Dějinami těžce zkoušená a s Čechami pevně spjatá historická polská Vratislav

|
Pohled na město z astronomické věže, foto: Petr Matura
Náměstí s radnicí, foto: Petr Matura
Pohled na město z astronomické věže, foto: Petr Matura
Vánoční Wroclaw, foto: Petr Matura
Pohled na město z astronomické věže, foto: Petr Matura
Trpaslící, foto: Petr Matura
Univerzitní sál ve Wroclawi, foto: Petr Matura
Pohled na město z astronomické věže, foto: Petr Matura
Portál katedrály, foto: Petr Matura
Radnice, foto: pixabay.com
Hala Vítězství, foto: pixabay.com

Dolnoslezské město Wroclaw, které leží v blízkosti našich hranic, se stává stále častějším cílem turistů. Kromě výhodné polohy je láká v neposlední řadě také jazyková příbuznost, příjemné ceny a zejména především velká řada historických památek, které po II. světové válce téměř vstaly z popela.

Wroclaw je čtvrté největší město Polska a počet jeho stálých obyvatel čítá přes 600 tisíc. Je také jedním z nejstarších měst Polska. S naší zemí je město těsně spjato už svým zakladatelem, kterým byl Vratislav I. Ten zde založil českou pevnost Vratislavia.

Město si zažilo své. Například za vpádu Mongolů v roce 1241 bylo vypáleno a netknutý zůstal pouze jen Tumský ostrov. Česky psaná Vratislav byla několikrát střídavě v polském a českém držení. V roce 1742 po válce o rakouské dědictví dokonce připadla Prusku. V roce 1807 město obsadil Napoleon a nechal strhnout městské hradby, čímž vyřešil problém s přelidněností.

Asi nejtragičtější období si město zažilo v době kolem II. světové války. 9. a 10. listopadu 1938 zde proběhla tzv. Vratislavská křišťálová noc, kdy došlo k násilnému útoku na židovské obyvatelstvo. V Klečkovské ulici také stávala věznice, kam byli posíláni vězni Kounicových kolejí v Brně a zde byly vykonávány tresty smrti. Na konci války bylo město Wroclaw (německy Breslau) prohlášeno za pevnost Festung Breslau a německý odpor zde byl tak zuřivý, že z původního města zbylo jen velmi málo. Město se vzdalo až 6. května 1945. Německé obyvatelstvo bylo vysídleno a město bylo posléze připojeno k Polsku.

Pokud chceme zavzpomínat na padlé sovětské vojáky, můžeme se vydat na Sovětský vojenský hřbitov vzdálený necelé tři kilometry od nádherně zrekonstruovaného vlakového nádraží. Vstupní brány na hřbitov střeží legendární ruské tanky a dvě houfnice.

Cestou do centra, ať už jedeme autem nebo městskou hromadnou dopravou, se můžeme vydat kolem budovy Opery postavené roku 1841 a zanedlouho dorazíme na náměstí k budově radnice. Jedná se o pozdně gotickou stavbu, která dominuje celému náměstí. Uvnitř radnice je k vidění kromě jiného Rytířský sál s vyřezávanou výzdobou z 15. století. V budově radnice najdeme také Svídnickou pivnici, která je nejstarším hostincem ve městě a navštívil ji například již Zikmund Lucemburský.

Na náměstí můžeme navštívit rovněž ještě dva výtečné pivovary, infocentrum a mnoho dalších obchodů. Zajímavostí města jsou všudypřítomní trpaslíci vyrobení z bronzu. V roce 2001 byl ve městě umístěn první z nich. Jejich obliba postupně stále rostla a posléze byla již tak veliká, že dnes ve městě najdeme již více než tři stovky instalovaných exponátů. To potěší zejména dětské návštěvníky. Trpaslíci většinou symbolizují lidské vlastnosti nebo činnosti, a tak před masnou najdeme trpaslíka s řeznickou sekyrou a před pivovarem Zlatý pes trpaslíka se psem a s půllitrem v ruce.

Co nelze vynechat při cestě směrem k Tumskému ostrovu, je zcela jistě univerzita. Byla založena v roce 1702 a patří mezi nejstarší vysoké školy střední Evropy. Po konci druhé světové války, během níž byla silně poškozena, ji pomáhali obnovit i akademici a studenti. Výuka probíhala dokonce v učebnách bez oken. Dnes ji můžeme obdivovat v plné kráse, navštívit některé její sály a prohlédnout si město z astronomické věže.

Od univerzity to již přes řeku není daleko k hlavní církevní dominantě, kterou je katedrála sv. Jana Křtitele. Z věží katedrály je nádherný výhled a nahoru jezdí dokonce i výtah.

Z moderní doby určitě patří mezi největší zdejší atrakce Hala století vybudovaná v letech 1912 – 1913 ku příležitosti stého výročí vítězství nad Napoleonem u Lipska. V roce 2006 se dokonce zapsala do seznamu UNESCO.

Ve výčtu památek, muzeí a dalších atraktivit města bychom mohli pokračovat velmi dlouho. Je jasné, že do tohoto města se každý bude rád opět vracet a vždy najde to své. Pro české turisty je zde jistě příjemný fakt, že mnohé památky svým slohem připomínají naši zemi, a také proto se v tomto krásném městě cítí dobře.

Známá kašna před univerzitou, foto: Petr Matura
Univerzitní sál, foto: Petr Matura
Katedrála sv. .Jana Křtitele, foto: Petr Matura
Náměstí ve Wroclawi, foto: Petr Matura
Všudypřítomný trpaslík, foto: Petr Matura
Nejstarší kostel ve Wroclawi, foto: Petr Matura
Pohled na Tumský ostrov, foto: Petr Matura
Pohled na město, foto: Petr Matura
Vánoční trhy - Wroclaw, foto: Petr Matura
Wroclaw - univerzita, foto: Petr Matura

Podívejte se také na:

Stalos na Krétě nabízí nejen pláže, ale i živou muziku nebo kočičí ráj

V letovisku Stalos, které se nachází v oblasti Chania na severozápadě ostrovu Kréta, zažijete nejen ...

Bavorské městečko Kelheim a jeho Pantheon, který navštívil i Adolf Hitler

Pokud se vydáte do Bavorska, určitě během své návštěvy nevynechte městečko Kelheim, které skrývá mnoho ...

Překrásný Milán vás přivítá třeba jenom na víkend

Břehy slunné Itálie zná kde kdo, ale co zkusit netradiční výlet? Dneska se podíváme do ...

Země jezer a chutí. To je Finsko

Příroda je úchvatná, jezera se počítají na tisíce, národní parky na desítky, lesy jsou všude, ...

Archangelos – tradiční městečko na ostrově Rhodos

Kdo chce ochutnat kousek opravdového Řecka, měl by si udělat výlet do městečka Archangelos na ...