Chorvatský ostrov Korčula se nalézá v Jaderském moři. Je 46,8 km dlouhý a v průměru 7,5 km široký. Ostrov náležející ke Střední Dalmácii je oddělen od poloostrova Pelješac úžinou širokou 900 až 3000 metrů. Celý ostrov je pokryt středomořskou flórou, částečně též piniovými lesy a vládne zde příjemné, mírné klima.
Stejnojmenné město Korčula potěší zejména milovníky památek a architektury. Opevněné město má ulice uspořádané do tvaru tzv. rybí kostry, což umožňuje cirkulaci vzduchu, ale zároveň chrání před silnými větry. To je výhodné, protože staré město stojí přímo v blízkosti útesů. Z promenády a z městského opevnění je nádherný výhled na moře a protější město Orebič, které je s Korčulou spojeno trajekty. Ty fungují až do pozdních večerních hodin, takže pokud jste ubytovaní v Orebiči, který je pro české turisty z finančního hlediska cenově příznivější, nemusíte se obávat o návrat do místa svého ubytování. Korčula je dále dopravně spojena mimo jiné Dubrovníkem, Splitem a dalšími městy.
V samotném městě Korčula stojí za prohlídku zejména katedrála svatého Marka, podle legendy navštívená i známým cestovatel Marcem Polem. Katedrála byla postupně budována v letech 1301 až 1806, což je úctyhodné rozpětí. Její věž bývá v turistické sezoně přístupná a nádherný rozhled je nám zaslouženou odměnou za výšlap po schodech. Za zmínku stojí také františkánský klášter z 15. století, palác benátských guvernérů, paláce urozených kupců a několik kostelů, z nichž alespoň některé bývají otevřené. Ve městě najdete samozřejmě několik muzeí, např. městské, církevní a rovněž soukromá muzea.
Ve starém městě se nachází velké množství pouličních občerstvení a rozmanitých restaurací. Za větším nákupem se však budete muset vydat za hradby starého města do novodobé zástavby, kde lze pohodlně nakoupit i ve větších marketech za místní ceny. Obchůdky se suvenýry jsou všudypřítomné. A jistě žádný návštěvník neodolá koupi třeba jen magnetky na památku nebo pak výbornému místnímu vínu – například z poloostrova Pelješac.
I protější Orebič má co nabídnout. Kromě příjemné promenády tady naleznete i zajímavé námořní muzeum nebo výstavní domy námořních kapitánů pocházející z 18. a 19. století. Pokud se chcete projít, čeká vás asi dva kilometry dlouhá procházka ke goticko-renesančnímu františkánskému klášteru. Tam můžete navštívit i malé muzeum věnující se historii okolí a námořní plavbě. Na přilehlém hřbitově se pak nachází hroby místních námořníků. Protože se klášter nachází na vršku naskytne se vám tu nádherný výhled nejen do celého okolí, ale i k obzoru mořské hladiny.
Zdatní a zkušení turisté pak mohou na pěší túru na horu sv. Ilija. Na výstup k této hoře je však nutno vybavit se zásobou vody, pevnou obuví, a hlavně být pozorný, jelikož v letních měsících se zde poměrně často vyskytují zmije.
Jestli máte raději památky než přírodní scenérie, příjemné je snadno dostupné spojení Orebiče s Dubrovníkem pohodlnými klimatizovanými autobusy. Když se do Dubrovníku vypravíte skutečně brzy, určitě zvládnete prohlídku celé historické části města, která je zapsaná na seznamu památek UNESCO, a stihnete se pohodlně vrátit do svého ubytování v Orebiči nebo na Korčule.
Text: Petr Matura