Ve Švédsku nemůže být problém s obezitou ani zkaženými zuby. Ochutnejte typickou sladkost – lékořici a sůl. Pochopíte

|
Stockholm, Švédsko, foto: pixabay
Královský palác, Stockholm, Švédsko, foto: pixabay
Drottningholmský palác, Stockholm, Švédsko, foto: pixabay.com
Abba, foto: pixabay.com
Stockholmská radnice, foto: pixabay.com
Östersund, Švédsko, foto: pixabay.com
Metro, Stockholm, Švédsko, foto: pixabay.com

Lékořice, lékořice, všude samá lékořice a ještě ke všemu obalená v soli! Švédsko je hned po Dánsku mou nejoblíbenější zemí – Ikea, masové kuličky, ABBA, Björn Borg, zrzaví chlapi a Nobelova cena. Když si ale vzpomenu na jejich typické sladkosti křiví se mi automaticky úsměv. 

Já vážně nemůžu začít článek o Švédsku jinak než právě jejich typickými sladkostmi. Kdo je ještě nikdy neochutnal, tak má za prvé štěstí a za druhé má prostě štěstí. Když jsem poprvé po doporučení jedné z prodavaček v tamějším obchodě s cukrovinkami tuhle švédskou dobrotu ochutnala, pochopila jsem, že ve Švédsku nemůže být problém s obezitou ani zkaženými zuby. Kdybych ve svých pěti letech dostala tenkrát od Mikuláše právě tuhle sladkost já, hlásila bych se pravděpodobně za dvacet let na miss mokré tričko. 

Já si pomalu narovnávám svůj úsměv a beru vás na cestu po tom nejlepším, co Švédsko nabízí. 

Muzea a umění

Alfréd a jeho dynamit

Jedna z největších nejen švédských, ale i světových osobností má své muzeum v samém srdci Švédska – Stockholmu. V muzeu se samozřejmě můžete dozvědět spoustu zajímavých věcí o Alfrédu Nobelovi jako osobě, ale velká část je věnována především Nobelovým cenám – historii, držitelům a všem ostatním podrobnostem.

Fotografiska

Bude nezbytnou zastávkou na cestě po Švédsku všech fotografů a příznivců umění. I když nejste fotograf a muzeím obecně moc neholdujete, Fotografiska je i přesto trefa do černého. V muzeu se nachází množství diametrálně odlišných sbírek fotografií, pestrost tomuto místu tedy určitě nechybí. Kromě uměleckého vyžití na vás čeká i krásná kavárna s bistrem přímo uvnitř objektu. 

Švédské metro

Je za mě světovým unikátem, jestli si právě představujete něco jako pražské metro a ptáte se, co na tom švédském může být tak speciálního, tak budete velice mile překvapeni. Metro ve Švédsku totiž nejsou kachličkové zdi zdobené kdejakým pouličním rádoby Banksym a všelijaké reklamy lemující eskalátory. Švédské metro je nádherný umělecký výtvor – stanice jsou vyzdobeny různými kreativními malbami, které vytvářejí zážitek i z cesty v pouhém hromadném dopravním prostředku.

Abba muzeum

Neexistuje snad nikdo, kdo by neslyšel o fenomenální severské skupině vymetající přední místa světových hudebních žebříčků. Abba tak na chvíli opět ožívá na ostrově Djurgården a vy toho můžete být součástí. Ačkoliv toto muzeum leží na již zmíněném ostrově pohodlně se tam dostanete autobusem, nachází se totiž nedaleko Starého města.

Fakt: Víte, že název skupiny vznikl seskupením počátečních písmen jednotlivých členů? (Agnethy, Björna, Bennyho a Anni-Frid)

Historická část Stockholmu

Stockholmský palác

V centru hlavního města nalezneme mohutnou barokní stavbu sloužící švédskému králi jako jeho oficiální rezidence. Komnaty této vznešené budovy jsou otevřeny zvědavým turistům a vy se tak můžete pokochat krásnou architekturou a historickým prostředím. Nedaleko paláce se nachází Švédská královská opera a známá katedrála.

Drottningholmský palác

Když už budete u poznávání paláců nemůžete minout ani další skvost. Někdy je tato švédská ozdoba také nazývána jako Versailles severu, tomuto tvrzení jen přitakává fakt, že je tento palác zapsán také na listině památek UNESCO. Co jen dodat, zbytek musíte vidět na vlastní oči.

