Západní Tatry přináší nespočet zážitků

|
Morskie Oko, Zakopané, foto: pixabay
Tatry, foto: pixabay
Tatry, foto: pixabay
Tatry, foto: pixabay

V polských Tatrách turisté obdivují nekonečně vysoké rozervané skalní štíty, úžasné vyhlídky a pod nimi louky plné barevných horských květin. Ať přijede kdokoliv, malý nebo starší, sportovec či milovník klidné dovolené, najde si tu svá dobrodružství i příjemné aktivity.

Polské Tatry udiví divokostí i krásou, ohromí mohutností, hlubokými lesy, obrovskými plesy a turistickými stezkami. Také typickým jídlem, nejčastěji z jehněčího masa.

Do polských Tater ze Slovenska i z Polska
Do polské části Tater mohou turisté sice přejít ze Slovenska, ale pro lepší poznání je vhodnější polská strana. Z Polska mohou podnikat túry k největším tatranským plesům cestou po hraničním hřebenu. Plné zážitků jsou i výlety k vápencovým Červeným vrchům, úchvatný je pohled z vrcholu Świnicu nebo výstup na Rysy, je to docela jiný výšlap, než jej většinou známe cestou slovenským pohořím. Cílem atraktivních horských výletů v polských Tatrách jsou i túry k některým přístupným jeskyním. Může to být třeba jeskyně Mrozna v Kościeliské dolině v masivu vrcholu Organy.

Skvělé zážitky i dobrodružství
Dobrodružnou túru slibuje stoupání na Kóscielec, k vrcholům z Doliny Gasienicowy dovedou turisty kamenné stezky, na náročnější výstup je třeba se připravit, pokud se vypravíme na horu Kozia Przelecz, na vrchol se totiž dostaneme jen s pomocí řetězových lan. Skvělé zážitky zanechají také skály Koziho Wierchu s panoramatickým výhledem na plesa, nebo vrchy Granaty, Swinica či Beskyd zanechají v člověku velké dojmy. Po tomto hřebeni i přes vrchol Kozi Wierch vede známá jištěná turistická trasa Orlí stezky. Dlouhý, severovýchodní hřeben Kozího vrchu, se nazývá Kozim Murem. K severozápadu se přimyká skalní vrcholy Kozích zubů.
V polských Tatrách jsou malebné salaše v Jurgóvu, které sem byly převezeny z vysoko položených pastvin.
Nejdelší dolinou v polských Tatrách je Dolina Chochołowska. Je to deset kilometrů dlouhá malebná dolina s rozlohou více než 35 km ² na západním okraji Tater.

Turistické středisko Zakopané
Už přes sto let pokládají Poláci Zakopané za zimní metropoli Polska. A je tu nádherně, překrásná poloha města na severním svahu Vysokých Tater mu dodává na atraktivnosti. Někteří návštěvníci sem jedou proto, aby si vyráželi den co den na túry do hor, jiní jezdí do Zakopaného proto, aby si užívali pohledy na horské scenérie z lanovky mířící na vrchol hory Kasprowy Wierch nebo ozubené dráhy vedoucí na Gubalówku.
Turistických a lyžařských tras je v Zakopaném nepočítaně. Turista, pokud je v Zakopaném nutně musí navštívit Giewont, Kasprowy Wierch a Mořské Oko, alespoň tak to říkají turističtí průvodci.
Ročně navštíví Zakopané přes tři miliony milovníků zimních sportů. Zakopané je nejvýše položené město v Polsku, jsou v něm výškové rozdíly až tisíc metrů.

Stezka orlů, nejtěžší a nejkrásnější turistická cesta
Tato turistická cesta byla před sto lety vybudována na polské straně Tater. A nadšení milovníci horských túr se mají na co těšit. Čeká je vysokohorský chodník, který je zajištěný řetězy, kramlemi a i dlouhý žebřík zvaný drobinka. Sotva vyšlápnete vzhůru do skal, vidina krásného zážitku z vysokých hor už není jenom vidinou, ale skutečností. Orlí stezka je nádherná výzva.
Před samotným výstupem a k nabrání sil si turisté často vybírají horskou chatu Murowaniec. Stezka je okřídlená pověstmi je nejpopulárnější polskou hřebenovkou. Tato jištěná horská túra patří mezi nejkrásnější nejen v Tatrách, ale v Karpatech vůbec.

Hraniční Pieninský národní park, zážitek pro každého
Vyhlášen byl v roce 1932 na základě dohody s Československem, ve které se oba státy zavázaly k zákazu automobilového a říčního motorového provozu v této lokalitě. Nejvyšším vrcholem Pienin jsou Wysokie Skałki, ale nejkouzelnější jsou asi Trzy Korony. Jejich půvab umocňuje řeka Dunajec, jejíž osmikilometrový úsek údolím mezi skalami tvoří jeden z nejkrásnějších kaňonů v Evropě. Plavba na horalských vorech je jedinečná atrakce.
Perfektní obranný terén na vyvýšeninách nad Dunajcem inspiroval polské velmože ke stavbě středověkých hradů, k nejzachovalejším patří Melsztyn, Czchów, Tropsztyn, Rożnów, Czorsztyn a Niedzica. Ke zdejším atrakcím turisty velmi vyhledávanou patří sedačková lanovka na Palenici.

Terma Bialka v Bialke Tatranskej
Jistotou polských Tater je lázeňská oáza Terma Bialka, která nabízí zábavu, pohodlí i odpočinek pro všechny. Vodní park je centrem lázeňských radovánek. Termální vodu teploty 72 °C lázně čerpají z hloubky 2500 m. Návštěvníci mohou kromě lázeňských atrakcí obdivovat i výjimečnou architekturu stylových interiérů, mnohá překvapení skýtá spojení goralského folklóru a moderního designu. Místní říkají, že Terma Bialka je součástí myšlenky dobré péče o člověka i přírodu.

Podívejte se také na:

Omámení Ománem

Omán, kdysi nazývaný země Magan, je i dnes oázou klidu a prosperity. Přírodní krásy a ...

Vysočina je místem tří památek UNESCO

Vyvýšenou zvlněnou krajinu obepínají na severu Žďárské vrchy a na jihozápadě Jihlavské vrchy. Střídají se ...

Plavení slonů na Cejlonu

Ostrov Cejlon fascinuje návštěvníky z celého světa. Na rozloze menší, než jakou čítá Česká republika, ...

Vyrovnané šance nerovných protivníků

Žralok bílý je mohutný vodní predátor, který může vážit přes tři tuny. I přes tuto ...

V Evropě se pěstují ananasy na jedné jediné farmě

Hluboko v Atlantickém oceánu leží největší z devíti azorských ostrovů Sao Miguel. Právě tady je ...