Objevte kouzlo památek Uzbekistánu

|
Registán Samarkand, foto: pixabay.com
Buchara mešita Kalon, foto: pixabay.com
Buchara mešita Kalon, foto: pixabay.com
Mešita Bolo Hauz, foto: pixabay.com
Mešita Bolo Hauz, foto: pixabay.com
Registán Samarkand, foto: pixabay.com
Registán Samarkand, foto: pixabay.com
Registán Samarkand, foto: pixabay.com
Registán Samarkand, foto: pixabay.com
Taškent mešita, foto: pixabay.com
Taškent mešita, foto: pixabay.com
Taškent, foto: pixabay.com
Taškent, foto: pixabay.com
Taškent, foto: pixabay.com
Taškent, foto: pixabay.com

Toužíte zažít skvělou dovolenou, a válení se na pláži už vás nudí? Ve vnitrozemí v centrální Asii se skrývá jeden z dosud opomíjených a turisty zcela nepolíbený stát – Uzbekistán. Nejen že zde najdete přírodní, ale i kulturní památky, nad kterými se tají dech. Dříve přes Uzbekistán vedla hedvábná stezka, takže místní emíři si mohli dovolit vybudovat jedny z nejkrásnějších památek, na které můžete narazit.

Pokud jste spíše na přírodní krásy, nenechte se oklamat na první pohled nicneříkající pouští a kamenitými srázy. I poušť jako například Kyzylkum může být velmi zajímavá. Jestliže si lebedíte raději u moře, tato destinace vás nejspíše zklame, ale osvěžení můžete najít u jezera Aydar-Kul, kde se i mimo jiné můžete seznámit s místní unikátní florou a faunou.

Lovci záhad nesmí minout pramen Češma, kdy ze země vytéká pramen, který tvoří dokonale průzračné jezírko. Samozřejmě proto Uzbekové mají své vysvětlení a to takové, že když Mohammedův zeť Hazrat Ali udeřil holí do země, pramen sám vytryskl. Jak vám jistě došlo, náboženství, které zde převládá, je islám.

To ale znamená, že se můžeme kochat řadou krásných mešit a minaretů, jako například ve městě Buchara – mešita Bolo Hauz. Ve městě Buchara ještě zůstaneme, jelikož jeho centrum právem patří na seznam chráněných památek UNESCO. Pevnost Ark, která si prošla mnoha přestavbami, tvoří, dalo by se říci město ve městě. Naproti bráně pevnosti Ark se nachází právě ta slavná mešita Bolo Hauz, která dříve sloužila jako páteční mešita. K mešitě byl později přistavěn nízký minaret. Komplex staveb Poj Kalon podle mě symbolizuje město. Komplex se takto jmenuje podle minaretu Kalon. A hned nedaleko vidíte krásnou madrasu Miri-Arab, z jejíchž modrých obkladů a ornamentů přechází zrak. Dovolím si i říci, že přenádherné průčelí daleko předčí Barakchánovu madsrasu v hlavním městě Taškent.

Ne vždy tomu tak ale bylo. Taškent přebral štafetu jako hlavní město až v roce 1930 po městě Samarkand. Kolem nedalekého náměstí jménem Chast Imom se nachází krásná moderní mešita Chozreti Imam, která byla dokončena až v roce 2007. Levou stranu náměstí uzavírá mešita Tellya Šejk. Hned vedle stojí pět století stará madrasa Moji Muborak, kde je dnes soustředěna sbírka starých manuskript ze 7. – 9. století. Samozřejmě pro islám je nejcennější originál jednoho z nejstarších Koránů na světě, který je napsán na jelení kůži a stáří se uvádí 20 let po smrti proroka Mohammeda. Korán má 353 stran, zavřený měří 60 cm na výšku a váží 35 kilogramů. Moc starobylých památek ale v Taškentu nenaleznete. Ačkoliv je to krásné město, v roce 1966 ho zachvátilo ničivé zemětřesení, což taky připomíná pomník. Oblíbeným a poměrně navštěvovaným místem bývá nová, přesto na pohled krásná stavba -paradoxně muzeum Paměti obětí represí.

Cestu po Uzbekistánu zakončete městem Samarkand náměstím Registán, kde se mimo jiné konali i veřejné popravy. Typický vzhled náměstí tvoří tři madrasy, z nichž nejstarší je Ulegbekova madrasa. Právě i sám Ulegbek nechal postavit jednu z nejstarších a nejvýznamnějších astronomických observatoří středověku, vybavenou obřím mramorovým kvadrantem, což dokazuje, že se nejspíše inspiroval Čingischánovým vnukem, který o půldruhého století dříve nechal vystavět podobnou observatoř. A zde i můžeme vidět krásné provázání historie, jelikož Samarkand byl ve 12. století dobyt samotným Čingischánem, a připojen k jeho říši.

Uzbekistán jako takový určitě stojí za to navštívit. Co utratíte za letenky, které, co si budeme povídat, nejsou nejlevnější, vrátí se vám na příznivých cenách, které Uzbekistán má.

Text: Petra Jiříková

Podívejte se také na:

Trutnov, věnné město českých královen na prahu Krkonoš

Když jede turista do Trutnova musí počítat s tím, aby si udělal dost času na ...

Za nejmilejšími a nejpohostinnějšími lidmi na planetě

Nechce se vám mačkat na přeplněných evropských plážích, ale jste líní zařizovat si víza a ...

Báječný ostrov Hispaniola

Jsme v Dominikánské republice, zemi bílých písečných pláží, koloniálních památek, národních parků, přátelských a pohostinných ...

Plavení slonů na Cejlonu

Ostrov Cejlon fascinuje návštěvníky z celého světa. Na rozloze menší, než jakou čítá Česká republika, ...

Zemička jako dlaň, to je Slovinsko

Slovinsko vměstnané mezi pohoří Rakouska, Maďarska, Itálie a Chorvatska leží, jak Slovinci říkají, na slunečné ...