15 zajímavostí o Řecku a místních tradicích. Proč líbají každého na potkání, a co znamená siga-siga?

|
Řecko, foto pixabay.com
Náměstí Monastiraki, Athény, foto pixabay.com
Akropolis, foto pixabay.com
Parthenón, Athény, foto pixabay.com
Řecko, foto pixabay.com
Řecko, foto pixabay.com
Řecko, foto pixabay.com

Jaká je úplně první věc, která se vám vybaví ohledně této země? Možná si vzpomenete na Odysseu nebo řecký salát. Řecko má několik zvláštností, které se rozhodně vyplatí vědět.

Žena automaticky nezíská manželovo příjmení

V našich krajích je zvykem, že když se žena vdá, zcela automaticky se pak jmenuje stejným příjmením jako její manžel. Jen na vyžádání si může nechat svoje příjmení. V Řecku to takhle není. Po svatbě je téměř nemožné získat příjmení svého manžela. Žena může zkusit získat soudní souhlas, ale pokud k tomu nejsou dobré důvody, nejde to. Může také podat oficiální žádost o dvojí příjmení, to ale trvá dost dlouho a stojí to hodně peněz. Navíc neexistuje žádná záruka, že bude žádosti manželky vyhověno. Co se týká dětí, mohou získat příjmení svého otce nebo matky.

Jiné to bylo před rokem 1983, kdy řecký zákon nutil ženy, aby měly příjmení svého manžela – a bylo to povinné. Ale pak se slavný řecký politik jménem Andreas Papandreou zamiloval do letušky a rozhodl se rozvést s manželkou Margaret Papandreou. Uražená manželka řekla, že se už Papandreouová jmenovat nechce. Žena nakonec nějak ovlivnila zákonodárce a Řecko přijalo zákon, který zakazuje ženám mít příjmení jejich manželů.

Lidé v Řecku se zřídkakdy rozvádějí

Rozvod je v Řecku něco velmi neobvyklého a instituce manželství je pečlivě chráněna. Možná proto je zdejší procento rozvodů nejnižší v Evropě. Aby se lidé rozvedli, musí překonat spoustu byrokracie a utratit za rozvod spoustu peněz. Velkou roli určitě také hraje pravoslavné náboženství. Pro Řeky je rodina vším a velmi si cení rodinných vazeb. Rodinných oslav se obvykle účastní sto lidí, zpívají se národní písně a tancuje se.

Řekové opravdu milují líbání

Tradice ohledně líbání se drží jak mezi ženami, tak mezi muži. Lidé se v Řecku líbají dvakrát – vždy na každou jednu tvář. Samozřejmě se takhle vítají hlavně přátelé a známí, nicméně pokud jste nějakého člověku viděli víckrát než jednou, myslí si už, že jste dobří známí, a očekává tedy polibky na tvář. Pro Řeky je to způsob, jak ukázat ostatním lidem, že jsou jim rovnocennými společníky.

Děti mají v Řecku důležitou a zvláštní roli

Mnoho žen, které se stěhují do Řecka, je překvapeno postojem k dětem. A samozřejmě tradicemi, které se k dětem vážou. Podle jedné tradice žena nemůže být po 40 dní od narození dítěte navštívena. Ale mohou jí být dávány dárky. Muži velmi často přicházejí domů z práce s novými dárky pro novorozence od svých kolegů. Kromě toho jsou někteří turisté ohromeni tím, jak Řekové reagují na děti. Mohou snadno nahlédnout do kočárku dítěte a usmát se na něj. Řecké právo však není tak lhostejné. Žena na mateřské dovolené může získat desetiměsíční placenou dovolenou a poté čtyři měsíce volna navíc, už neplaceného. Pokud se však žena po 14 měsících nevrátí do práce, přijde o ni.

Všichni obyvatelé, ale i cizinci mají právo na bezplatnou lékařskou pomoc

V Řecku mají povinné zdravotní pojištění. Návštěva lékaře ve státní nemocnici však není snadná věc, je tu příliš mnoho lidí a fronty jsou dlouhé. Obvykle musíte čekat na schůzku po dobu nejméně dva týdny. Proto mají Řekové obvykle od svých zaměstnavatelů druhé pojištění, které jim umožňuje navštěvovat soukromé nemocnice. Někteří specialisté nejsou do „základního balíčku“ zahrnuti – například zubaři a oční lékaři.

Nevládní lékaři mohou pacienty diagnostikovat telefonicky. To znamená, že pacient může kdykoli zavolat lékaři na telefon, sdělit mu své příznaky, poslat fotografii přes messenger, a lékař jej objedná.

