Bratislava, metropole našich nejbližších sousedů, očima turisty

|
Bratislavský hrad, foto: Petr Matura
Michalská věž, foto: Petr Matura
Barokní lékárna, foto: Petr Matura
Bratislavská tržnice, foto: Petr Matura
Radniční věž, foto: Petr Matura
Pohled na Bratislavský hrad, foto: Petr Matura
Expozice útrpného práva v radnici, foto: Petr Matura
Budova UFO, foto: Petr Matura
Náměstí SNP, foto: Petr Matura
Nádvoří Staré radnice, foto: Petr Matura
Expozice v Michalské věži, foto: Petr Matura
Národní rada SR, foto: Petr Matura
Brána k Bratislavskému hradu, foto: Petr Matura
Barokní zahrada před Bratislavským hradem, foto: Petr Matura
Vjezd do hradu, foto: Petr Matura
Busta, foto: Petr Matura
Jezdecká socha Svatopluka před Bratislavským hradem, foto: Petr Matura
Bratislavský hrad, foto: Petr Matura

Hlavní město Slovenska Bratislavu určitě netřeba představovat a popisovat jeho bohatou historii od prvního osídlení této oblasti z doby neolitu až do dnešních dnů by jistě vydalo na několik svazků knih. Naším cílem je seznámit se s Bratislavou očima turisty a podívat se po zajímavých místech tohoto krásného města.

Asi nejvýraznější stavbou a dominantou Bratislavy je Bratislavský hrad, který se vypíná 85 metrů nad Dunajem. Původně se zde nacházelo keltské oppidum a později tu probíhala část římské hranice. O tomto faktu svědčí velmi zajímavá expozice v suterénu hradu, kde se můžeme podívat na zrestaurované základy některých staveb z keltské a římské doby. K vidění jsou i dobové nálezy. V ostatních zpřístupněných patrech hradu se dnes nacházejí především výstavy, informace o historii hradu a kavárna. Návštěvník, který očekává plně zařízené pokoje, jak to na hradech a zámcích bývá, by mohl být zklamán, ale prohlídka zcela určitě i tak stojí za to. Hrad byl nádherně zrekonstruovaný a získal zpět podobu z doby Marie Terezie. V současné době je též dokončována barokní zahrada u hradu.

Z hradu je krásný výhled na město i na Dunaj a cesta sem vede z několika směrů. Od hradu se můžeme vydat buď přímo do centra, k památníku Slavín, nebo směrem k Dunaji, kde nalezneme méně navštěvované, ale zajímavé Slovenské archeologické muzeum a také muzeum Kultury Maďarů a Němců.

Po návštěvě muzeí se můžeme vydat k asi nejznámější církevní památce města, kterou je Katedrála sv. Martina. Její stavba byla zahájena již v roce 1311 a trvala až do roku 1452, kdy byla katedrála vysvěcena. Katedrála bývá otevřena celý den, ale v době bohoslužeb je prohlídka omezena, takže si určitě pročtěte informace, kdy je přístupná pro turisty.

Od katedrály můžeme zamířit malebnými uličkami starého města s množstvím obchodů například k Michalské bráně, která byla vystavěna ve 14. století. Dnes je z ní krásný výhled na město a nachází se zde Muzeum historických zbraní. Vstupenka platí také na dochovanou barokní lékárnu U červeného raka, jen několik kroků od věže.

Nedaleko pak na Starém náměstí najdeme gotickou radnici z 15. století, která je tvořena několika spojenými budovami, a to Pawerovým a Ungerovým domem a Aponiho palácem. Stavba prošla díky požárům a také zemětřesení mnoha úpravami. I zde je součástí prohlídky výhled z radniční věže do okolí. Asi nejvíce je patrná renesanční přestavba. Dnes zde sídlí Městské muzeum, které dokumentuje historii až do 19. století. Ve sklepení je instalována expozice hrdelního práva a mučících nástrojů.

Milovníci modernějších staveb jistě při procházce kolem Dunaje nevynechají vyhlídkovou věž nazývanou UFO, která se nachází na mostě SNP. Její výška činí 95 metrů a při dobré viditelnosti lze údajně dohlédnout až do stokilometrové vzdálenosti. Ve věži najdeme rovněž restauraci. Poblíž leží také Výstaviště Incheba.

V Bratislavě je mnoho krásných kostelů a ve městě se nachází také celá řada dalších muzeí, jako například Muzeum dopravy poblíž Hlavního vlakového nádraží apod.

Při prohlídce města se můžeme podívat i na Prezidentský palác, který byl postaven v roce 1760 a dříve se nazýval Grasalkovičův. Dnes je, jak již název napovídá, sídlem slovenských prezidentů. Můžeme zde však navštívit veřejně přístupný park.

Milovníci gastronomie najdou ve městě mnoho velmi kvalitních restaurací zaměřených na regionální pokrmy a ctitele zlatavého moku jistě potěší velké množství pivovarů.

Jediné, co nám poněkud kazí dojem z návštěvy tohoto krásného města, je velké množství neustále se rozrůstajících moderních výškových budov. Také vlakové nádraží je podle mého názoru silně přetížené a volá po rekonstrukci a rozšíření. Přesto však návštěva této metropole jistě stojí za delší pobyt nebo opakované návraty a nikoho rozhodně nezklame.

Radnice-znak města, foto: Petr Matura
Pamětní deska na Ludovíta Štůra, foto: Petr Matura
Morový sloup, foto: Petr Matura
Františkánský kostel, foto: Petr Matura
Vánoční trh před radnicí, foto: Petr Matura
Panna Maria na nároží domu, foto: Petr Matura
Portál vchodu do kostela na Starém náměstí, foto: Petr Matura
Pamětní deska na skladatele Rubenštejna, foto: Petr Matura
Vnitřek Františkánského kostela, foto: Petr Matura
Františkánský kostel, foto: Petr Matura
Pohled na Dunaj od Bratislavského hradu, foto: Petr Matura
Známá turistická atrakce - muž lezoucí z kanálu, foto: Petr Matura
Plán hradu, foto: Petr Matura
Stará radnice, foto: Petr Matura
Pamětní deska skladatele Bély Bartoka, foto: Petr Matura
Ulička za kostelem ve starém městě, foto: Petr Matura

Podívejte se také na:

Podbřišek francouzské krásky

Když se řekne slovo luxus, co se vám vybaví? Krásná auta, šperky, jachta, oblečení od ...

Všechny cesty stále vedou do Říma…

Pokud nejste motoristé a do Říma, za účelem navštívit nejvýznamnější památky, dorazíte letadlem nebo autobusem, ...

Ostrov Korčula dýchá romantikou a historií

Chorvatský ostrov Korčula se nalézá v Jaderském moři. Je 46,8 km dlouhý a v průměru ...

Zkuste podceňované Polsko. Vyrazte si třeba do Katowic

Polsko je celkem podceňovaná země. Nikdo sem na dovolenou moc jezdit nechce. Ale i tito ...

Hornické město Freiberg láká nedotčenou historií i vánoční atmosférou

Pokud si chcete udělat časově méně náročný výlet k našim německým sousedům a současně navštívit ...