„Mořská kráva“ je už opět na vzestupu. Byla vědci zachráněna na dalších sto let

|
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com

Přibližně před padesáti lety se zdálo, že tito zvláštní mořští tvorové zcela vyhynou. Díky vědcům jsou však „mořské krávy“ neboli kapustňáci prozatím zachráněni, a to alespoň nejméně na dalších sto let.

Často používaný název „mořská kráva“ kapustňáci získali díky spásání vodních rostlin. Svým vzhledem tito velcí vodní savci připomínají mrože či rypouše, ale s těmito ploutvonožci nemají nic společného.

Floridský poddruh kapustňáka širokonosého s výrazně rozštěpeným horním pyskem, jeden ze tří žijících druhů kapustňáků, byl jako jeden z prvních severoamerických zvířat v roce 1973 zařazen na Červenou listinu ohrožených druhů. Zoologové od té doby studují jejich životní podmínky a faktory, které by je mohly ohrožovat.

Pokud by kdykoliv v budoucnosti došlo k poklesu populace kapustňáka širokonosého pod pět set jedinců, byla by to hranice, za kterou již hrozí reálné vyhynutí… Na základě výzkumu a jeho vyhodnocení vědci došli ke třem základním hrozbám, jež by mohly dovést tento druh kapustňáka až na pokraj skutečného vyhynutí.

Jeden z ohrožujících faktorů představuje lodní doprava, a to zejména provoz lodních člunů, které se prohánějí v mělkých pobřežních vodách, kde jsou „mořské krávy“ doma. Pomalí a poněkud nemotorní kapustňáci mají v těchto případech problém s úhybnými manévry.

Velice významným nebezpečím se pro kapustňáky stalo rovněž přemnožení jednobuněčných organismů obrněnek, které se usazují na řasách a rostlinách, jimiž se kapustňáci živí.

Dalším limitujícím faktorem jsou bezesporu málo teplé vody. Vzhledem k úbytku zdrojů teplých vod, například z rušených elektráren, je kapustňákům prostě zima. Kapustňáci totiž nemají žádné vrstvy podkožního tuku a pokles teploty vody, v níž žijí, pod dvacet stupňů Celsia pro ně může být i smrtelný. Kapustňáci se v zimě snaží shromažďovat v okolí přírodních teplých pramenů.

Na základě všech těchto vědeckých zjištění se přistoupilo k nápravným opatřením, mimo jiné i k omezení rychlých motorových člunů okolo pobřeží, což již přineslo pozitivní výsledky. Vědci zjistili, že pravděpodobnost kritického poklesu stavu kapustňáků pod pět set jedinců je již menší než 9 % a na základě posledního sčítání kapustňáků širokonosých byl tento poddruh na Červené listině ohrožených druhů přeřazen z kategorie ohrožený do kategorie téměř ohrožený.

Kapustňák širokonosý, Wikipedia
Kapustňák jihoamerický, Wikipedia
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com
Kapustňák, foto: pixabay.com

Podívejte se také na:

Vydejte se do luxusních světových klubů

Také patříte k těm, koho už nebaví pražské podniky, a rádi byste vyrazili do světa ...

Dovolená u sousedů: Nejkrásnější místa Slovenska

S čím dál tím jednodušší leteckou dostupností dalekých zemí mnohdy zapomínáme, jaká nádherná místa máme ...

K moři autem: Jak na letní dovolenou v roce 2022?

Omezili jste v posledních dvou letech kvůli epidemii covidu-19 cestování, letos už se ale chcete k moři ...

Temná historie třetího největšího zámku v Polsku, který je také nazýván polským Versailles

Zámek Książ (kdysi Fürstenstein) se nachází v těsné blízkosti města Walbrzych v Dolním Slezsku. Najdeme ...

Kolibříci na hranici života a smrti

Při návštěvě tropických lesů Latinské Ameriky si určitě všimnete, že se kolem vás ozývá množství ...