Řekové se řídí zásadou „ber to s klidem“

Siga-siga, které lze přeložit jako „ber to s klidem“, je motto, které Řekové vždy dodržují. Každý člověk v Řecku si myslí, že má posvátné právo si trochu odpočinout. Proč byste měli být vždy ve spěchu? Vždy to přece lze udělat později. Siga-siga (pomalu – pomalu) vysvětluje pomalé tempo řeckého životního stylu. Odtud pravděpodobně pochází příběhy o tom, že jsou Řekové líní. Ale to není lenost, jde o to, že se pohybují pomalejším tempem. Odkládají cokoli, co mohou.

Mají vlastní siestu známou jako „mesimeri“

Kvůli horkému klimatu a tradici následování „pomalého života“ mají Řekové svou vlastní verzi siesty. Většinou začínají pracovat velmi brzy. Vstávají v 6 nebo 7 hodin ráno, ale během oběda si najdou čas na zdřímnutí. Mesimeri je považovaný za jeden z hlavních důvodů, proč Řekové žijí tak dlouho. Průměrná délka života v Řecku je 80 let! Během mesimeri malá města a vesnice jako by vymřely a narazíte jen na turisty, zatímco všichni místní obyvatelé jsou doma.

Během siesty je tichý čas, kdy je jakýkoli hluk zakázán. Existují dvě období. V létě (od 1. dubna do 30. září) lidé nemohou dělat hluk od 15 do 17.30 hodin a znovu od 23 večer do 7 hodin ráno. A pak v zimě (od 1. října do 31. března) musí být klid od 15.30 do 17.30 a znovu od 22 hodin do 7.30 ráno. Tato pravidla jsou velmi přísná, takže pokud je porušíte, můžete zaplatit i pokutu.

Je to nejvíce seismický region v Evropě

V Řecku bývá mnoho zemětřesení. Přestože je jich spousta, někdy i několikrát za měsíc, není zde velké množství katastrof. Naposledy došlo k vážnému zemětřesení v roce 1999. Místní obyvatelé jsou klidní, protože si myslí, že zemětřesení je součástí jejich národní identity. Dokonce i ve velkých městech existuje jen velmi málo budov, které mají více než 6 pater, a je to právě kvůli zemětřesení.

Nejoblíbenější choriatiki salát

Salát, který je populární po celém světě, se v Řecku nazývá „rustikální salát“ (choriatiki). Jedná se o nejjednodušší jídlo z nejoblíbenějších potravin, které můžete v Řecku najít: okurky, rajčata, cibule, olivy, olivový olej, feta a oregano. Sýr feta ale nekrájí na kostky, na zeleninu se vloží celý kus. Ani ostatní přísady nebývají nakrájeny na malé kousky. Někdy přidají sladký pepř nebo kapary, ale v klasickém řeckém salátu není žádný listový salát. Olivy v salátu obvykle nejsou. Jedna porce jídla v místní hospodě je obrovská, takže byste měli jeden salát objednat pro dvě osoby.

Mají velmi odlišný druh rychlého občerstvení

Pouliční jídlo je v Řecku velmi populární, nezahrnuje však hamburgery. Nejoblíbenějšími pokrmy jsou souvlaki a gyros. Gyros je trochu podobný shawarmě: Na svislý gril se položí kuřecí nebo vepřové maso. V průběhu grilování se odřezávají malé kousky masa a vkládají do teplého pita chleba. Přidají se také hranolky, rajské, cibule a tzatziki. Souvlaki je kuřecí, vepřové nebo jehněčí maso, které se griluje na špejli. Podává se s pitou nebo jí jen tak.

Řekové rádi navštěvují taverny a je to vážná součást jejich života. Ve večerních hodinách jsou všechny obvykle plné a není to proto, že by místní obyvatelé neměli rádi vaření. Jde jen o to, že je mnohem zábavnější jít do taverny s rodinou nebo přáteli než zůstat doma. A není to tak drahé.

Řekové jsou velmi emotivní

Existuje rčení, které říká, že „tichý Řek je takový, kterého neslyšíte, když jste od něj dvě ulice dál“! Řekové jsou celkem hluční, milují argumentaci, vyjadřují své názory velmi emocionálně a rádi projevují své pozitivní a negativní pocity. Mnoho Řeků nechce skrývat své skutečné emoce. Když chtějí křičet, budou křičet, když se jim chce zpívat, tak si pobrukují melodii nebo zpívají. Řekové jsou však k sobě navzájem velmi pozorní a jsou dobrými posluchači.

