I love Berlin

|
Braniborská brána, Berlín, foto: pixabay
Braniborská brána, Berlín, foto: pixabay
Braniborská brána, Berlín, foto: pixabay
Alexanderplatz
Alexanderplatz
Berlínská zeď, Berlín, foto: pixabay
Berlínská zeď, Berlín, foto: pixabay
Kreuzberg, Berlín, foto: pixabay
Kreuzberg, Berlín, foto: pixabay

Moje láska k Berlínu začala někdy na podzim 2012, ani vlezlý listopadový déšť tenhle příval emocí nedokázal zastavit. Koho jednou Berlín schvátí, už nenavrátí! Vydejte se společně se mnou na víkendový trip plný dobrého jídla a nikdy nekončící party, pláštěnky nechte pro tentokrát doma, letní Berlín volá.

Pátek

Cesta do německé metropole nezabere víc než čtyři hodiny, pokud vytáhnete svého letního sporťáka zvládnete to i mnohem rychleji, proto není nutné vstávat se slepicemi, ale vyrazit klidně až v deset dopoledne jako my. Teď už jen přetrpět cestu po českých silničkách a dostat se co nejrychleji na německou dálnici, než doposlechnete nejnovější album oblíbené kapely, jste na místě. Po cestě nám trochu vyhládlo, proto vedou naše první kroky na nejlepší ramen polévku ve městě. I když se blíží léto a teploty šplhají nad dvacítku, nemůžeme tenhle polévkový skvost vynechat. V japonské restauraci Cocolo Ramen dělali nejlepší ramen ještě dřív, než se z tohoto vyváženého pokrmu stal hipsterský folklór. Cocolo Ramen jde ale trendy a nedávno otevřel druhou pobočku právě v ráji hispterů, Kreuzbergu. My si vybrali restauraci v centru města, abychom hned po jídle mohli vyrazit vstříc berlínským památkám. Zamířili jsme si to přes Hackescher Markt, tentokrát jsme ale vynechali slavné muzejní ostrovy a vydali se na prozkoumání jiného druhu umění, street artu. Uličky kolem Hasckescher Markt jsou vlastně jednou obrovskou galerií pouličního umění, nečekejte žádné tagy začínajících sprejerů, ale doslova umělecká díla, která vám na chvíli vezmou dech.

Pokračujeme do samotného srdce Berlína, k Říšskému sněmu, Braniborské bráně a památníku holocaustu, začínají nás už trošku bolet nohy, tak na chvilku zakotvíme v parku Tiergarten. Přímo uprostřed města si můžete lehnout do trávy a relaxovat, zahrát speedminton nebo ugrilovat pořádnou flákotu (případně lilek). Slunce pomalu zapadá, nastává tedy ten správný čas na posilnění se před tou pravou berlínskou party. Sedáme na U-Bahn a míříme na Mehringdamm Strasse kde jsou stánky s nejlepším streedfoodem v Evropě, ať už zůstanete věrni německé tradici a vyzkoušíte currywurst ve stánku Curry 36 nebo vás zláká Mustafas Kebab nebudete litovat, o tomhle si v Čechách můžeme nechat tak akorát zdát. Po skvělém jídle může party začít! Ještě dříve bychom měli jasného favorita na páteční mejdan, klub Stattbad. Ten spojoval umění, hudbu, design i street art a nabízel perfektní party až do rána, to všechno na místě bývalého plaveckého bazénu. Jen si to představte, tančit přímo uprostřed padesátky, to se nepoštěstí jen tak někomu! Bohužel už ale ani Berlíňanům, musel být z důvodu nedostatečného zabezpečení klub uzavřen.

Naštěstí se nacházíme v Mekce klubové scény a nenecháme se odradit, Berghain calling! Neuvěřitelné doupě všech možných dekadentních existencí, plné fetišismu, sexu, tance a lehce úchylného moderního umění ale není pro každého, můžete být u vstupu odmítnuti, ať už jste oblečeni podle posledních trendů nebo vám je móda úplně ukradená. Přísná “door policy” si nekompromisně vybírá koho do Berghainu pustí, tentokrát jsme sítem prošli a to jsme ani nevyužili rad zkušených berghainistů, kteří doporučují před příchodem nepít, nechodit v páru, nemluvit anglicky a obléknout se velmi minimalisticky, nejlépe jako šedé myšky. To ale není nic pro nás, že ano… Ač jsme přišli v páru, s vyhazovači komunikovali anglicky a šedou byste na našich outfitech také marně hledali, jsme uvnitř! Obrovská průmyslová budova s vysokými stropy, kde duní techno, a která v levé části budovy ukrývá nejextrémnější gay klub v Berlíně, nás naprosto pohltila, tak zase ráno!

Sobota

Ráno nás budík táhne z postele poměrně brzy, ale v Berlíně se prostě nevyplatí lelkovat, po vydatné snídani ve Factory Girl, kde si svou dávku snídaňových orgií můžete užívat klidně i v 5 odpoledne, vyrážíme vstříc koupání spojeným s trochou neveselé historie. K jezeru Wannsee vyrážíme vlakem, je to jen asi 30 minut a riskovat ztrátu řidičáku po náročné noci se ani jednomu z nás nechce. Přes kilometr dlouhá pláž nabízí dostatek slunečníků a lehátek, která nám umožní únik před slunečními paprsky, jež kocovině dvakrát nepřejí. K svačině volíme mojito, což v místních plážových barech není velký problém, volejbal i výlet na šlapadle necháme na jindy. Pokud jste nadšení nudisté i u Wannsee si přijdete na své, naturisté tu mají velkou pláž, kde si můžou užívat pocitu absolutní svobody a užít si koupání bez plavek. Po pár hodinách relaxování vyrážíme za nedalekou historií, v zámečku na břehu Wannsee se v lednu 1942 rozhodlo o „konečném řešení židovské otázky“, rozhodnutí o vyhlazení židů padlo právě tady, malebný zámeček, z jehož stěn mrazí, byste na své cestě k jezeru neměli vynechat. My to stihli cestou zpátky na vlak, který nás dovezl přímo k East Side Gallery.

