Malta je místo, kde je dobře

|
Malta, foto: pixabay
Azurové okno na ostrově Gozo. Během bouře se v roce 2017 zřítilo do moře, foto: pixabay
Azurové okno na ostrově Gozo. Během bouře se v roce 2017 zřítilo do moře, foto: pixabay
Tradiční maltský člun Luzzu, foto: pixaba
Tradiční maltský člun Luzzu, foto: pixaba
Malta, foto: Táňa Pikartová
Malta, foto: Táňa Pikartová
Valetta, Malta, foto: pixabay
Valetta, Malta, foto: pixabay

To, že Malta, hlavní ostrov Maltské republiky, má co nabídnout, vědí tisíce turistů, kteří sem jezdí opakovaně. Najdou si tu své milovníci historie, čistého moře, úchvatné přírody i skvělé gastronomie.

Maltě se říká ostrov zázraků. A už je hned o čem přemýšlet. Důvody vysvětlí průvodce. Nejčastěji se zmiňuje o pověstech a připomíná i příběh Odysea a nymfy Kalypso, která ho na ostrov vylákala a uvěznila na dlouhých sedm let. Až pak se mohl vrátit ke své Penelopé.
V roce 870 si Maltu podmanili Arabové, později se na ostrově usadili Římané. Vliv tu měl i svatý Pavel, který u ostrova ztroskotal a začal kázat křesťanství.
Památkami se na Maltě připomínají všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců, Arabů, Normanů, Francouzů i Britů. Rozmanitost pohledů na dávnou minulost je zřejmá.

Mezníkem v historii Malty je rok 1800

Hned začátkem 19. století je Malta pod britskou nadvládou, a to na celých 164 let. Turisté tady mají tedy ideální příležitost cítit se tu jako v zemi britské. Především je to úřední jazyk, kromě maltštiny se tu běžně i na úřadech mluví anglicky. Z dob britské nadvlády tu zbyl i další typický znak, a tím je jízda vlevo. Turisté si na tuto skutečnost musí zvyknout. Především si uvědomit jakým směrem vlastně jedou, pokud využívají místní dopravu, a pak jít na zastávku na opačnou stranu ulice, než by šli doma.

Jsme v samém centru Středozemního moře

Malta leží jižně od Sicílie, na východ od Tuniska a na sever od Libye. Jde o jednu z nejmladších a zároveň nejhustěji osídlených zemí na světě. Maltské souostroví se skládá se ze tří ostrovů: Malta, Gozo a Comino. Zvídavý turista by měl navštívit všechny tři, každý z nich má totiž svoje kouzlo a atmosféru. Zatímco hlavní ostrov kypí životem, obchodem a kulturou, prostřední Gozo, s hlavním městem Victoria, je spíš tiché a klidné. Místní se tu živí rybolovem, zemědělstvím a řemesly.
Předností ostrova jsou písčité pláže a poklidná, uvolněná, velmi odpočinková atmosféra. Právě Gozo je údajně tím mytickým ostrovem, kde bájný Odysseus strávil sedm let po boku nymfy Kalypsó.
Nejmenší Comino je vůbec nejzajímavější z celé trojice. Trvale tu bydlí prý jenom čtyři lidé a je tu pouze jeden hotel. Ideální místo pro ty, kteří chtějí absolutně vypnout. Tady vás nebude opravdu nic rušit, nanejvýš pravidelné šplouchání vln.
K Maltě náleží i tři neobydlené ostrůvky Cominotto, Filfa a St.Paul´s Island, které jsou pozůstatky někdejšího suchozemského spojení mezi Afrikou a Evropou. Asi před 11 tisíci lety hladina moře stoupla natolik, že byly od pevniny odděleny.