Pronájem řeckého bytu není drahý

Řecko nabízí velmi dostupné byty k pronájmu. Za pronájem slušného bytu se dvěma nebo třemi ložnicemi ve velkém městě zaplatíte v přepočtu 6 900 až 13 800 korun měsíčně. Čím vyšší je patro, tím vyšší cena. Byty k dlouhodobému pronájmu jsou obvykle nezařízené. Mohou tam být jen skříně a kuchyňský kout, zbytek je na nájemci.

Muži jsou zde nadšení do fotbalu

Hlavními tématy, o nichž se řečtí muži mohou bavit, jsou fotbal a politika. Řekové milují fotbal a často chodí na stadiony sledovat zápasy, nebo dokonce sami hrají fotbal. Mimochodem, vzhledem k tomu, jak jsou emotivní, není vždy bezpečné navštěvovat stadiony. Bohužel i přes vášeň země do tohoto sportu vyhrál řecký fotbalový tým Evropský pohár pouze jednou, a to v roce 2004. Je také třeba poznamenat, že jejich láska ke sportu je předávána dětem už ve škole. Během přestávek jsou děti venku a speciální učitelé-trenéři si s nimi hrají různé hry včetně fotbalu, a dokonce i minigolfu. Řekové, kteří žijí ve velkých městech, se aktivně zajímají o politiku a často se účastní veřejných protestů a demonstrací.

Řekové milují kávu a chodí do kaváren

Nejoblíbenějším nápojem v Řecku je samozřejmě káva. Řekové pijí obrovské množství kávy. Strávit čas nad šálkem kávy nebo sklenicí frappe v kavárně je pro většinu Řeků každodenní rituál. Nejde jen o přestávku na 5 minut, ale o skutečnou pauzu pro odpočinek a komunikaci. Kavárny na rozdíl od taveren prodávají pouze nápoje. Frappe (studená káva) byla také vynalezena v Řecku. Vezme se malé množství studené vody a rozpustná káva. Speciálním mixerem (nebo v šejkru) se vytvoří pěna, dolije se vodou a přidá led, případně mléko. Jestli chcete sladkou variantu, cukr se přisype hned na začátku do vody s kávou.

Řekové mají osobitý estetický vkus

Mnoho cizinců tvrdí, že řečtí muži jsou atraktivnější než řecké ženy. Řecké ženy jsou obvykle menší a někdy silnější. Také má mnoho z nich kožní problémy. Dermatologové říkají, že je to kvůli klimatu (teplo nutí póry, aby byly neustále otevřené) a jejich životnímu stylu (jinými slovy, jejich lásce ke kávě a cigaretám). Aby se tyto nedostatky na kůži zakryly, místní ženy rády používají make-up. Naproti tomu mají Řekyně obvykle husté tmavé vlasy, o které dobře pečují.

Řecké ženy milují šperky. Nosí všechny druhy drahokamů, korálků a dalších věcí. Oblíbené jsou zářivé dekorace jak na oblečení a botách, tak doma.

Text: Šárkos

Taverna, Athény, foto: vera
Trh v Athénách, foto pixabay.com
Gyros, Athény, foto: vera
Gyros, foto: vera
Choriatiki salad, foto: vera
Bar Brettos Plaka, Athény, foto: vera
Athény, foto: vera
Řecko, foto pixabay.com
Řecký salát, foto pixabay.com
Souvlaki, foto pixabay.com
Náměstí Monastiraki, Athény, foto pixabay.com
Nejvyšší vrchol Athén Lykavittos, foto pixabay.com
Výměna stráží před palamentem na náměstí Syntagma, foto pixabay.com
Řecko, foto pixabay.com
Řecko, foto pixabay.com
Řecko, foto pixabay.com
Přístav v Pireu, Athény, foto: vera

Podívejte se také na:

Muzeum zítřka v Riu de Janeiru propojuje přítomnost s budoucností

Kdo navštíví Rio de Janeiro, neměl by minout Museu do Amanhã - Muzeum zítřka. Nachází ...

Pojištění storna letenky nepodceňujte

Plánujete dovolenou v zahraničí a jako způsob dopravy zvolíte letadlo? Kromě toho, že si musíte pohlídat, ...

Slapové jevy, aneb jak vzniká příliv a odliv

Měsíc působí na naši planetu obrovskou silou a každý den se nám snaží dvakrát denně ...

Temná historie třetího největšího zámku v Polsku, který je také nazýván polským Versailles

Zámek Książ (kdysi Fürstenstein) se nachází v těsné blízkosti města Walbrzych v Dolním Slezsku. Najdeme ...

Vydejte se do luxusních světových klubů

Také patříte k těm, koho už nebaví pražské podniky, a rádi byste vyrazili do světa ...