Hornické město Freiberg láká nedotčenou historií i vánoční atmosférou

|
Náměstí s radnicí, Freiberg, foto: Petr Matura
Vánoční trhy na náměstí, Freiberg, foto: Petr Matura
Náměstí se sochou Oty Míšeňského a v pozadí radnice, Freiberg, foto: Petr Matura
Pomník, Freiberg, foto: Petr Matura
Náměstí - detail podstavce sochy Oty Míšeňského, Freiberg, foto: Petr Matura
Průčelí domu, ve kterém pobýval Göethe, Freiberg, foto: Petr Matura
Pomník blízko zámku, Freiberg, foto: Petr Matura
Z expozice minerálů - zámecký sál, Freiberg, foto: Petr Matura
Z expozice minerálů, Freiberg, foto: Petr Matura
Z expozice minerálů, Freiberg, foto: Petr Matura
Freiberg - jeden z renesančních domů, foto: Petr Matura

Pokud si chcete udělat časově méně náročný výlet k našim německým sousedům a současně navštívit město, kde není příliš veliký nápor turistů tak, jak tomu je například v Drážďanech, určitě nezapomeňte na město Freiberg.

Toto hornické město bylo po staletí centrem těžby rud a stříbra. Půdorys města kopíruje do značné míry původní středověké plány a stovky středověkých domů můžeme vidět ve Freibergu ještě dnes.

Historie města se začala psát již v roce 1168, kdy bylo v okolních lesích nalezeno stříbro. Během několika let se do této oblasti přistěhovalo velké množství horníků i s celými rodinami. V roce 1175 zde založil míšeňský markrabí dvorec, na kterém dnes stojí zámek Freudenstein, o němž se ještě zmíníme.

Ve městě bylo postaveno také několik výstavných kostelů a město se pyšnilo i svojí mincovnou, neboť v době středověku patřilo mezi jedno z největších míšeňských měst. Po velkém požáru v patnáctém století bylo město postupně zcela přestavěno a většina starých domů má tedy až dodnes podobu z 16. století. K zachování těchto původních domů jistě přispěla i skutečnost, že město se vzdalo na konci 2. světové války bez boje a bylo tak ušetřeno mnoha škod.

Dnešní město Freiberg obývá přes 40 tisíc stálých obyvatel a je okresním městem Saska. Zajímavostí je, že město se pyšní také důlní akademií.

Pokud máte na Freiberg jen jeden den návštěvy, určitě nemůžete vynechat prohlídku výše zmíněného zámku Freudenstein. Dnešní podoba zámku pochází z let 1566 – 1577. Zámek sice není vybaven klasickým zámeckým mobiliářem, pyšní se však rozsáhlou sbírkou minerálů z celého světa. Pohled na nádherné minerály potěší i naprosté laiky a určitě nikdo nebude této prohlídky litovat. Pro děti je zde nachystána i herna a další zábavní aktivity. Prohlídka probíhá samostatně, bez průvodce, a v celém objektu je povoleno fotografovat. Kdo z návštěvníků nebude mít ani po prohlídce ještě dost drahých nerostů, může navíc navštívit Krügerův dům před zámkem, kde se nachází samostatná expozice, v níž si lze prohlédnout výhradně německé nálezy.

Nedaleko zámku, v budově turistického infocentra, se také nachází malé muzeum věnované varhanáři Gottfriedu Silbermannovi, který zde působil v 18. století. Jeho varhany nalezneme například v Dómu Panny Marie. Z církevních památek stojí určitě za návštěvu již zmíněný Dóm Panny Marie založený kolem roku 1180. Každého jistě zaujme tzv. tulipánová kazatelna z roku 1505 s velmi křehkým schodištěm. Dalším zajímavým kostelem je kostel sv. Petra postavený kolem roku 1210 původně jako románská bazilika.

Dojdeme-li na Horní náměstí (Obermarkt), naskytne se nám pohled na nádhernou renesanční radnici a mnoho dalších renesančních domů. Nachází se zde také muzeum. Náměstí pak vévodí socha Oty Míšeňského. Za pozornost stojí také Dóm Zlatá brána s nádherně zdobeným portálem nebo prostorná dochovaná pozdně gotická sýpka se sedlovou střechou.

V adventním čase bývá ve Freibergu poněkud rušněji, jelikož se zde konají vánoční trhy. Prvně se zde pořádaly teprve před 29 lety, ale jejich obliba stále velmi roste, což dokládá velký počet turistů nejen z ciziny, ale i z Německa. Pokud tedy chcete navštívit město o Vánocích, je třeba si na památky vyhradit více času. Každopádně město Freiberg nezklame nikoho, kdo miluje historii – a stojí za návštěvu v jakoukoliv roční dobu.

Zámek Freudenstein-dnes muzeum minerálů, foto: Petr Matura
Mineralogická expozice Německa - Krügerův dům, Freiberg, foto: Petr Matura
Zámek Freudenstein, Freiberg, foto: Petr Matura
Freiberg - kašna, foto: Petr Matura
Freiberg - renesanční portál domu, foto: Petr Matura
Kostel Panny Marie, Freiberg, foto: Petr Matura
Freiberg - Dóm Zlatá brána, foto: Wikimedia
Freiberg - sýpka, foto: Wikimedia
Freiberg - Tulipánová kazatelna, foto: Wikimedia
Zámek Freudenstein, Freiberg, Německo, foto: pixabay.com
Freiberg, Německo, foto: pixabay.com
Freiberg, Německo, foto: pixabay.com
Freiberg, Německo, foto: pixabay.com
Náměstí s radnicí, Freiberg, foto: Petr Matura

Podívejte se také na:

Archangelos – tradiční městečko na ostrově Rhodos

Kdo chce ochutnat kousek opravdového Řecka, měl by si udělat výlet do městečka Archangelos na ...

I love Berlin

Moje láska k Berlínu začala někdy na podzim 2012, ani vlezlý listopadový déšť tenhle příval ...

V Itálii si od moře odskočte do historického Urbina

Pokud se rozhodnete strávit svoji dovolenou v Itálii u moře v provincii Marche a máte ...

Romantická plavba po kanálech. Čím vás překvapí italské Benátky?

Ulička, most, zmrzlina, pizza, ulička, další ulička a potom pro změnu most. Tak nějak vypadá ...

Neopakovatelné kouzlo brazilského městečka Rio das Ostras neboli Řeky z ústřic

Brazilský stát Rio de Janeiro skýtá plno krásných míst a pláží. Kupříkladu náměstíčko Baleia v ...