Památky, guláš, klobásy a po ochutnání typické pálenky si můžete zkusit chytit Houdiniho.
Ať už plánujete strávit v Budapešti pouze víkend nebo věnujete této evropské metropoli více času, určitě se vám bude hodit malý průvodce po věcech, které byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít. Toužíte po objevování místních hospůdek a barů, nebo byste raději strávili celý den obdivováním krás budapešťských památek, či si spíše potrpíte na gastronomické dobrodružství? Toto východoevropské město vás dozajista uspokojí v každém ohledu.
Historická Budapešť
Hlavní město Maďarska rozkládající se na obou březích protékajícího Dunaje nabízí přehlídku nejrůznějších historických skvostů. Od středověkých hradů, přes historická náměstí se dostáváme až k nejvýraznějšímu symbolu města – budapešťskému parlamentu.
Stejně tak jako není Paříž bez Eiffelovky, není ani Budapešť bez svého parlamentu, a právě proto si tuto národní památku nemůžeme v žádném případě nechat ujít. Samotná budova se hrdě tyčí na jednom z břehů Dunaje a dá se k ní lehce dostat hromadnou dopravou. Popřípadě taková budapešťská večerní procházka k zářivě osvětlenému parlamentu je snad ještě větším zážitkem než návštěva ve dne. Jestli máte čas a chtěli byste si tento skvost užít na plno, doporučuji vám sjednat si prohlídku, která je turistům hojně nabízena a je dokonce prováděna v několika světových jazycích.
Od jednoho budapešťského giganta se vzdalujeme a pomalu skáčeme do pohádkového světa. Budínský hrad má velmi bohatou historii. Jako někdejší sídlo uherských králů přežil dobyvačné Turky, světové války i komunistickou vládu a odměnou za to vše mu bylo zapsání na seznam památek UNESCO. Uvnitř areálu můžeme navštívit národní galerii, historické muzeum a další kulturní instituce. Kromě obdivu k budově samotné bych tuto památku určitě navštívila především kvůli jejímu výhledu. Celou historickou Budapešť budete mít rázem jako na dlani.
Pokud toužíte vidět Budapešť z ptačí perspektivy, zastavte se na své cestě také v Rybářské baště. Ačkoliv je to stavba moderních architektů, je stylizovaná do historického vzhledu, a právě proto ji také místní často označují za jakýsi kýč. Každopádně my místní nejsme, takže si myslím, že si i tuto stavbu můžeme vychutnat bez jakýchkoliv zbytečných předsudků, no a ten výhled…
Tip: Víte, že Budapešť je kolébkou světoznámého iluzionisty Harryho Houdiniho? V nedávných letech tu bylo na jeho počest dokonce vybudované muzeum zasvěcené jeho magické osobě.
K posledním památkám, o kterých se dnech ještě zmíním, patří nepochybně Chrám svatého Matyáše, Velká synagoga a Náměstí hrdinů.
Chrám svatého Matyáše zaujme spíše historické nadšence, tento kostel stojící nedaleko již zmíněného Budínského hradu, byl totiž posledním místem korunovace uherských králů. Mimo jiné se zde nachází také muzeum a opět musím vyzdvihnout výhled, především na budovu parlamentu. Zajímavostí je, že své jméno získal po králi Matyáši Korvínovi, jenž nařídil přestavbu jedné z částí kostela.
Největší synagoga v Evropě se nachází v centru města. Velká synagoga v minulosti tvořila hranici tehdejšího židovského ghetta a dnes do jejího komplexu zahrnujeme muzeum, památník a hřbitov. Právě zmíněný památník nalezneme za budovou synagogy, jako vzpomínku na oběti holocaustu. Tento památník získal podobu vrby s větvemi, na nichž jsou zapsaná jména obětí zmíněného teroru.
Poslední zastávkou, bez které bychom se v žádném případě neobešli, je Náměstí hrdinů – ústřední náměstí v Budapešti a mimo jiné další položka na seznamu památek UNESCO. Hlavní dominantou tohoto náměstí je takzvaný Památník Tisíciletí. 36 metrů vysoký sloup zakončený sochou archanděla Gabriela a dalšími menšími sochami. Malá vsuvka pro historické nadšence – hlavním důvodem k vybudování tohoto náměstí bylo oslavování tisíce let od příchodu maďarských kmenů na území Karpatské kotliny. Při příležitosti návštěvy vám doporučuji zastavit se na dobrý oběd v jedné z nedalekých hospůdek.
Tip: Jestliže vás láká procházka kolem Dunaje, na jednom z jeho břehů najdete památník, který stojí za navštívení – Boty na dunajském pobřeží je odkaz, připomínající oběti 2. sv. války. Památník je sestaven z šedesáti párů bot, které musely oběti odložit, než byly na břehu řeky zastřeleny.
Kulturně a historicky jsem vás snad dostatečně obohatila a teď je čas poznat Budapešť trochu jinak. Kavárny, tržnice, restaurace a večerní zábava.
Gastronomický ráj
Nemůžu jinak, než vás vzít na cestu po tom nejlepším z jídelního lístku, co Budapešť nabízí. Přijeli jste do Maďarska a chcete ochutnat něco z tradiční místní kuchyně? Výborně. Čím jiným bych mohla začít než typickým maďarským gulášem. Gettó Gulyás je jedna z nejpopulárnějších restaurací s maďarským jídlem ve městě. Často narazíte na restauraci plnou návštěvníků, kteří si pochutnávají na tom nejlepším, co vám maďarská kuchyně může nabídnout. V celé Budapešti je velké množství typických maďarských restaurací, které stojí za návštěvu, především pro jejich speciality jako je již zmíněný guláš, potom také langoš nebo třeba kolozsvári rakottkáposzta – pokrm ze zelí, masa, rýže a zakysané smetany. Ať už vklouznete do jakékoliv z nich, náramně si pochutnáte.
Jestli se vám nechce do restaurace a raději sáhnete po zážitku zvaný street food, tak právě vám bych doporučila takzvaný Karaván. Pro mě určitě společně s parlamentem dvě místa, která nesmíte minout! Především v období Vánoc s pouličním jídlem neprohloupíte. Typickým prvkem maďarských vánočních oslav jsou právě pouliční stánky s dobrým maďarským jídlem.
Kapitolu s jídlem pomalu uzavírám s malou poznámkou pod čarou pro ty již osmnáctileté z vás, bez vína a pálenky v Maďarsku ani krok!
Budapešť nikdy nespí
Trochu uvolnění po dni plném historických památek a dobrého jídla určitě neuškodí. Začneme trochu zostra, ne tak typickým barem uprostřed Budapešti. Icebar je ledová jeskyně vyzdobena sochami z ledu. Při vstupu obdržíte teplé pončo a pro ještě větší zahřátí se zde můžete také občerstvit nějakým dobrým alkoholickým drinkem. Předem upozorňuji, že je to jedna z dražších aktivit, ale jak se říká “peníze budou, my nebudeme”. Tak šup na jeden ledový drink do tohoto úkazu.
Častou večerní zábavou je také posezení na břehu Dunaje, večery v Budapešti zkrátka žijí – bary, restaurace a místní hospůdky jsou cesta, kterou se večer vydat.
Křížem krážem jsme si prošli celou Budapešť od památek až po večerní uvolnění. Já vám přeji hezký výlet a spoustu dobrého guláše.