Hlavní město Valletta je tváří Malty

Toto fascinují město, které je od roku 1980 zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, bylo původně postaveno jako velká pevnost na ostrově Sciberas.
Do Valletty, kde žije šest tisíc obyvatel, se jezdí za historickými památkami i za unikátními zahradami. St. Johnś Co-Cathedral je jeden z nejkrásnějších maltských kostelů, v historické části města jsou unikátní také historické domy ze 16. století. O rozvoj Valletty se postarali členové vojenského hospitálního řádu sv. Jana v Jeruzalémě, kteří sídlili na Rhodu a na Maltě, tedy maltézští rytíři. Město obepínají důmyslně vystavěné hradby, které dokázaly odrazit všechny útoky osmanských i jiných vojsk. Dobu tureckých nájezdníků připomíná pevnost St. Elmo, Národní válečné muzeum, které mapuje hrůzy druhé světové války, je hned vedle. Katedrála sv. Jana a kostel Ztroskotání sv. Pavla, patří mezi výjimečné historické stavby a velmistrův palác slouží dodnes. Je sídlem maltského parlamentu.

Lákají obchody, restaurace s typickými maltskými specialitami i kavárny

Vidět veselící se Malťany není tak složité. Jsou to totiž vesměs pozitivně naladění lidé, kteří slaví rádi a často. Nejvelkolepější veselí bývá v období karnevalu, který propuká několik dní před začátkem čtyřicetidenního půstu předcházejícího Velikonocům. Uctívá se patron, na jehož počest se pravidelně pořádají festy. Příjemným důvodem k veselí a současně skvělému jídlu v kruhu rodiny jsou i neděle. Malťané v tyto dny rozhodně nevaří, scházejí se v dobrých restauracích a hodují a povídají a zpívají. Krásný to čas.

Malta gurmány určitě nezklame

Národním pokrmem je tady králík, jehož maso dokáží připravit vždycky chutně na mnoho způsobů. Tradiční jsou například špagety se zeleninou a s omáčkou z králíka, popíjí se k nim bílé víno. Další možností jsou špagety s rajčatovou omáčkou, bylinkami a kusem králičího masa. Podmínkou tohoto pokrmu je to, že se králičí maso v rajčatové omáčce peče.
To, po čem se mohou turisté doslova utlouct jsou pro Maltu typické pastizzi, jsou to malé taštičky z listového těsta, které jsou plněné riccottou nebo hráškovým krémem. Jedí se teplé, a chutě velí, koupit si hned dvě, každou s jinou náplní. Na Maltě jsou takové pekárny tradicí, v každém městě jich najdeme několik. Domovinu mají na Maltě také kapary, kterým se tady díky vápencovému podloží velmi daří. Rostou mnohdy jako u nás plevel. Malťané je sbírají, nakládají je do speciálního nálevu a mají ideální dárek pro cizince. Je jen málokdo, kdo by si skleničku s maltskými kapary domů nevezl. Kapary se přidávají i do králičích pokrmů, k rybám, grilovanému masu i do salátů.
Vyhledávaný je také gbejniet, malý kulatý sýr, z kravského mléka. Podává se s pepřem, paprikou nebo bez příchutě. Je to skutečná pochoutka a pokud přidáte sušená rajčata, kapary a maltský chléb, pak jste chuťově v sedmém nebi.

Malta, foto: pixabay
Malta, foto: pixabay
Pro gurmány, Malta, foto: Táňa Pikartová
Pro gurmány, Malta, foto: Táňa Pikartová
Pastizzi, Malta, foto: pixabay
Pastizzi, Malta, foto: pixabay

Podívejte se také na:

Vysočina je místem tří památek UNESCO

Vyvýšenou zvlněnou krajinu obepínají na severu Žďárské vrchy a na jihozápadě Jihlavské vrchy. Střídají se ...

Denali majestátná hora i pravá aljašská divočina

Jako malí hltali příběhy Jacka Londona a snili o tom, že jednou budou rýžovat zlato ...

Ostrov Césara Manriquea – Lanzarote

Z letadla vypadá jako pustina. Aby ne, vždyť v roce 1730, kdy se tady začala ...

Neexistují pravé úhly, rovné stropy ani stejně velká okna. Kde to jsme?

Jsme ve Vídni, nedaleko Prateru, kde domy a ulice jsou tak stejně obyčejné jako stará ...

Za nejmilejšími a nejpohostinnějšími lidmi na planetě

Nechce se vám mačkat na přeplněných evropských plážích, ale jste líní zařizovat si víza a ...