum zítřka. Nachází ...