Zlaté a černé pláže největšího kanárského ostrova Tenerife

|
El Medano, La Montaña Roja, Tenerife, foto: pixabay.com
Teide, Tenerife, foto pixabay.com
Tenerife, foto pixabay.com
Puerto-Cruz, Tenerife, foto pixabay.com
Promenáda v Los Cristianos, Tenerife, foto pixabay.com
Pláž Las Teresitas, Tenerife, foto pixabay.com
El Medano, La Montaña Roja, Tenerife, foto: pixabay.com
El Medano, La Montaña Roja, Tenerife, foto: pixabay.com
El Medano, La Montaña Roja, Tenerife, foto: pixabay.com
Los Gigantes, Tenerife, foto pixabay.com
Národní park Teide, Tenerife, foto pixabay.com
Národní park Teide, Tenerife, foto pixabay.com

Turisticky oblíbené a vděčné Kanárské souostroví je známé také jako ostrovy věčného jara, protože teplota na nich se pohybuje v zimě, tj. od listopadu do dubna, většinou kolem 21 °C, po zbytek roku poté kolem 25 °C a nikdy neklesá pod 10 °C. Teplota vody se pohybuje v rozmezí od 17 do 24 °C, zatímco např. v Chorvatsku je toto rozmezí během roku širší – 12 až 25 °C. Jaké pláže tam můžete navštívit?

Tenerife je sice největším ostrovem Kanárských ostrovů, ale vzhledem k jeho maximální délce 81 km a šířce 47 km je možné ho během týdenní dovolené poznat celý. Na paměti je třeba přitom mít to, že atraktivnější je jeho vlhčí severní část s větším množstvím zeleně, zatímco jih je na první pohled vyprahlejší – a také levnější.

Golf del Sur

Naše ubytování se nacházelo právě proto u jižního pobřeží Tenerife, konkrétně v apartmán hotelu Green Park v rezortu Golf der Sur. Toto jméno nedostal nadarmo, protože leží uprostřed golfových hřišť. Golf, pro který zde jsou ideální podmínky, je zdejším nejoblíbenějším i nejpropagovanějším sportem. V místě se nacházel obchod s potravinami a suvenýry nazvaný Hoyo 19 (19. jamka) i něco jako kantýna, bohužel k moři to bylo trochu dál, podle prospektu 770 metrů, a ne úplně nejpohodlnější cestou.

Zdejší nejbližší možností koupání bylo kamenité pobřeží optimisticky zvané „oblázková pláž“, o které se rozbíjely poměrně velké příbojové vlny, navíc nepříjemně studené. Jediný odvážlivec, který se do nich vydal, se do nich vrhl v neoprénu a se šnorchlem. A to byl koncem června. I mořský život tu byl skromný, alespoň podle opravdu drobných a vzácně se vyskytujících ulitek mořských plžů soudě. Od moře se naskýtal výhled na zdejší nejnápadnější vyvýšeninu, vyhaslou sopku La Montaña Roja (Červená hora) náležející do oblasti zvané El Medano (Duna). Blíže k ní se nachází pláž Playa de La Tejita se žlutým pískem ideální pro surfování a windsurfing.

Písek ze Sahary

Když bychom se vydali asi 20 km dále na západ, narazili bychom na zdejší vyhlášené letovisko Las Americas, na jehož pláži najdeme směs místního, tj. černého vulkanického písku, s pískem žlutým dovezeným sem loděmi ze Sahary. Scenérii až kýčovitou doplňují promenády s palmami, které měly dost času na to, aby dorostly současných rozměrů. Jako turistické centrum funguje tato oblasti již od šedesátých let minulého století.

Pouze saharský písek najdeme na pláž Las Teresitas na opačné, severní straně ostrova, 7 km od jeho hlavního města Santa Cruz de Tenerife. V této podobě existuje od roku 1973, kdy sem byl saharský písek navezen, a čas od času se doplňuje. I když je tato pláž chráněná zvláštními hrázemi a dokonce i umělým útesem, přece jen se odplavuje. Naopak pláž s úplně černým pískem Playa Jardín se stala vyhledávanou atrakcí ve městě Puerto de la Cruz. Tou druhou největší tamní zajímavostí je zoologická zahrada Loro Park, která se specializuje na chov papoušků. Nechybí v ní ale ani ostatní živočišné druhy, delfinárium, chlazená expozice pro tučňáky připomínající svou scenérií Antarktidu za polární noci nebo fascinující „podmořský“ tunel.