Poslední originální zbytek berlínské zdi je pomalovaný uměleckými graffiti, které připomínají nelehkou historii rozděleného Berlína. Po procházce kolem berlínské zdi nám opět vyhládlo, proto si to zamíříme rovnou směrem Kreuzberg, kde se pod zastávkou U-Bahnu Schlesisches Tor nachází nenápadná zelená budka, která sice vypadá jako veřejné záchodky (ještě nedávno to veřejné záchodky opravdu byly) ale která nabízí naprosto perfektní burgery! Že byste si tenhle burger neměli nechat ujít, svědčí i několikametrová fronta, ve které strávíte minimálně půl hodiny v kteroukoliv denní nebo noční hodinu. Věřte, že Burgermeister svoje burgery nešidí a vy si tak můžete pochutnat třeba na luxusním pálivém jalapeňo burgeru, vaše přítelkyně (vegetariánka) zase na tofu burgeru s decentním mangovým chutney, když to ještě doplníte domácími hranolky se sýrovou omáčkou, kocovina je v okamžiku fuč! Naše další kroky vedou do centra Kreuzbergu, vyhlášené čtvrti plné kaváren, barů, vintage obchodů a taky… hipsterů, kteří nahradili punkery, jimž tahle čtvrť patřila dříve. Punkový nádech si ale čtvrť udržela i přes masy fousáčů na kolech. Užili jsme si kafe a Club Maté a vyrazili hledat právě punkové kořeny, naštěstí jsme byli již Berlínem políbeni a šli najisto. Areál RAW nabízí přesně to, co jsme hledali. Menší klubové město žije svým vlastním životem, v každém z cihlových domů najdete něco jiného, ať už DJs, živé koncerty, dobrou kávu nebo veganské dobroty. My vyrážíme na koncert do legendárního punkového klubu Cassiopeia a jdeme si užít poslední noc v Berlíně.

Neděle

Nedělní ráno patří v Berlíně bezpochyby blešákům! Asi největší najdete v Mauerparku, kde ulovíte vinyly, o kterých se vám ani nezdálo, za pár euro, ochutnáte ten pravý berlínský street food a odpočinete si u tvorby pouličních umělců, kterými je Mauerpark pověstný a kam jsme vyrazili i my. Pokud si troufáte, můžete jít vyzkoušet karaoke přímo uprostřed parku, tady se vám nikdo posmívat rozhodně nebude, naopak bude váš výkon náležitě oceněn. Lidi se sem chodí bavit a smát se, což je před návratem do zachmuřené Prahy přesně to, co potřebujeme, nasát pozitivní atmosféru. Pokud dáváte v nedělní dopoledne přednost klidnější zábavě, zkuste thajský trh ve Wilmersdorfu. Před lety se tu začala scházet thajská komunita, piknikovat, mluvit a hrát hazardní hry, až se ze soukromých setkání stal otevřený trh, kde dostanete to nejlepší domácí thajské jídlo, můžete posedět na dece přímo s Thajci a popovídat si o tom proč je Berlín tím nejlepším městem pro život. Pokud by vám množství zkonzumovaného jídla pořád přišlo malé, vyrazte stejně jako my na tradiční nedělní brunche, které Berlíňané berou útokem, kdo by se přece v neděli zdržoval vařením, když si může za 10 EUR užít několikahodinové hodování s celou rodinou. My tentokrát zvolili trošku dražší variantu, Café am Neuen See v Tiergarten, kde jsme si užili skvělé jídlo na břehu romantické zátoky plné malých lodiček. Naše cesta se pomalu blíží ke konci, chceme si ještě vychutnat slunečný Berlín z výšky, a tak zamíříme přímo na Alexanderplatz, kde kupujeme vstupenky na televizní věž.

Po krátkém čekání nás výtah vyveze přímo do koule ve výšce 200 metrů, kde se naposledy kocháme výhledem na třetí nejzadluženější město střední Evropy, které finanční chudobu vyvažuje bohatstvím zážitků. Tak zase příště…

Text: Klára Novotná

Braniborská brána, Berlín, foto: pixabay
Braniborská brána, Berlín, foto: pixabay
Mauerpark, Berlín, foto: pixabay
Mauerpark, Berlín, foto: pixabay
Currywurst, Berlín, foto: pixabay
Currywurst, Berlín, foto: pixabay
Currywurst, Berlín, foto: pixabay
Currywurst, Berlín, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Což takhle dát si pravý maďarský guláš?

Památky, guláš, klobásy a po ochutnání typické pálenky si můžete zkusit chytit Houdiniho. Ať už ...

Zkuste podceňované Polsko. Vyrazte si třeba do Katowic

Polsko je celkem podceňovaná země. Nikdo sem na dovolenou moc jezdit nechce. Ale i tito ...

Archangelos – tradiční městečko na ostrově Rhodos

Kdo chce ochutnat kousek opravdového Řecka, měl by si udělat výlet do městečka Archangelos na ...

Stalos na Krétě nabízí nejen pláže, ale i živou muziku nebo kočičí ráj

V letovisku Stalos, které se nachází v oblasti Chania na severozápadě ostrovu Kréta, zažijete nejen ...

Hornické město Freiberg láká nedotčenou historií i vánoční atmosférou

Pokud si chcete udělat časově méně náročný výlet k našim německým sousedům a současně navštívit ...