Hamburk, město superlativů s nejhříšnější ulicí na světě

|
Hamburk, foto: pixabay
Hamburk, foto: pixabay
Hamburk, foto: pixabay
Hamburk, foto: pexels
Hamburk, foto: pexels
Hamburk, foto: pexels
Hamburk, foto: pexels
Hamburk, foto: pexels
Hamburk, foto: pexels

Jsme na severu Německa, na dolním toku řeky Labe, hned při jeho ústí do Severního moře. O hanzovním městě Hamburku se říká, že je kráskou severu, dokonce vznešeností severu nebo bránou do světa. Patří mezi turisticky nejatraktivnější německá města.

Pokud se rozhodnete navštívit druhé největší německé město, určitě vás čekají výjimečné zážitky. A je jen na každém, kam zamíří. Nabízí se umění a kultura, muzikály, které slaví úspěchy, muzea, divadla, opery, vynikající gastronomie, rušný noční život a památky. Hamburk je moderní a kosmopolitní, mondénní a také plný protikladů.

Jak je to se čtvrtí červených luceren

Poněkud ztřeštěná čtvrť St. Pauli si na pověstné nejhříšnější třídě na světě, Reeperbahn zakládá. Je to vyhlášené centrum nočního života, kde zábava obvykle končí až se svítáním.

Název ulice Reeperbahn pochází od výrobců lodních lan, kteří tady původně sídlili. Lokalita, vybudovaná kdysi za městskou bránou Millerntor, vždycky v historii přitahovala různé pochybné existence. Ve dvacátém století tady vzniklo množství restaurací, zábavních podniků a sexshopů, které ne náhodou přinesly ulici označení die sündige Meile, tedy hříšná míle.

V klubech na Reeperbahnu začínala svoji kariéru i slavná liverpoolská čtveřice. Starší Hamburčané si dodnes pamatují, jak Beatles město uchvátili v 60. letech v legendárním Star-clubu jako smršť. V centru St. Pauli je této famózní čtyřce zasvěceno náměstíčko s žulovou dlažbou s tenkými, kruhovitými ocelovými pásy, do kterých je vyryto na sedmdesát titulů jejich písní. Celou kruhovou plochu lemují zapuštěná osvětlovací tělesa, jejichž postupující světlo vytváří iluzi otáčející se gramofonové desky, na které stojí i samotní členové skupiny, John, Paul, George a Ringo, tedy jejich ocelové obrysy.

Rozhodnout se můžeme ale také pro hamburské City, jedinou městskou část, jejíž břehy omývá přehrada jménem Alstersee. Její vodní plochu o rozloze 160 hektarů s názvem Außenalster mají rádi hlavně jachtaři. Přímo v centru města, část Binnenalster, si oblíbili zase milovníci kavárenského stylu života, a obchodů, z nichž nejexkluzivnější je ulice Jungfernstieg.

Staré město, ani Rybí trh nemůžeme minout

Staré město nás, ať chceme nebo nechceme, přenese do časů dávno minulých, do dob, kdy tady bohatým kupcům vzkvétaly nesmírně výnosné obchody s kávou, čajem a kořením. Stačí se zatoulat do ulice Cremon se slavným chilským domem nebo do Deichstraße, do starých kupeckých ulic s obchodními a činžovními domy ze 17. až 19. století a řadou výtečných restaurací a hospůdek, A to už jsme dokonale lapeni starými, dobrými časy hanzovního města.

Pro dobrý pocit z návštěvy Hamburku by si měl každý vyjet na okružní plavbu, na kterou lze nastoupit z nábřežních mostů. Z labského ostrova Steinwerder se těžko odtrhnut od výhledů na polabské panorama s největším přístavem Německa, přístavem, obdiv zaslouží i věž sv. Michaela i historické muzejní lodě kotvící v přístavních vodách.

Pokud se chce návštěvník nechat vtáhnout do dražebního rituálu, pak musí na rybí trh v Altoně. Už od brzkých ranních hodin se rozjíždí dražba čerstvých ryb v podání poměrně svérázných chlapíků, už od 18. století. Je to zážitek, na který se hned tak nezapomene.

Podívejte se také na:

I love Berlin

Moje láska k Berlínu začala někdy na podzim 2012, ani vlezlý listopadový déšť tenhle příval ...

V Portu je na prvním místě portské

Být v Portu a nedat si portské se vymyká rozumu. Je tady nespočet sklepů známých ...

Katedrála jako z jiného světa. Na dokončení dominanty Barcelony si však budeme muset ještě 7 let počkat

Rozmanité tvary a dokonalý interiér. Katedrála Sagrada Família z rukou architekta Antonia Gaudího je nepřehlédnutelnou ...

V Moskvě jako by všechny cesty vedly na Rudé náměstí

Já píší vám, co mohu více? Co ještě mohu dodati? Snad jen, že letíme na ...

Lvov – Křižovatka národností a kultur

Město Lvov ležící 60 km na východ od polských hranic stihlo za svou existenci trvající ...