Zkuste podceňované Polsko. Vyrazte si třeba do Katowic

|
Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz
Katowice, foto: pixabay.com
Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz
Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz
Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz
Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz
Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz

Polsko je celkem podceňovaná země. Nikdo sem na dovolenou moc jezdit nechce. Ale i tito naši sousedé mají nepřeberné množství zajímavých míst a přírodních i technických krás, které rozhodně stojí za to. Dneska bychom se mohli podívat na městečko, které leží nedaleko českých hranic (něco kolem šedesáti kilometrů), respektive kousek od Ostravy, Katowice.

Katowice jsou v Ostravě proslulé díky výrobě takzvaných Katowických rúrek. Což jsou jakési trubičky z křehkého těsta, které se plní šlehačkou. V Ostravě je zakoupíte na Masarykově náměstí ve stánku se zmrzlinou a s waflemi. V Katowicích musíte najít správnou cukrárnu.

Dostanete se sem vlakem, autobusem, nebo autem. Asi nejlepším spojením do Katowic je vlak nebo automobil. Pokud se sem vydáte automobilem, tak uprostřed města je obchodní dům Galerie Katowicka. Kousek odtud zároveň staví i vlak. Obchoďák nezmiňuji jen tak, najdete v něm totiž velmi výhodné parkování. První dvě hodiny neplatíte vůbec, potom vás to zde vyjde asi na 3 złote za hodinu, což je přibližně 18 korun.

Při průjezdu se ale obrňte trpělivostí, neboť je zde velmi mnoho automobilů, Katowice jsou totiž opravdu velké město. Náměstí je dobrý záchytný bod. V létě je plné turistů a stánků se zmrzlinou, v zimě se zde zase konají adventní a vánoční trhy, na kterých nechybí nejrůznější hýbající se dekorace, nebo speciální „budníčky“ s pajduláky, kteří se po stisknutí tlačítka hýbou.

Svařák tady pořídíte asi za 70 korun, ale je luxusní, punč také. Skoro u každého stánku navíc zaplatíte kartou. Nepřejte si však vědět, co se stane, pokud potkáte stáneček se speciálním ovocným vínem. To je totiž míchané s vodkou a příjemná Polka vám ochotně nechá ochutnat z každé lahve, dokud si nevyberete tu pravou. Kromě toho je na výběr také z širokého sortimentu pálenek a likérů jako je například brandy míchaná s medovinou, což je velmi dobré, ale velmi záludné pití. Na Zubrowku ze supermarketu tedy zapomeňte.

Katowice jsou město ležící ve Slezském vojvodství jehož jsou hlavním městem na jihu Polska. Najdeme je na říčkách Klodica a Rawa. Jedná se o několikamilionový průmyslový region založený na těžbě černého uhlí a těžkém průmyslu. Od roku 1968 se zde nachází univerzita.

V centru Katowic je takzvaný Rynek. V 40 letech minulého století tu bylo zbouráno mnoho historických budov. Přesto je zde hodně budov z doby secese. Moderní domy, které jsou v dnešní době však považovány za ošklivé, mají být nahrazeny původní vizáží města a dochází k jejich postupnému odbourávání. Rynek a přilehlé ulice jsou navíc uzavřeny pro dopravu a proměněny v pěší zónu.

Zajímavé památky

  • Slezské muzeum (Muzeum Śląskie)
  •  Slezské divadlo Stanisława Wyspiańského (Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego)
  •  Katovická katedrála
  •  Památník slezských povstalců (polsky: Pomnik Powstańców Śląskich)
  •  Spodek – sportovní a kulturní hala. Její jméno znamená v překladu „podšálek“ a je odvozeno od tvaru budovy, která vypadá jako létající talíř UFO.
  •  Dworzec Główny – hlavní vlakové nádraží Katowic
  •  Televizní věž TVP Katowice

Text: Zaz

Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz
Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz
Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz
Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz
Tip na vánoční výlet, Katowice, foto: Zaz
Katowice, foto: pixabay.com

Podívejte se také na:

Romantická plavba po kanálech. Čím vás překvapí italské Benátky?

Ulička, most, zmrzlina, pizza, ulička, další ulička a potom pro změnu most. Tak nějak vypadá ...

Bavorské městečko Kelheim a jeho Pantheon, který navštívil i Adolf Hitler

Pokud se vydáte do Bavorska, určitě během své návštěvy nevynechte městečko Kelheim, které skrývá mnoho ...

Neopakovatelné kouzlo brazilského městečka Rio das Ostras neboli Řeky z ústřic

Brazilský stát Rio de Janeiro skýtá plno krásných míst a pláží. Kupříkladu náměstíčko Baleia v ...

Hamburk, město superlativů s nejhříšnější ulicí na světě

Jsme na severu Německa, na dolním toku řeky Labe, hned při jeho ústí do Severního ...

Stalos na Krétě nabízí nejen pláže, ale i živou muziku nebo kočičí ráj

V letovisku Stalos, které se nachází v oblasti Chania na severozápadě ostrovu Kréta, zažijete nejen ...