Los Cristianos a další atrakce

Jako nejsnáze dostupná se pro nás nakonec ukázala naše nejbližší pláž v městě a zároveň Los Cristianos, kam bylo možné dojet místním autobusem. A nejenom tam. Na ostrově žije na 900 000 místních obyvatel a autobusová síť je tu poměrně hustá. Pochopitelně v hotelu se také prodávají fakultativní výlety, např. na zdejší nejvyšší horu, sopečný kužel Pico del Teide (3718 m. n. m.), která je zároveň i nejvyšší horou celého Španělska. Málo se ví, že při příliš prudkém výstupu od hladiny moře do této výšky vás může nepříjemně překvapit nefalšovaná horská nemoc.

Pozoruhodný je také zdejší Archeologický park s kamennými stupňovitými pyramidami neznámého původu i stáří, který vznikl zásluhou legendárního mořeplavce a jejich objevitele Thora Heyerdahla. V nabídce atrakcí v Los Cristianos nechybí ani vyjížďka na lodi za zdejšími velrybami kulohlavci dlouhými až skoro šest metrů nebo k nejvyšším útesům na ostrově zvaných Los Gigantes vysokých kolem 500 metrů. Počítejte s tím, že na různých menších plavidlech, zvláště pak na těch s proskleným dnem k pozorování mořského života, vás naopak může stihnout mořská nemoc.

Pokud jde o pláže na Tenerife obecně, je třeba počítat s tím, že zdejší vody jsou prostě Atlantik, tedy oceán, pocitově nepříliš teplý ani v létě a se zákeřnými proudy. Prostě něco úplně jiného, než jak je tomu na březích Středomořského nebo Černého moře. Proto jsou také hotely vybaveny bazény, z nichž zvláště ty menší jsou opravdu prohřáté.

Pokud jde o suvenýry, neměl by být problém s jejich nákupem ani dovozem, protože Kanárské ostrovy patří Španělsku, a to do Evropské unie. Já si dovezla spoustu pohledů, protože krásnější fotky stejně běžný turista nenafotí, koření koupené normálně v místním supermarketu a jako „autentický dotyk Tenerife“ pro blízké doma pár stvolů strelitzií, nečekaně levných, protože na Tenerife se jim daří a jsou i neoficiálním symbolem ostrova. A taky asi kilo mražených mušlí včetně skořápek. To totiž byly jediné místní „škebličky“, které se mi podařilo objevit.

Text: Jitka Lenková

Tenerife, půl kilometru vysoké útesy Los Ggantos, archiv Jitky Lenkové
La Montaña Roja, foto Jitka Lenková
Symboly Tenerife – strelitcie a kanárek, archiv Jitky Lenkové
Tenerife, La Montaña Roja, archiv Jitky Lenkové
Tenerife, Pico del Teide, nejvyšší hora ostrova, archiv Jitky Lenkové
Tenerife, pláž Las Americas, archiv Jitky Lenkové
Tenerife, pláž Las Teresitas, archiv Jitky Lenkové
Tenerife, velryba druhu kulohlavec, archiv Jitky Lenkové
Tenerife, tamní pyramidy neznámého původu, foto Jitka Lenková
Tenerife, pláž v Los Christianos, foto Jitka Lenková
Tenerife, příchod k tzv. oblázkové pláže u hotelu Green Park, foto Jitka Lenková
Tenerife, tzv. oblázková pláž u hotelu Green Park, foto Jitka Lenková
Tenerife, zoo Loro Park, archiv Jitky Lenkové

Podívejte se také na:

Letní ohlédnutí. Pláž Šunj na chorvatském ostrově Lopud prý patří mezi ty nejkrásnější

Přesvědčit se, zda tomu tak opravdu je, není zas až tak složité ani finančně náročné. ...

Neopakovatelné kouzlo brazilského městečka Rio das Ostras neboli Řeky z ústřic

Brazilský stát Rio de Janeiro skýtá plno krásných míst a pláží. Kupříkladu náměstíčko Baleia v ...

Brazilské pláže jsou přístupné široké veřejnosti, žádná není soukromá!

Brazílie je nejen zemí krásných pláží, kde se povalují turisti, místní tam hledají odpočinek po ...

Na Pláž budoucnosti v brazilské Fortaleze chodí hlavně místní

Praia do Futuro, v překladu Pláž budoucnosti, se nachází ve Fortaleze, která je hlavním městě ...

Portugalsko chutná, voní a žije neopakovatelně a po svém

Portugalská turistická oblast Algarve, zasazená v jižním cípu Portugalska, má mírné klima, nádherné pláže, modrozelené ...