Stockholmská radnice

Stejně jako ostatní je i radnice nutnou historickou zastávkou. Celá budova sahá do výšky 106 metrů a na jejím vrcholku nalezneme jeden z nejznámějších symbolů Švédska- tři korunky. V budově se nachází také takzvaný Modrý sál, který každoročně hraje významnou roli při banketech spojených s předáváním Nobelových cen.

Zábava

Östersund jako meka biatlonu

Město leží v severnější části země než-li Stockholm, ale pro sportovní nadšence určitě stojí za navštívení. Každoročně tu kotví jedna z mnoha zastávek biatlonových závodů a v roce 2019 se stal dějištěm dokonce i mistrovství světa. Östersund má také výraznou českou stopu na svých střeleckých terčích – Gabriela Koukalová zde totiž během let 2013 až 2017 vyhrála několik prestižních závodů. 

Gröna Lund

Je skoro takový Disneyland Švédska, tento menší zábavný park najdete na pobřeží hlavního města. Park nabízí plejádu různých atrakcí od kolotočů pro nejmenší až po masakrové obědo-vraceče pro ty největší. V létě se zde také koná mnoho koncertů, ať už nějaký ten koncert v letních měsících stihnete nebo ne, určitě si jděte užít den plný zábavy a adrenalinu!

Gurmánem i ve Švédsku

Pokaždé, když se dostávám v nějakém článku k jídlu tak doporučuji nejtypičtější jídla daných zemí, ani dnes tomu nebude samozřejmě jinak. Určitě nemůžu na prvním místě uvést nic jiného než masové kuličky, ani se je nebudu zkoušet představit, jsem si jistá, že teď všichni máme na jazyku tu povědomou chuť obchodního řetězce Ikea. 

Surströmming – nemohu opomenout aspoň jednu rybí specialitu a dovolím si zmínit zrovna tu největší. Jsou to skoro nakládané rybičky s jemným švédským vylepšením – kvašení je důležitou součástí výroby tohoto pokrmu. No zmíním už jen, že nemusejí chutnat každému. 

Skořicový šnek – když jsem tenkrát ve švédské pekárně odmítla doporučení paní prodavačky na skořicového šneka a vyměnila ho za pudinkovou taštičku, netušila jsem ještě, že skořicové pečivo je Švédy tak oceňovaný pokrm, že mu zasvětili i slavnost. Takže asi chápete, že bez této pochoutky žádnou pekárnu nesmíte opustit.

Káva – o Švédech se říká, že jsou jedněmi z největšími kafařů na světě. Pro svou kávovou přestávku mají dokonce i termín. Fika – káva, odpočinek v nabitém dni a nějaká dobrá pochutina k nápoji bohů.

Bakfickan 

A opět se dostávám k jednomu konkrétnímu doporučení. Rodinné, příjemné prostředí s přehlídkou kuchařského umu přímo na vašem talíři. Tento podnik na vás dýchne velice pozitivní a útulnou atmosférou, s pouhými 28 místy sice není stavěn na velké rodinné slavnosti, ale pro menší skupinky je jedním z nejlepších, co Švédská gastronomie nabízí. 

Tak jako vždy přeji hezký výlet a spoustu Nobelových cen! 

Drottningholmský palác, Stockholm, Švédsko, foto: pixabay
Koruna na mostě Skeppsholmsbron, Stockholm, Švédsko, foto: pixabay
Stockholmská radnice, foto: pixabay.com
Stockholm, Švédsko, foto: pixabay.com
Stockholm, Švédsko, foto: pixabay.com
Stockholm, foto: pixabay.com
Lékořice, foto: pixabay
Stockholm, Švédsko, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Hornické město Freiberg láká nedotčenou historií i vánoční atmosférou

Pokud si chcete udělat časově méně náročný výlet k našim německým sousedům a současně navštívit ...

Lvov – Křižovatka národností a kultur

Město Lvov ležící 60 km na východ od polských hranic stihlo za svou existenci trvající ...

Katedrála jako z jiného světa. Na dokončení dominanty Barcelony si však budeme muset ještě 7 let počkat

Rozmanité tvary a dokonalý interiér. Katedrála Sagrada Família z rukou architekta Antonia Gaudího je nepřehlédnutelnou ...

Can’t forget the motor city: Příběh z Detroitu

Detroit není město, o kterém sníte, ale jakmile se v něm jednou ocitnete, už ho ...

Bavorské městečko Kelheim a jeho Pantheon, který navštívil i Adolf Hitler

Pokud se vydáte do Bavorska, určitě během své návštěvy nevynechte městečko Kelheim, které skrývá mnoho ...