Dopřejte sobě i svým dětem dovolenou v ráji. Exotickým Maledivám nahrávají speciální nabídky

|
Maledivy, foto: pixabay
Maledivy, foto: pixabay
Maledivy, foto: pixabay
Maledivy, foto: pixabay
Maledivy, foto: pixabay
Maledivy, foto: pixabay
Maledivy, foto: pixabay
Maledivy, foto: pixabay

Nejdřív ta základní informace. Ano, ostrovní stát Maledivy sestávající z 1996 korálových ostrovů leží v tropickém pásmu jihozápadně od Indie. Čili teplota vzduchu 30 °C a moře 27 °C. Pořád. Ale vzpomenout si na to až v zimě je pozdě. Protože ta nejlepší nabídka na vás čeká právě teď.

Hlavní turistická sezóna na Maledivách připadá totiž na prosinec až duben, kdy u nás panuje to nejhorší možné počasí. Zima, tma, zataženo, slunce není kolikrát vidět třeba týden nebo dva v kuse. Případně ještě inverze a chřipková epidemie. Představa, že z toho všeho můžete vypadnout na víc než týden někam, kde svítí slunce a kde z oblečení si vystačíte s plavkami, je svůdná tak, že začnete uvažovat o její realizaci.

A měli byste tak učinit už teď, i když, chvílemi, těch 30 °C teď tady máme taky. První, na co je každý zvědavý, je samozřejmě cena, takže začneme od ní. Na rovinu přiznáváme, že 10 dní pobytu se 7 nocemi ve čtyřhvězdičkovém hotelu vás přijde cca na 39 000 Kč za osobu. Cestu tam a zpět zvládnete přes noc v letadle, což je optimální varianta dopravy. I s přestupem v Doha trvá celý let asi 16 hodin, takže tam pořád ještě budete rychleji než třeba autobusem v Chorvatsku. Občerstvení na palubě včetně nealkoholických nápojů je samozřejmě zdarma.

To není zrovna málo, jistě že ne. Ale dá se s tím pracovat. I když budete cestovat třeba jen sami, přinejmenším můžete při včasné rezervaci zdarma získat plnou penzi v ceně polopenze. A pokud budete cestovat jako rodina, potom dva dospělí cestující mohou s sebou vzít až 2 děti ve věku do 11 let, které budou mít zdarma pobyt v hotelu. A to už začíná být zajímavé.

A co na vás čeká na místě? Na Maledivách se mluví anglicky, ale k dispozici je pochopitelně česky hovořící asistenční služba 24 hodiny denně. O komfortu v hotelu a kvalitní stravě mluvit netřeba, to je samozřejmost. „Domácí“ kuchyně potom vychází z té indické. Za zmínku ale stojí především to, co tady vůbec nemáme. Průzračné moře, bohatý podmořský život, na který se nebudete moci vynadívat, voda teplá tak, že v ní můžete ležet, plavat nebo šnorchlovat klidně celý den. A když už jí opustíte, čeká na váš bílý písek pláže.

Až se zatoužíte rozhlédnout po okolí, nebude vás to stát žádné úsilí, nejvyšší „hora“ souostroví je vysoká celých 5 metrů a žádné místo není položeno výše než 2,5 metru nad mořem. Na zajímavý výlet se ale můžete vypravit i tak a s jejich aktuální nabídkou se seznámíte nejlépe na místě. Mezi ty nejoblíbenější patří pikniky na ostrůvcích, které máte v té chvíli jen pro sebe, plavání a šnorchlování s mořskými želvami, rejnoky mantami, delfíny a žraloky, vyhlídkové lety nebo naopak plavba v ponorce, případně návštěva místních pamětihodností. Dopravu mezi ostrovy zajišťují lodě a hydroplány.

Pamětihodností je tu však poskrovnu. Jako první, snad, na ostrovy připluli Egypťané kolem roku 500 př. n. l., ale téměř žádné stopy po sobě nezanechali. Až roku 1153 se na Maledivách trvale usídlili arabští obchodníci a islám, v té nejmírnější možné formě, dodnes zůstal zdejším státním náboženstvím. Maledivané si totiž svých turistů váží, snaží se jim pobyt všemožně zpříjemnit a respektují jejich západní, evropský, či pokud chcete „neislámský“, životní styl. První turistický resort zde byl otevřen před téměř padesáti lety, v roce 1972. Příjemné je i to, že k cestě na Maledivy nebudete potřebovat vízum ani očkování a že tyto ostrovy jsou považovány za bezpečnou destinaci. Ze všeho nejvíc asi využijete prostředky na opalování, slunce pálí pořád, i přes mraky a pod vodou. A zásuvkový adaptér, protože zásuvky tam jsou britské.

Pokud se Maledivy nazývají perlou Indického oceánu, potom ty pravé perly patří mezi oblíbené suvenýry stejně jako lastury, domorodé výrobky z mušlí a kousků korálu a skořápek kokosových ořechů. Kokosová palma je zde nejčastější rostlinou vůbec a dlouho byla základem místní ekonomiky. Těžko budete vybírat z pestré nabídky nejrůznějších textilií, dřevořezeb, keramiky a čajů. Nejoriginálnější jsou modely místní rybářských lodí. Platit budete místní měnou, maledivskými rupiemi, které si vyměníte na místě, a to nejsnáze za dolary. Cenová hladina v obchodech obecně je jen o něco málo vyšší než u nás.

Text: Jitka Lenková

Podívejte se také na:

Soutěž ukončena: Vyhrajte sluneční balíček

Připravili jsme pro vás soutěž o speciální sluneční balíček pro krásné, dlouhotrvající a zdravější opálení ...

K moři autem: Jak na letní dovolenou v roce 2022?

Omezili jste v posledních dvou letech kvůli epidemii covidu-19 cestování, letos už se ale chcete k moři ...

Na Vánoce do Keni? Proč ne. A nejen na Vánoce

Máme listopad a zkušení cestovatelé vědí, že to v této oblasti znamená konec dešťů. Další ...

Pojďte pane, budeme si hrát

Co hrajete, když se sejdete s přáteli? Bowling, šipky, na slepou bábu (to je moje ...

Dovolená v Chorvatsku nebo na oběžné dráze?

Třicet let po revoluci už nejspíš nikoho neuchvátíte zážitky ze Zlatých písků v Bulharsku. Vždyť ...